Návrh zahrady – kdy a jak začít

Máte dokončenou novostavbu domu, chtěli byste mít krásnou a útulnou zahradu a nevíte jak na to? Právě pro Vás je připravena série těchto článků, která Vás provede krok po kroku kompletní problematikou od návrhu zahrady, přes realizaci až po její údržbu a pohodlné a bezstarostné využívání. Prvním krokem k vysněné zahradě je oslovení zahradního architekta.
shutterstock_392369719-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

​Kdy je ten správný čas oslovit zahradního architekta

V případě novostavby je tomu tak nejlépe v době, kdy máte hotovou hrubou stavbu, dříve je to zbytečné. Projektant potřebuje vidět ráz domu, aby s ním mohl koncepčně a kompozičně sladit a potřebuje také vidět stávající terén po dostavbě domu, aby dokázal, co možná nejlépe propočítat náklady na terénní úpravy pozemku. Pokud se jedná o rekonstrukci nebo přestavbu stávajícího domu, je vhodná doba pro kontaktování projektanta po dokončení venkovních stavebních úprav. Zpracování projektu není rozhodně dlouhodobá záležitost, jedná se v průměru zhruba o 4 až 5 týdnů od první návštěvy, dle náročnosti projektu a požadavků zákazníka.

Jak najít dobrého projektanta a do jaké míry se spolupodílet na návrhu zahrady

Nejlépe je vyhledat takovou zahradnickou firmu, která Vám nabízí jak vypracování projektu zahrady, tak také její zrealizování.Tato firma Vám pak zajistí komplexně vše počínaje projektem a konče předáním hotové zahrady s nabídkou následné pravidelné či jednorázové údržbové péče. V tomto oboru je důležité, aby šly ruku v ruce znalosti zahradního architekta pracujícího za počítačem se znalostmi „z terénu“ při realizacích. Projektant má pak možnost dohlédnout na to, aby byla zachovaná základní myšlenka návrhu a aby byla zahrada zrealizovaná tak, jak je v projektu zakresleno. Vám to naopak ušetří čas s hledáním další firmy a v průběhu zpracování projektu máte možnost již vybranou firmu lépe poznat a prohlédnout si z jejich referencí, jak vypadají jejich návrhy zahrad nejen „na papíře“ ale také v reálu po dokončení. Navíc lze v průběhu navrhování částečně přizpůsobit výslednou cenu realizace finančním možnostem klienta například použitím dražšího nebo levnějšího rostlinného sortimentu apod. Cílem projektanta je vyhovět přání a požadavkům klienta v souladu se správnými zahradnickými postupy a zákonitostmi.

Proto je důležité hned na začátku s projektantem hovořit o tom, jaký typ zahrady se Vám líbí (venkovská, moderní atd… ) a jakým způsobem chcete zahradu využívat (odpočinek, dětské hry, zahradničení,…). Ještě důležitější je ale důvěřovat v projektantově odbornosti a zkušenosti a nechat na jeho uvážení nejenom umístění jednotlivých rostlin, ale také celkovou kompozici zahrady (tvary a velikosti záhonů, návaznost osadby na dům, seskupení rostlin, navrženou hustotu výsadby atd…). Vždy je důležité řešit zahradu jako jeden celek, nikoli po částech. Každý projektant Vám dá možnost k projektu se vyjádřit a pokud se objeví více variant řešení, dá Vám prostor k diskusi. Výsledný návrh zahrady se Vám jako klientovi musí líbit,  projektant ho tvoří pro Vás, nikoli pro sebe a měl by se snažit zakomponovat všechny Vaše potřeby a požadavky do koncepce projektu tak, aby byla zahrada hezká a zároveň funkční.

Jak probíhá první schůzka a co si na ni připravit

Kromě představ a přání o využití Vaší budoucí zahrady je důležité připravit si na první schůzku také půdorysný plán pozemku se zákresem domu a případně ostatních staveb na pozemku. V případě, že máte pozemek svažitý, je dobré mít ho také výškově zaměřený, usnadníte tím projektantovi práci. Máte-li již hotové dlažby a další zpevněné plochy ( např. podestu pod zahradní domek, terasu atd. ) i toto vše je zapotřebí do plánku pozemku přesně zakreslit.

Co obsahuje projekt zahrady

Zahradní architekt si pozemek prohlédne, nafotí, případně přeměří a pobaví se s Vámi o Vašich představách. Na základě toho vypracuje první studii zahrady, kterou se zákazníkem na následujících schůzkách dále rozvíjí a dopracovává. Výsledkem je finální projekt zahrady, který obsahuje osazovací plán zahrady v půdoryse, seznam rostlin, průvodní dokument – textovou část projektu a 3D vizualizace návrhu. Toto všechno obdržíte jak v tištěné podobě tak také v elektronické na CD. Většina zahradních architektů již dnes používá při projektování speciální grafický program, ve kterém si může zákazník jednoduše prohlédnout celou zahradu část po části ve 3D a vše si tak snáz představit.

Program umožňuje prohlédnout si zahradu v jednotlivých letech po výsadbě a také si můžete projít zahradu v jednotlivých ročních obdobích (máte např. možnost podívat se jak se střídají ve kvetení jednotlivé rostliny a které rostliny zůstanou i přes zimu stále zelené ). Dále lze v programu zobrazit pohyb stínů stavebstromů na pozemku. Po dokončení projektu přichází na řadu samotná realizace zahradních úprav. Zakládání zahrady není rozhodně otázkou pouze jara nebo podzimu, vyjma chladné zimy s teplotami hluboko pod nulou nebo se sněhovou nadílkou lze zakládat zahradu kdykoliv, naopak zimní období je ideální pro zpracování projektu, protože máte čas vše si do jara promyslet.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Barbora Nahodilová
Projektant: Ing. Kristina Kolářská (Chaloupková)
www.stylovezahrady.cz

13.12.2010 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist