Nebesky modrý srpen v okrasné zahradě

Sluníčko si s námi letos hraje na schovávanou, kdo ale vsadí v letní zahrádce na modrou barvu, má svůj vlastní kousek nebe stále před očima. Modrá je oblíbená barva, prodlužuje pohled, záhonky se zdají delší a v kombinaci s oranžovou nebo červenou přinášejí léto i do deštivých dnů.

Nebesky modrý srpen v okrasné zahradě
Nebesky modrý srpen v okrasné zahradě (Zdroj: Lucie Peukertová)

Tónů modré je velká škála, od jemné nebeské přes indigovou mořskou až po temně modrofialovou. Na jejich kombinace je třeba dávat trochu pozor a pokud si nejsme jistí, jakým odstínem nám květiny vykvetou, pak je raději nesázíme vedle sebe. U keřů a trvalek tenhle problém vyřeší první sezóna, s letničkami ale buďte opatrnější a raději je oddělte nějakou kontrastní barvou, ozdobnými travinami nebo pruhem trávníku.

Keře na pozadí

Modře kvetoucích keřů, které u nás můžete pěstovat kdekoliv, mnoho není. Stačí ale jedna bujně rozrostlá komule Davidova Empire Blue, Loching nebo Nanho Blue a od července do začátku září vytvoříte jasně modré pozadí pro záhony nebo součást živého plotu. Paličky modrých kvítků je v tomto období obsypaná také hebe Autumn Glory.

Vytváří kulovité husté keříky asi 60 cm vysoké, daří se jí v teplejších lokalitách a na slunných místech, na zimu je třeba ji dobře chránit před mrazem. Skutečně blankytnou modří zazáří koncem léta olověnec. Patří mezi středomořské rostliny, u nás jím zahradu vyzdobíte v létě, když ho v dekorativní nádobě umístíte jako soliter nebo jeho blízkostí rozjasníte jemněji modře kvetoucí letničkytrvalky na záhonu.

Zvonky a růžičky do skalek

Trvalky ozdobené květy ve tvaru zvonků působí vždy křehce a něžně. Většina z nich nežene do výšky a vytváří polštáře s jemnými lístky, ze kterých vyrážejí stvoly s různě velkými zvonečky. Po odkvětu jarních skalniček jsou tak krásnou letní výzdobou skalek, zvlášť když nakombinujte ranější a pozdní druhy. Zvonek broskvolistý kvete od června do srpna, zvonek okrouhlolistý vydrží kvést až do října. Nízká boubelka velkokvětá, skromná na půdu, ale choulostivá na přesazování a okopávání, bohatě kvete až do konce září.

Modrá záplava zvonků na skalce je zajímavá, většina zvonků má ale také bílé varianty a kombinace bílé a modré patří k nejjemnější a oku vždy lahodící skalkové dekoraci. V srpnu pokrývají drobnými kvítky kameny ve skalce také jasně modré rozrazily – rozrazil rezekvítek znáte určitě z lučních porostů, rozrazil rakouský je u nás vzácný, oba druhy můžete ale v zahradě využít právě na osázení skalky, jsou skromné a zvyklé na naše podnebí. Rozrazil rakouský má palice květů také ve tvaru zvonků, rezekvítek klasický pětiplátkový květ připomínající maličkou modrou růžičku. Zajímavé velké pravidelné okvětní plátky nesou také kakosty, ozdobné i bohatým členitým olistěním.

Vzrostlé záhony trvalek a letniček

Kombinace vysokých modrých trvalek – oměje šalamounku a stračky ostrožky nabízí přechod od světle modré až po sytou modrofialovou. Oměj kvete v pozdním létě, stračky už zjara, ale když je včas ostříháte, vykvétají v srpnu a září znovu. Obě rostliny se stejně jako vysoké letničky, například felicie kapská s kopretinovými světle modrými květy, statice limovka s trsy drobných kvítků na vysoké lodyze nebo chrpa modrá hodí také do letních vazeb, ve váze dlouho vydrží a jejich kombinace je na stole vznosnou bohatou modrou dekorací.

Letničky na záhony i do nádob

Nízké husté keříky nestařce s paličkami štětinovitých květů vypadají dobře v lemu záhonů i v květináčích. Půvabné drobné kvítky převislé lobelky drobné a pětilisté modré květyrůžovým středem, které zdobí poléhavé lodyhy drchničky modré se nejlépe vyjímají v zavěšených nádobách nebo volně splývající z truhlíků na oknech. Světle modře kvetoucí brutnák můžete vysázet třeba jako dekoraci k záhonku bylinekkvěty jsou jedlé, mají zvláštní pikantní chuť a ozdobíte jimi rychlé občerstvení v podobě salátu nebo jednohubky se sýrovou pomazánkou. Pokud chcete, aby vám modře kvetlplot nebo zástěna tvořící předěl mezi užitkovouokrasnou zahrádkou, nezapomeňte na svlačec tříbarevný. Pne se ochotně do velké výšky a kvete až do pozdního září.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 05.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vyrobit alarm do auta

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Urban představuje svoji vychytávku na alarm do auta, který vyrobil z bezdrátového zvonku.

Domácí kutil: alarm do auta

Jak si vyrobit jednoduchý bezpečnostní alarm do auta.

Retro vychytávky od kutila Vaška

Retro nás baví a renovace starých zvonků, rozhlasu nebo kola není náročná. Kutil Václav Hála má takových zajímavostí plnou dílnu.

Šikovný kutil si vyrobil funkční repliku železničního přejezdu

Milovník vláčků si vytvořil vlastní a navíc i funkční repliku železničního přejezdu. Láďa Hruška vás za takovým milovníkem ve svého pořadu vezme.

Čím a jak osázet zahradní chodníčky z nášlapných kamenů

S paní Markétou Zajíčkovou si řekneme, jaké rostliny se hodí do těsného prostoru mezi nášlapnými kameny v zahradním chodníčku.

Osazování truhlíků

Osazování truhlíků

ČTĚTE DÁLE

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?