Nejoblíbenější a nejkrásnější květiny českých venkovských zahrad

V Čechách mají tradiční venkovské zahrady velkou oblíbenost. Jejich kouzlo tkví ve vyváženém spojení užitkové a okrasné funkce, které se tu vzájemně prolínají. Které květiny si získaly srdce zahrádkářů zejména pro svou krásu a snadné pěstování? Podívejte se, zda některá z těch nejoblíbenějších nechybí na vašich záhonech.
shutterstock_1477181399-1100x618.jpgCelá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

K venkovským zahradám neodmyslitelně patří ovoce a zelenina. Důležité však není jen to, že si tuto chutnou součást našich jídelníčků vypěstujeme sami, ale i to, že si vybereme a následně vypěstujeme takové odrůdy, které nám nejvíce chutnají. Nejsme přitom odkázáni jen na jediný druh ze supermarketu. Navíc mnohé druhy zeleniny dokážou být zajímavé svým listem, a tak mohou doplňovat záhony bylinek nebo i květinové záhony.

shutterstock-67642630.jpg

Zdroj: archiv redakce

Venkovské zahrady jsou nejkrásnější v období bujně kvetoucích záhonů. Působí zdánlivě jakoby bez ladu a skladu a právě v tom tkví jejich neobvyklý půvab. Venkovskou zahradu zdobí i staré jabloně anebo hrušně, které jí dodají další rozměr. Jejich často sukovité kmeny bývají velmi dekorativní a v zahradě mohou působit jako další ozdobný prvek.

Nejoblíbenější květiny

K nejoblíbenějším a zároveň nejkrásnějším květinám venkovských zahrad patří slunečnice a měsíčky. Jsou nenáročné na stanoviště i na péči a navíc kvetou po celou sezonu.

Neopomenutelné jsou pivoňky se svými velkými voňavými květy. Mají v oblibě dosti velké dávky hnojiva. Srdcovka nádherná kvete brzy na jaře. Po odkvětu se zatáhne do půdy. Máky východní nejsou na půdu nijak náročné. Nejvíce se jim daří na slunných stanovištích.

shutterstock-355670660.jpg

Zdroj: archiv redakce

Z vlastnoručně sklizených semen si snadno vypěstujete lichořeřišnici větší. Její květy jsou jedlé a používají se k ozdobě zeleninových a ovocných salátů. Krásné květy kopretin velkokvětých se skvěle hodí do kytic. Ve váze vydrží dlouho, jen je třeba jim denně měnit vodu. Levandule lékařská přinese do zahrady další prožitek – výraznou vůni a navíc pomůže zahnat otravný hmyz.

Které ještě musíte mít?

Na záhonech venkovských zahrad se budou dobře cítit i jiřinky (Dahlia), proskurníky (Alcea), sluncovky (Heliopsis), krásenky (Cosmos), hvozdíky (Dianthus), kontryhele (Alchemilla), plamenky latnaté (Phlox paniculata) nebo anglické růže.

Také kuchyňské bylinky a léčivky tu mají své neodmyslitelné místo. Nejlépe blízko u vchodu do domu, aby je měla hospodyně při ruce, když vaří a dochucuje s nimi pokrmy. Nejčastěji je to máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, také divizna a rozmarýn.

shutterstock-296917523.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: Shutterstock.com

 

22.2.2021 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist