Nejoblíbenější a nejkrásnější květiny venkovských zahrad

Venkovské zahrady mají svou neobyčejnou krásu. Nikde na venkově nenaleznete dvě stejné. Zvláštní půvab jim dává souhra užitkových a okrasných květin. Každý si do své venkovské zahrady vybírá své oblíbené květiny, ovšem některé z nich jsou pro svou krásu přítomné v každé zahrádce.

Prostá krása venkovských zahrad

Venkovské zahrady jsou nejkrásnější v období bujně kvetoucích záhonů. Působí zdánlivě jakoby bez ladu a skladu a právě v tom tkví jejich neobvyklý půvab. Venkovskou zahradu zdobí i staré jabloně anebo hrušně, které jí dodají další rozměr. Jejich často sukovité kmeny bývají velmi dekorativní a v zahradě mohou působit jako další ozdobný prvek. Plastiky a sochy by zde působily rušivě.

Styl venkovských zahrad oživuje tradice

Neodmyslitelně patří k venkovským zahradám také ovoce a zelenina. Důležité však není jen to, že si tuto chutnou součást našich jídelníčků vypěstujeme sami, ale i to, že si vybereme a následně vypěstujeme takové odrůdy, které patří k našim oblíbeným. Nejsme přitom odkázáni jen na jediný druh ze supermarketu. Navíc mnohé druhy zeleniny dokážou být zajímavé svým listem, a tak mohou doplňovat záhony bylinek nebo i květinové záhony.

Nejoblíbenější a nejkrásnější květiny

K nejoblíbenějším a zároveň nejkrásnějším květinám venkovských zahrad patří slunečnice a měsíčky. Jsou nenáročné na stanoviště i na péči a navíc kvetou po celou sezonu.

Neopomenutelné jsou pivoňky se svými velkými voňavými květy. Mají v oblibě dosti velké dávky hnojiva. Srdcovka nádherná kvete brzy na jaře. Po odkvětu se zatáhne do půdy. Máky východní nejsou na půdu nijak náročné. Nejvíce se jim daří na slunných stanovištích.

Z vlastnoručně sklizených semen si snadno vypěstujete lichořeřišnici větší. Její květy jsou jedlé a používají se k ozdobě zeleninových a ovocných salátů. Krásné květy kopretin velkokvětých se skvěle hodí do kytic. Ve váze vydrží dlouho, jen je třeba jim denně měnit vodu. Levandule lékařská přinese do zahrady další prožitek – výraznou vůni a navíc pomůže zahnat otravný hmyz.

Nejsou tu ale jen nejoblíbenější květiny

Na záhonech venkovských zahrad se budou dobře cítit i jiřinky (Dahlia), proskurníky (Alcea), sluncovky (Heliopsis), krásenky (Cosmos), hvozdíky (Dianthus), kontryhele (Alchemilla), plamenky latnaté (Phlox paniculata) nebo anglické růže. Také kuchyňské bylinky a léčivky tu mají své neodmyslitelné místo. Nejlépe blízko u vchodu do domu, aby je měla hospodyně při ruce, když vaří a dochucuje s nimi pokrmy. Nejčastěji je to máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, také divizna a rozmarýn.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

 

6.2.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist