Několik tipů na neokoukané kvetoucí trvalky

Zima je čas, kdy přemýšlíme, jak naplánovat zahradu na příští rok. Pokud budete nově osazovat trvalkové záhony, můžeme doporučit neokoukané druhy. Na našich zahradách zatím své místo hledají, ale vypadají velmi netradičně a osobitě. Nemusíte je mít všechny, stačí vybrat si jednu, dvě a udělat z nich originální záhon.
sapa-russelova-phlomis-russeliana-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Katrán (Crambe)

Nejen sběratelé rostlin, ale i běžní zahrádkáři občas uvítají na svých zahradách trvalky, které hned tak nevídáme. A právě takovou trvalkou může být katrán (Crambe), někdy nazývaný mořská pěna nebo sněhové vločky.

Katrán srdčitolistý (Crambe cordifolia) rozprostře v době kvetení nad záhonem obrovskou záplavu drobných bílých kvítků. Díky své výšce dosahující až 2,5 metru celá rostlina působí impozantním dojmem. Kvete od pozdního jara až do poloviny léta. Jedná se o vonnou rostlinu, která do vaší zahrady přiláká množství užitečného hmyzu.

Katrán mořský (Crambe maritima) je o dost nižší, dosahuje jen 60 cm výšky. V zahradě potřebuje dostatek místa, živnou drenážovanou půdu a umístění ideálně na slunci, případně v polostínu.

crambe-maritima.jpg

Zdroj: archiv redakce

Thermopsis (Thermopsis)

Tato dlouhověká trvalka je podobná vlčímu bobu. Kvete však žlutě. Má také vysoká hroznovitá květenství vyrůstající do špičky. Rostlina se rozrůstá pomocí podzemních oddenků. Je ideální k výsadbě do přírodně řešených částí zahrad. Na vhodném stanovišti vytvoří rozsáhlejší plochy. Zlatožluté květy thermopsisu otevírající se už na začátku léta lákají v hojném počtu včely. Thermopsis villosa má ještě hustší květenství a navíc dorůstá až do výšky 1 až 1,5 metru.

httpsphlomis-russeliana.jpg

Zdroj: archiv redakce

Sápa (Phlomis)

Čeleď hluchavkovitých zahrnuje mimo jiné také nevšední metr vysokou sápu Russelovu (Phlomis russeliana). V průběhu jara, než rozkvete, má krásně svěží zelenou barvu. V průběhu léta se pak vyklubou žluté či světle fialové květy z několika bochánků původně svinutých pyskatých květů.

Rostliny nemusíme likvidovat ani po odkvětu. V průběhu zimy je totiž zdobí čokoládově hnědé semeníky na útlých neolistěných stoncích. Ke zdárnému růstu potřebují dobře drenážovanou půdu a dostatek živin, které mohou rostliny získávat z rozmělněného kompostu. Sápu vysazujeme na chráněných slunných místech.

phlomis-tuberosa.jpg

Zdroj: archiv redakce

Artyčok kardový (Cynara cardunculus)

K výsadbě, pro potěchu oka, k užitku hmyzu, k sušení i k aranžování se hodí mít v zahradě i bodláky. Okrasný vytrvalý artyčok kardový (Cynara cardunculus) splní všechny požadavky. Buclaté fialové úbory fungují jako zásobárna nektaru a pylu pro různé druhy užitečného hmyzu. Necháte-li je po sezoně v záhonu, budou dělat okrasu v zahradě i po celou zimu.

Květenství artyčoku zeleninového (Cynara scolymus) vyrůstá až ve výšce okolo 2 metrů.  A měří v průměru okolo 15 cm.  Artyčok kardový má květní úbory menší, cca jen 8 cm a dorůstá výšky okolo 1,5 metru. Oba druhy vyžadují dobře propustnou zeminu bohatou na živiny, výsadbu na slunných místech a na zimu ochranu trsů před mrazy.

cynara-scolymus.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: shutterstock.com

29.10.2020 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist