Nejčastější chyby při péči o trávník

Máte pocit, že se o svůj trávník zodpovědně staráte, ale přesto stále nevidíte zasloužené výsledky? Možná se i vy dopouštíte některé z nejčastějších chyb, které se občas nevyhnou ani zkušeným majitelům zahrad. Spolu s Radovanem Burešem z českého zastoupení amerického výrobce sekaček Briggs & Stratton shrnujeme nejčastější chyby a připojujeme návod, jak se těmto nedostatkům při péči o trávník vyhnout?
shutterstock_1065946265-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Špatné či nedostatečné zavlažování
Trávník potřebuje celoroční a pravidelný přísun vláhy. Obzvláště v teplých letních měsících bychom měli velmi dbát na správnou závlahu travního porostu. Jelikož nechceme, aby trávník přeschl a zdobil ho tak nepěkný žlutý odstín, měli bychom v tomto ohledu dodržovat několik zásad, které nám zajistí svěží a sytě zelený povrch. V letním období je vhodné zalévat travní plochu dvakrát denně, ideálně ráno a večer. Při velmi vysokých teplotách vaší zahradě neuškodí ani lehké zavlažení během dne, které trávník ochladí. Odborníci ovšem varují, aby se majitelé trávníků vyvarovali zalévání za plného slunce, vzhledem k hrozbě možného úpalu rostlin či podpoře růstu plísní a hub, které jsou pro trávník nebezpečné. Obecně se potom při zavlažování doporučuje 4-6 l/m2. Je ovšem také třeba přihlédnout k množství srážek či větší propustnosti půdy na některých místech.

Přílišné zkracování porostu
Kvalita a vzhled vašeho travního porostu je také ovlivněna jeho sekáním. Správná výška trávníku by se měla pohybovat v rozmezí 3-4 cm. Posečen by měl být potom, dosáhnou-li stébla zrhuba dvojnásobné výšky. Sečení také závisí na momentálním počasí. V letním období, obzvláště ve větším suchu, byste měli ponechat porost vyšší, aby lépe schraňoval vlhkost, jinak může hrozit nebezpečí vypálení. Na druhé straně v deštivých dnech je vhodné sekat častěji. Přihlédněte také k funkci, kterou trávník plní. Je-li okrasný, sečte častěji. Naopak jedná-li se o bežný užitkový porost, stačí sekat jednou týdně.

Nedostatek živin
Kromě dostatečné závlahy vyžaduje váš trávník v létě také kvalitní hnojení. Obzvláště výše zmíněným sečením a zkracováním ho připravujete o spoustu živin, které je později třeba doplnit vhodným hnojivem. Po prvním hnojení, které byste měli provést na jaře, nastává právě v létě čas na další. Doporučujeme hnojivo s dlouhodobým účinkem a při nákupu si nechte poradit, jaký typ je vhodný konkrétně pro vaši trávu. „Také doporučujeme využít účinného mulčování, které umožňují některé druhy sekaček. Posekanou, několikrát přeseknutou a rozdrcenou trávu necháme na trávníku a pečlivě ji rozhrneme po celé jeho ploše. Trávník takto přirozeně přihnojujeme a není pak třeba jej zatěžovat průmyslovými hnojivy.

Text: Redakce

25.8.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist