Navrhujeme zahradu tak, aby byla přitažlivá i v zimě

Zahrada má být něčím zajímavá v každém ročním období. Na jaře je to velmi snadné, co ale se zahradou v zimě, aby nás na ní něco upoutalo i za tuhých mrazů nebo nepříjemných plískanic? Nemůžeme jen čekat na sněhovou přikrývku, která přikryje naši zahradu nadýchanou peřinou. Výsadba zajímavých stromů a keřů zahradu jistě oživí i v zimě.

Od výběru po výsadbu

Začneme nejprve výběrem vhodných rostlin a poté nezapomeneme zvážit ideální místo pro jejich výsadbu. Jejich krása by měla v zimě zazářit, a tak je zcela jistě nebudeme vysazovat někam do kouta nebo ke kompostu. Pečlivě vybrané a vhodně zvolené keře si zaslouží místo, kde je oceníme.

Hvězdy mezi stromy a keři, které oceníte hlavně v zimě

Seznamme se s řadou působivých keřů a stromů, které mohou naší zahradě dodat půvab a netradiční vzhled právě v zimním období. Koncem léta a začátkem podzimu je ideální čas na jejich výsadbu.

Stálezelené rostliny nejsou jen jehličnany

Pojem stálezelené rostliny nesmíme zužovat pouze na jehličnany. Také mnoho listnatých keřů a trvalek nám nabídne svěží zeleň i uprostřed zimy. Pokud bychom se uchýlili pouze k výběru zakrslých jehličnanů, paradoxně bychom přivodili své zahradě spíše jednotvárnost, a to celoroční.

Stromy a keře, které upoutají kůrou a novými výhony

Tato kategorie nabízí velmi různorodou škálu stromů, jako jsou například javor šedý (Acer griseum), dále platany, například  Platanus orientalis f. digitata nebo břízy, jako je například Betula ermanii ‚Hakoda Orange‘. Zatímco tento druh javoru se může pochlubit velmi zajímavou a nápadně se odlupující kůrou skořicového zabarvení, Platanus orientalis překvapí malým vzrůstem, díky němuž se hodí i do středně velkých zahrad. Bříza uchvátí netradičním oranžovým zabarvením kůry i mladých výhonů.

Prunusy – stromy s výjimečnou kvalitou kůry

Také rod Prunus se řadí k dřevinám s výjimečnou kvalitou kůry. Prunus serrula – třešeň tibetská je toho živým důkazem. Její zářivě mahagonově červená kůra je jakoby vyleštěná. Na dotek je velmi hladká. Velmi podobnou kůru má také Prunus rufa s tmavším odstínem kůry. Jantarově zbarvenou kůru nám nabídne Prunus maackii – střemcha Maackova.

Stromy se zářivě zbarvenými mladými výhony

Převážně mezi vrbami nalezneme mnoho takových příkladů. Mnohé kultivary dodají našim zahradám velmi vítanou barvu i v zimním období. Jsou to Salix sepulcralis ‚Erythroflexuosa‘, která má kůru korálově červené barvy a kroucené výhony. Naproti tomu Salix alba ‚Golden Ness‘ má výhony takřka zlaté. Oranžově červené mladé výhony nalezneme u Salix alba var. vitelina. Výrazně zlatožluté výhony jsou typické pro Salix alba var. vitelina ‚Yelverton‘.

Nezapomínejme na keře

Výčet dřevin se zajímavým vzhledem v zimním období by nebyl úplný bez vilínů (Hamamelis), které kvetou už od února do dubna. Naše zimní zahrady dokáže oživit svou silnou vůní kalina Viburnum bodnantense ‚Dawn‘. Její okouzlující jemné růžové květy rozkvétají za mírných zim často již v prosinci. Kerria japonica – skromná zákula má výhony po celou zimu svěže zelené. Dokonce i mnohé ostružiníky překvapí svým zajímavým zimním zbarvením. Výrazně bílé výhony nabídne Rubus cockbumianus. Do zahrady zvolte méně invazivní varietu ‚Goldenvale‘ anebo neméně působivý Rubus biflorus.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

7.9.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist