Nedoceněná kráska šrucha velkokvětá

Půvabné květy této subtropické sukulentní rostliny jsou velké milovnice slunce a tepla. Barevnost jejich květů k sobě přitáhne pohledy v každé zahradě. Vyset se dají i do nádob a ty pak zdobí exteriér stejnou měrou. Starosti si s nimi nemusíte dělat ani, když uhodí letní vedra a sucha. Dokážou přežít i velmi suché období, jsou k tomu totiž uzpůsobeny stejně jako všechny ostatní rostliny z rodu šruchovitých.
srucha-_portulaca-grandiflora_shutterstock_145923908-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

Dužnaté stonky šruchy velkokvěté (Portulaca grandiflora) jsou měkké čárkovité a schopné zadržet dostatek vody, aby tyto krásné květiny dokázaly přežít i nepříznivé období bez zálivky v průběhu parného léta. Jejich nároky na vlhko jsou naprosto minimální.

Zato na slunce vyžadují velmi.  Bez něho nekvetou, nemohou se pochlubit pestrými barvami svých květů připomínajících květy šípkových růží.

Proměna záhonu na zahradě díky barvám od krémové přes žlutou, oranžovou, růžovou až po červenou a fialovou je díky šruchám naprosto dokonalá.

shutterstock-306507833.jpg

Zdroj: archiv redakce

Výškou nezastíní ostatní rostliny

Šruchy rostou trsovitě, jsou přisedlé a spíše se plazí při zemi. Délka jejich poléhavých stonků je od 10 do 30 cm. Čárkovitý tvar nevýrazných listů nijak neruší pohled na jejich okouzlující květy, které si vychutnáte zvláště při pohledu zblízka. Právě nyní na přelomu července a srpna je jejich sezona na vrcholu. Za opravdu výrazně teplého léta začnou vykvétat už v červnu. Ovšem jejich květy najdeme otevřené jen za slunných dnů.

Aby rostliny na zahradě dostatečně vynikly, vysazují se do záhonů ve velkých skupinách. Je možné jimi osadit i vegetační nádoby, zídky nebo skalky.  Na pěstování jsou poměrně nenáročné, vysadíte-li je na slunce, nemusíte se o ně prakticky starat. Jedná se o letničku, s jejím výsevem začínáme v květnu, po tzv. „zmrzlých“.

Mezi nejčastěji vysazované odrůdy šruch patří „Nobelty Jewel“, „Červená poloplná“ a směs barev a druhů.

shutterstock-145869890.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: shutterstock.com

13.8.2021 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist