Nechte se okouzlit noční zahradou

Přínosem nočního osvětlení zahrad je hlavně to, že umožňuje bezpečnou orientaci na zahradních cestách a upozorní na potenciálně nebezpečná místa. Zahradní osvětlení přináší do zahrad i neobvyklou atmosféru a dokáže vyzdvihnout i místa, která si zaslouží pozornost jak ve dne, tak i v noci, například zahradní jezírko nebo umělecké dílo.
osvetlete-zajimave-osazeny-zahon-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

Jaké se nabízejí možnosti

Rozhodujete-li se pro osvětlení zahrady, můžete vybírat hned z několika možností. Sáhnout můžete po tradičních zahradních svítidlech, která vyžadují dobrou elektroinstalaci a pokládku kabelů anebo můžete zvolit moderní solární svítidla.

Nemáte-li zahradu dosud hotovou, nebude tradiční zahradní osvětlení asi problém, ovšem rozkopávat zahradu, která už vyrostla do vámi vysněné podoby, se nevyplatí. Moderní generace solárních svítidel splňuje nejnáročnější požadavky a nabídne dlouhé hodiny příjemného osvětlení. Využijte ji pro již hotové zahrady.

Bezpečná zahrada díky osvětlení

Hledisko bezpečnosti lze vnímat dvojím úhlem pohledu. Na zahradě se potřebujete bezpečně po setmění pohybovat vy i vaši přátelé a na druhou stranu noční osvětlení zvyšuje i celkovou bezpečnost domu. Zloději se vám tak budou jistě vyhýbat.

Speciální efekty pro zdůraznění objektů a míst

Nejen nádech romantiky a tajemství je důvod, proč osvětlujeme noční zahradu. Mnohdy jsou to právě velmi zajímavé prvky jako například záhon rostlin rozkvétajících v noci nebo půvabný vlastnoručně zkonstruovaný altánek, na které chceme upozornit.

A právě pro takovou příležitost se hodí zahradní bodové reflektory. Neosvětlujte však celou zahradu, podtrhněte jen některé objekty. Nasviťte hladinu rybníčka, posezení pod pergolou, vchod do domu nebo nádobové rostliny v okolí terasy či umělecký solitérní objekt.

Pravidla pro osvětlení venkovního posezení

Mějte na mysli, že osvětlení venkovního posezení nemá oslňovat. Můžete tedy použít stmívač, který vám umožní regulovat světelnou intenzitu od silnějšího osvětlení vhodného pro práci nebo čtení až po osvětlení intimní. Dalším pravidlem je to, že kromě základního osvětlení se nekombinují více než tři druhy svítidel. Osvětlení by působilo chaoticky.

Jak na osvětlení rostlin

Pro osvětlení dřevin a květin se dobře uplatní solární lampičky s bodcem. Volte takové, které se dají otáčet a naklápět, aby se světelný paprsek dal nasměrovat přímo na místo, které chcete osvětlit. Budete jistě překvapeni tím, jak zajímavě a zcela jinak vypadají rostliny v umělém nočním světle.

Správné osvětlení cestiček

Pro osvětlení cestiček se nejlépe hodí orientační LED svítidla. Umožňují bezpečnou orientaci. Jejich umístění je nejvhodnější tak, aby vyznačovalo schody, terénní stupně a cestičky.

Je důležité, aby bylo osvětlení dostatečně odolné vůči nepřízni počasí a sneslo dlouhodobě zátěž. Důraz klaďte na správnou výšku, má osvětlovat a nikoli oslňovat. Nesmí být ve výšce očí ani nesmí do očí svítit. Vždy je lepší pořídit svítidla o nižší svítivosti a ta umístit v menších vzdálenostech od sebe než využít jen několik silných svítidel.

Jak osvětlit vodní prvky

Působivého efektu v zahradě dosáhnete rovněž osvětlením vodních ploch. Pro tento účel se využívá speciální druh osvětlení umístěného pod vodní hladinou. Možností je buďto využít podvodní solární reflektory, nebo podvodní reflektory s trafem 230/12 V. Ty jsou vhodné i pro koupací vodní jezírka.

4.8.2021 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist