Nechte svůj plot rozkvést

I když váš plot kolem domu nebo zahrady už něco pamatuje a možná by potřeboval i nový nátěr, vy si pořád říkáte, kde vzít čas na jeho předělávku? Nemusíte se do ničeho tak složitého pouštět, možná úplně postačí, když svůj plot necháte rozkvést.
shutterstock_347452943-1100x618.jpgCelá galerie 5 Zdroj: shutterstock.com

Nejrychlejších výsledků zcela určitě dosáhnete jarní výsadbou letniček. Ty totiž velmi rychle rostlou a navíc brzy kvetou. Na výběr máte opravdu pestrou škálu od letniček nižšího vzrůstu, například afrikány, hledíky, přes trochu vyšší krásenky až po ty snad nejtradičnější – slunečnice. Velkou oblibu si získaly také popínavé letničky, jako například hrachory, kvetoucí v mnoha pastelových barvách, nebo fialové povijnice, žlutě s hnědým očkem kvetoucí černooké Zuzany anebo pestrobarevně kvetoucí fazole. Těm jako skvělá opora poslouží klidně i váš dosluhující plot.

Podobným způsobem pro výsadbu v okolí plotů můžete využít i trvalky, a to zvláště ty střední a vyšší. Už na jaře vám mohou vykvést mnohé z nich. U dřevěných plotů se budou zvláště skvěle vyjímat bohatě kvetoucí pivoňky, svěží kosatce v různých barvách a rozhodně byste neměli zapomenout ani na náprstníky nebo denivky. Zvláště denivky by se mohly stát vašimi oblíbenci, neboť jsou to rostliny naprosto nenáročné, pravidelně a výrazně kvetoucí a navíc s hustou násadou listů držících se spíše v nižším rostlinném patře, takže částečně mohou při husté výsadbě suplovat i zazelenění trávníku podél plotu. Během léta budou váš plot zdobit vysoké rostliny žlutého zlatobýlu, ještě vyšší modré a modrofialové ostrožky, barevné květy čechrav anebo modré zvonky.

Z popínavých trvalek má při zdobení plotů, plůtků, branek i zdí a pergol nezastupitelné místo Clematis neboli plamének. Ten dokáže využít jako oporu stejně dobře zídku i plot a navíc každé zákoutí s ním vyhlíží přímo pohádkově. Zvlášť kouzelně budou vypadat u bílého laťkového plotu jeho růžově anebo fialově kvetoucí odrůdy.

Podobně jako letničky nebo trvalky můžeme k výsadbě u plotů využít i okrasné keře, jen je zapotřebí zvážit správné vzdálenosti jednotlivých keřů od sebe a také od plotu, abyste se nedočkali nemilého překvapení, jaké velikosti může dosáhnout po pár letech jeden malý keřík!

Ve venkovských zahradách se odjakživa k plotům a do předzahrádek vysazovaly hortenzie, kaliny pustoryl a šeříky. Stejně tak si mnozí nedovedou představit svůj plot bez pnoucích nebo keřových růží, které jsou nádherné v jakékoli barvě. Zkrátka růžím to u plotu vyloženě sluší.  Velmi pěkného kontrastního efektu můžete docílit velmi snadno výsadbou žlutě kvetoucích kérií (Kerria japonica) před hnědý dřevěný plot. Nesmíme zapomenout, že některé okrasné keře hodící se k plotům kvetou ještě v zimě, před nástupem prvních jarních dní, například vilíny nebo zimnokvěty.

U plotů, zvláště u těch nižších laťkových, můžete pěstovat také nejrůznější druhy léčivých bylin, například mátu, levanduli, routu ale i léčivý kostival, který je pro růst u dřevěného plotu svým mohutným vzrůstem zvláště vhodný.

Mnoho inspirace na téma rostliny u plotu a na plotech naleznete v naší velké fotogalerii, kterou jsme pro vás k dnešnímu článku připravili.

Text: Zuzana Bohdalová

3.2.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist