Nejčastější chyby při výsadbě rostlin

Výsadba rostlin bývá mnohdy označována za zcela banální záležitost, kterou zvládne i zcela nepoučený zahrádkář. Někdy tomu opravdu tak je, ale věřte, že se bez základních znalostí neobejdete. A pokud ano, mohou takto vysazené rostliny sice nějakou dobu fungovat, ale časem se objeví první potíže. Ukážeme vám, na co byste si měli určitě dávat pozor.

Nejčastější chyby při výsadbě rostlin
Nejčastější chyby při výsadbě rostlin (Zdroj: archiv redakce)

Chyba č. 1: Zapomínáme na rozvolnění kořenového systému

Během sezony jsou na trhu dostupné především rostliny pěstované v kontejnerech, v nichž rostou mnohdy i několik let. Kontejner se stává na dlouhou dobu domovem především pro dřeviny. Při výsadbě jste si jistě všimli, že je po vyjmutí z balu kořenový systém značně pokroucený a zdeformovaný. Mnohým zahrádkářům se těchto kořenů zželí a vysadí je tak, jak narostly v květináči. Právě zde děláme nejčastější chybu.

Kořenový systém je třeba rozvolnit a mechanicky narušit. Rozhodně se nebojte, že rostlině uškodíte. Samozřejmě dojde k narušení jemného kořenového vlášení, to ovšem na tento defekt zareaguje rychlou regenerací a růstem. Rozvolněné kořeny navíc mnohem lépe prorůstají do okolní půdy, takže rostlina snadno přijme vodu s rozpuštěnými živinami i v okolní půdě. Tímto způsobem se rostlina navíc i lépe stabilizuje, kořeny totiž hrají hlavní roli v její stabilitě v půdě.

Kořenový systém lze rozvolnit mnoha způsoby, záleží na typu rostliny a na stavu kořenů. U trvalek si nejčastěji vystačíte s vlastníma rukama, u menších keřů poslouží zahradnická lopatka a v případě stromů pak raději sáhněte po ostrém rýči, kterým kořenový systém narýpněte na několika místech a rozvolněte jej. Při poškození silných kosterních kořenů konec kořene začistěte ostrými zahradnickými nůžkami, nenechávejte kořen roztřepený.

Chyba č. 2: Kyselomilné rostliny potřebují kyselou půdu

Opět se může zdát, že jde o banalitu. Proč bychom v tomto bodě vůbec dělali chybu? Problém většinou spočívá v naší nepřipravenosti, ne všichni se vyznáme v požadavcích rostlin, které si přineseme z obchodu. Ne nadarmo se všude připomíná, že bychom si o rostlinách měli zjistit alespoň základní informace.

Kyselou půdu vyžadují především vřesovištní rostliny. Při výsadbě je třeba těmto druhům přilepšit rašelinou nebo vlastní listovkou. Jedná se především o vřesy (Calluna), vřesovce (Erica), dabécie (Daboecia), ale také azalky (Azalea) či pěnišníky (Rhododendron). Z ovocných dřevin je třeba připomenout také borůvku chocholičnatou (Vaccinium corymbosum), brusnici brusinku (V. vitis-idaea) či klikvu velkoplodou (V. macrocarpon) a mnohé další.

Kyselomilné rostliny nikdy nevysazujte přímo do zahradní zeminy, natož do půdy bohaté na vápno. Nějakou dobu v těchto podmínkách přežijí, časem ovšem začnou skomírat.

Nejčastější chyby při výsadbě rostlin
Nejčastější chyby při výsadbě rostlin
Nejčastější chyby při výsadbě rostlin
Nejčastější chyby při výsadbě rostlin
Nejčastější chyby při výsadbě rostlin
Nejčastější chyby při výsadbě rostlin

Chyba č. 3: Nevhodná volba rostlin na stanoviště

Zná to skoro každý, v zahradnictví si vyhlédneme krásnou rostlinu, po které toužíme již dlouhá léta. Jenže ať děláme, co děláme, stejně se tento druh nehodí na naši zahradu. Buď mu nevyhovují půdní, či světelné podmínky, nebo prostě dorůstá takových rozměrů, že se nám na naši malou zahradu časem nevejde, což je případ některých širokokorunných stromů.

Nejlépe uděláme, když zvolíme druh jiný. Určitě se nesnažte především vzrůstné stromy udržet na uzdě. Při radikálním prořezu jejich koruny dochází k poškození jejich přirozeného habitu, což se promítne i do nepříliš dobrého zdravotního stavu v budoucnosti.

Chyba č. 4: Příliš mnoho různých druhů rostlin

Některé zahrady připomínají spíše arboreta než rodinnou zahradu, která má sloužit pro odpočinek rodiny. Je jasné, že je nabízený sortiment lákavý, ale snažte se vybírat pouze takové druhy, které se do zahrady hodí. Ideální stav je, když se rostliny opakují ve větším množství od jednoho druhu.

Bojíte se, že výsadba bude působit nudně? Nikoli! Právě opakování druhů zajistí, že bude zahrada působit vkusně a sjednoceně.

Pozor si také dávejte na větší množství stálezelených rostlin. Sice zajistí celoroční efekt, zelené barvy je v zimě přeci jen nedostatek, ale jejich velkou nevýhodou je poměrně stabilní, neproměnný, vzhled. V našich podmínkách se navíc se stálezelenými rostlinami téměř nesetkáte, proto mohou ve větším poměru působit exoticky.

Mnozí zahrádkáři si navíc libují v pestrobarevných kultivarech. I s barvami zacházejte opatrně. Přespříliš barev působí disharmonicky a zbytečně na sebe přitahují veškerou pozornost. Pestrobarevné kultivary slouží pouze jako zpestření, nikoli jako hlavní téma zahrady.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 29.01.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba ovocných stromů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výsadba ovocných stromů

Kdy a jak vysazovat ovocné stromky?

Ovocné stromky se obvykle sází ve dvou termínech. Kdy to je a jak je vysazovat?

Pěstování afrických fialek

Pěstování afrických fialek

Osazování balkónových truhlíků

Jak a čím osadit balkonové truhlíky?

Jakých chyb se vyvarovat při výsadbě zeleniny

Jakých chyb se vyvarovat při výsadbě zeleniny. Do jaké hloubky zeleninu sadit.

Likvidace plevelů

Jak zlikvidovat nežádoucí plevel na záhonech.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!