Nejúčinnější přírodní antibiotika z vaší zahrady

Antibiotika bezesporu patří mezi zázraky medicíny, ale jejich časté užívání má za následek rezistenci. Alternativou jsou nejen v tomto případě přírodní antibiotika. Mnohá z nich si můžeme dokonce sami vypěstovat na své zahradě anebo je získat od přátel, kteří se věnují chovu včelstev, případně si je zakoupit v obchodě s bylinkami.
shutterstock_687613306-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Nejen v případě akutního onemocnění, ale i pro preventivní užívání jsou skvělé mnohé druhy přírodních antibiotik. Řadíme k nim z těch domácích zvláště česnek, cibuli, tymián, šalvěj, třezalku, echinaceu čili třapatku, lichořeřišnici, propolis, křen a z těch exotičtějších hřebíček, zázvor a kurkumu.

Šalvěj

Pro své antibiotické účinky se využívá hlavně při onemocněních zažívacího traktu a gynekologických problémech. Velmi dobře ale poslouží i při onemocnění močových cest, která jsou v zimním období velmi častá. Protože však silice v šalvěji obsahují i jedovatý thujon, není droga určená k dlouhodobému užívání. Při bolestech v krku se doporučuje připravit si ze šalvěje kloktadlo.

Tymián

Na tymián nedáme dopustit. Dokáže zničit v těle nejen bakterie, ale i plísně a rovněž střevní parazity. Odvar z tymiánu smíchaný s olivovým olejem je určen k čištění ran. Tymián je považován za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik. Čaj z tymiánu se užívá také při zánětech horních cest dýchacích.

shutterstock-414389173.jpg

Zdroj: archiv redakce

Třapatka nachová

Neboť sušení této léčivky snižuje její účinek, je vhodnější si z ní připravit tinkturu. Využijeme ji v období chřipek a respiračních onemocnění. Vnitřně posiluje srdeční činnost a lymfatický systém. Zevně pomáhá s léčbou bércových vředů, hemoroidů, lupénky a křečových žil. Echinacea byla v minulosti využívána často k léčbě nebezpečného záškrtu.

Třezalka tečkovaná

Její antibiotické účinky mají velmi příznivý vliv na čištění krve. Třezalka má navíc antidepresivní účinky, pomáhá se spánkem i s bolestivou menstruací. Při dlouhodobém užívání však dejte pozor, obsahuje látky, které zvyšují citlivost na sluneční záření. Také mohou nastat kontraindikace s léky na krevní oběh.

shutterstock-90230512.jpg

Zdroj: archiv redakce

Křen

Nejlepší účinky má čerstvě nastrouhaný křen. Uvolňuje horní cesty dýchací a ucpané dutiny. Šťávu z nastrouhaného křenu můžete ve zředěném stavu použít jako kloktadlo. Křen je skvělým prostředkem pro boj s počínajícími infekcemi, navíc dokáže dobře rozpouštět hleny.

Lichořeřišnice

Možná znáte lichořeřišnici jako jedlou květinu, kterou se zdobí saláty a další letní pokrmy. Je to však i významné přírodní antibiotikum. Skvělé účinky vykazuje při léčbě zánětu močových cest, středního ucha i dýchacích cest. Má dezinfekční i antibakteriální účinky a působí léčivě i při nachlazení.

shutterstock-345915158.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: shutterstock.com

28.12.2020 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist