Zahrada > Rostliny > Nebesky modrý srpen v okrasné zahradě
Nebesky modrý srpen v okrasné zahradě
Tónů modré je velká škála, od jemné nebeské přes indigovou mořskou až po temně modrofialovou. Na jejich kombinace je třeba dávat trochu pozor a pokud si nejsme jistí, jakým odstínem nám květiny vykvetou, pak je raději nesázíme vedle sebe. U keřů a trvalek tenhle problém vyřeší první sezóna, s letničkami ale buďte opatrnější a raději je oddělte nějakou kontrastní barvou, ozdobnými travinami nebo pruhem trávníku.
Keře na pozadí
Modře kvetoucích keřů, které u nás můžete pěstovat kdekoliv, mnoho není. Stačí ale jedna bujně rozrostlá komule Davidova Empire Blue, Loching nebo Nanho Blue a od července do začátku září vytvoříte jasně modré pozadí pro záhony nebo součást živého plotu. Paličky modrých kvítků je v tomto období obsypaná také hebe Autumn Glory.
Vytváří kulovité husté keříky asi 60 cm vysoké, daří se jí v teplejších lokalitách a na slunných místech, na zimu je třeba ji dobře chránit před mrazem. Skutečně blankytnou modří zazáří koncem léta olověnec. Patří mezi středomořské rostliny, u nás jím zahradu vyzdobíte v létě, když ho v dekorativní nádobě umístíte jako soliter nebo jeho blízkostí rozjasníte jemněji modře kvetoucí letničky a trvalky na záhonu.
Zvonky a růžičky do skalek
Trvalky ozdobené květy ve tvaru zvonků působí vždy křehce a něžně. Většina z nich nežene do výšky a vytváří polštáře s jemnými lístky, ze kterých vyrážejí stvoly s různě velkými zvonečky. Po odkvětu jarních skalniček jsou tak krásnou letní výzdobou skalek, zvlášť když nakombinujte ranější a pozdní druhy. Zvonek broskvolistý kvete od června do srpna, zvonek okrouhlolistý vydrží kvést až do října. Nízká boubelka velkokvětá, skromná na půdu, ale choulostivá na přesazování a okopávání, bohatě kvete až do konce září.
Modrá záplava zvonků na skalce je zajímavá, většina zvonků má ale také bílé varianty a kombinace bílé a modré patří k nejjemnější a oku vždy lahodící skalkové dekoraci. V srpnu pokrývají drobnými kvítky kameny ve skalce také jasně modré rozrazily – rozrazil rezekvítek znáte určitě z lučních porostů, rozrazil rakouský je u nás vzácný, oba druhy můžete ale v zahradě využít právě na osázení skalky, jsou skromné a zvyklé na naše podnebí. Rozrazil rakouský má palice květů také ve tvaru zvonků, rezekvítek klasický pětiplátkový květ připomínající maličkou modrou růžičku. Zajímavé velké pravidelné okvětní plátky nesou také kakosty, ozdobné i bohatým členitým olistěním.
Vzrostlé záhony trvalek a letniček
Kombinace vysokých modrých trvalek – oměje šalamounku a stračky ostrožky nabízí přechod od světle modré až po sytou modrofialovou. Oměj kvete v pozdním létě, stračky už zjara, ale když je včas ostříháte, vykvétají v srpnu a září znovu. Obě rostliny se stejně jako vysoké letničky, například felicie kapská s kopretinovými světle modrými květy, statice limovka s trsy drobných kvítků na vysoké lodyze nebo chrpa modrá hodí také do letních vazeb, ve váze dlouho vydrží a jejich kombinace je na stole vznosnou bohatou modrou dekorací.
Letničky na záhony i do nádob
Nízké husté keříky nestařce s paličkami štětinovitých květů vypadají dobře v lemu záhonů i v květináčích. Půvabné drobné kvítky převislé lobelky drobné a pětilisté modré květy s růžovým středem, které zdobí poléhavé lodyhy drchničky modré se nejlépe vyjímají v zavěšených nádobách nebo volně splývající z truhlíků na oknech. Světle modře kvetoucí brutnák můžete vysázet třeba jako dekoraci k záhonku bylinek – květy jsou jedlé, mají zvláštní pikantní chuť a ozdobíte jimi rychlé občerstvení v podobě salátu nebo jednohubky se sýrovou pomazánkou. Pokud chcete, aby vám modře kvetl i plot nebo zástěna tvořící předěl mezi užitkovou a okrasnou zahrádkou, nezapomeňte na svlačec tříbarevný. Pne se ochotně do velké výšky a kvete až do pozdního září.
Text: Gabriela Koulová