Nemáte dvorek? Udělejte si ho!

I na velmi malé ploše se dají dělat doslova kouzla a vytvořit zde krásné přírodní prostředí pro relaxaci. Skutečná krása totiž spočívá v maličkostech a v jednoduchosti, takže i malý prostor, pokud se stane místem, kde zapůsobí tvůrčí fantazie a kde necháme působit své vlastní estetické cítění, se může stát oázou osvěžení a pohody.
shutterstock_246631864-1100x618.jpgCelá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

zahrada, Pokuste se probudit v sobě touhu přetvořit své okolí na prostor stále krásnější, bez ohledu na to, zda žijete ve městě či na venkově. Můžete tak vytvořit klidné místo určené k odpočinku po návratu z práce nebo po každodenním shonu.

Většina našich měst a vesnic je plná různých zákoutí, dvorků a prostor, které přímo vybízejí k nejrůznějším úpravám. Různé polorozpadlé kolny, zahradní zídky, ploty a přehradní zdi by měly ustoupit a uvolnit prostor pro slunce a rostliny. Zkrátka a dobře udělat místo pro nové úpravy. Například mnohé venkovské zahrady vznikají v místech bývalých hospodářských dvorů, které již dosloužily svému účelu. Můžeme zde nyní vykouzlit kvetoucí zahradu i přesto, že světlo a květiny tu bývaly pouze vzácnými hosty.

Zvláště v létě jsou dvorydvorky přetvářeny v obytnou a takřka trvale obývanou součást domů.  Nutně se v nich pak objevují stále častěji rostliny a případně i stromy.

Můžete se zde také pustit do takzvaného vertikálního zahradničení. Zvláště, pokud se jedná o dvorky opravdu miniaturní a není kam rostliny zrovna vysazovat.

Zahradu, i když je to pouze zahrada miniaturní zamýšlená na dvorku, je třeba rozvrhnout podle toho, jak bude využívána a v čem by podle nás měla doplňovat funkci domu. Nelze zcela opomenout ani to, v jakém vztahu bude živá zeleň k architektuře stavby.

Základním pravidlem uspořádání takzvaného zeleného dvora je, že jakákoli velmi pracovně exponovaná plocha by neměla být vidět z místa venkovního sezení. Na oči nemusíme vystavovat ani hnojiště nebo kompostér, případně věčně neodplevelený záhon, na který nám nezbude nikdy dost času.

Tam, kde povětšinu dne leží stín a žádným rostlinám by se tam stejně nedařilo dobře, můžeme umístit dětské pískoviště, a to bez obav, že by se nám dítě spálilo na horkém letním slunci. Stejně tak dobře může takové místo posloužit k výstavbě jednoduché prolézačky pro děti.

Pergola, zahradní nábyteknádoby s květinami mají být zkombinovány tak, že nemají na pohled vyvolávat přílišný neklid. Měly by spíše působit klidně a pohodově. Na zahradu rozhodně nepatří nábytek vyřazený z interiéru. Zahrada není žádnou odkladnou plochou. Celek se musí nenásilně přizpůsobit okolní přírodě, v tom spočívá největší tajemství jednoduché krásy.

Mnohdy lze bez vysokých investic, jen s trochou umu, fantazie a s přispěním šikovných rukou vytvořit kousek nádherné přírody, jež bude patřit pouze nám a našim blízkým. Zeleň v okolí domku, tedy i dvory, předzahrádky atd. to vše je šperkem každé stavby.

Text: Zuzana Bohdalová

12.4.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist