Návštěva v Aalsmeeru na květinové burze

Aalsmeer je malé holandské městečko, dříve rybářská vesnička, ležící jen 15 km od Amsterodamu. Malé rozlohou nikoli však významem, neboť tu probíhá největší květinová burza na světě. Její výsledky dennodenně ovlivňují ceny řezaných a hrnkových květin po celém světě. K vidění je tu obrovské množství těch nejkrásnějších čerstvých květin, ale i tradiční čilý obchodní ruch.
ruze_zahon-ruzi-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Burza v Aalsmeeru vznikla v roce 1928 jako důsledek nutnosti nalézt nová odbytiště neustále narůstající produkce květin od místních pěstitelů. Od té doby se však burza v mnoha směrech změnila. Neustále se zde však obchoduje na principu holandské dražby, která je výhodná právě v případech zboží vyznačujícího se krátkodobou trvanlivostí.

Guinessova kniha rekordů říká, že burza v Aalsmeeru se rozkládá na ploše 999 000 m2 a je tak druhým nejrozsáhlejším obchodním objektem světa. Místní obchodníci zde prodají během jedné minuty na 60 tisíc květin. Pouze pětina z těchto květin přijde na nizozemský trh, všechny ostatní jdou na vývoz. Jedná se o takzvaný holandský typ burzy, kdy je vyvolávající cena nadhodnocena a postupně se snižuje, dokud některý z obchodníků danou cenu nepřijme a tím si nabízené zboží koupí. Denně je tímto způsobem uskutečněno na aalsmeerské burze okolo padesáti tisíc obchodních transakcí. Burza je otevřena denně od 6.00 do 11. 00 hodin.

Ročně tu přivítají na 160 tisíc návštěvníků, pro které je tato obrovská květinová burza velmi zajímavou podívanou. Denně jsou tu pořádány prohlídky s průvodcem a výklad je poskytován v několika světových jazycích. Na čilý ruch nahlížejí návštěvníci shora z visutých lávek, které nad hlavami zaměstnanců a nekonečným množstvím barevného moře květin umožňují turistům pozorovat toto dění ne náhodou podobné mravenčímu hemžení. Za několik eur je možné spatřit nejen prostory pěti aukčních síní, ale i logistické zázemí tohoto obrovského komplexu.

Do aukčních síní se vejde na 600 kupujících, mezi nimiž jsou obchodníci a vývozci, ale i květináři a pouliční prodejci květin. Tato burza zaměstnává okolo 1 800 lidí prakticky z celého světa, kteří se pohybují po rozlehlých halách na kolech anebo jezdí malými vozíky. Vše je skvěle zorganizováno, a to včetně dokonalé distribuce květin ihned po dražbě, kdy se třídí, balí a expedují. K zákazníkům jsou květiny přepravovány klimatizovanými automobily, a to po celé Evropě anebo jsou přepraveny na nedaleké pouze 10 km vzdálené mezinárodní letiště Shiphol. Odtud jsou květiny dopravovány do celého světa, aby mohly být již na druhý den připraveny k prodeji na pultech místních obchodů.

Až si půjdete do některého z našich květinářství koupit květiny, je velmi pravděpodobné, že to budou květiny právě z burzy v Aalsmeeru, která uskutečňuje prakticky 50% veškerého celosvětového obchodu s květinami.

Text: Zuzana Bohdalová

21.3.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist