Nenáročná rdesna aneb Nebojte se hadího kořene na zahradě

Čeleď rdesnovitých si s žádnou jinou nespleteme. Je natolik specifická, že i v záhonu na zahradě nebo u zahradního jezírka její jednotlivé zástupce s přehledem poznáme. Je škoda, že rdesna nejsou v našich zahradách příliš zastoupena, jsou totiž nenáročná na pěstování a dovedou zvláště v kombinacích s dalšími rostlinami vytvořit zajímavá zákoutí.
rdesna-v-kombinaci-s-dalsimi-letnickami-a-trvalkami-vytvareji-zajimava-zakouti-1100x618.jpgCelá galerie 12 Zdroj: shutterstock.com

Ve stejné čeledi rdesnovitých (Polygonaceae) nalezneme se společnými znaky například i šťovík, rebarboru nebo pohanku, ale ani tak si s nimi rdesna nespleteme. Čeština zná pro rod rdesno pouze jediné označení, zatímco podle současného botanického názvosloví v latině rozlišujeme rody dva: Bistorta a Persicaria.

Rdesno léčivé a rdesno plevelné

V přírodě se u nás nejčastěji setkáváme s rdesnem hadím kořenem (Bistorta officinalis). Spatříme ho převážně jako vytrvalou ozdobu vlhkých luk a divoce rostoucích zahrad. Tento druh rdesna funguje jako léčivka při zánětech dásní, při průjmech a rovněž při léčbě nadváhy. Rdesno červivec (Persicaria maculosa) ovšem patří k obtížným plevelům.

Okrasná rdesna pro zahrady

Okrasná rdesna v sobě nesou geny houževnatých předků společně s jemnou krásou, která u nich byla vyšlechtěna. Pro každý druh se najde v zahradě využití. Jen jedno musíme všem druhům dopřát, a to je dostatečně vlhkou půdu a k tomu hodně prostoru.

Nejlépe jim vyhovuje okolí jezírek a vodních prvků nebo místo v záhonu, kde snesou polostín a při dobré závlaze i plné slunce.

Rdesna do trvalkových záhonů

Rdesno objímavé (Bistorta amplexicaulis) ‘Firetail‘ nebo ‘Firedance‘ vytvoří pěknou kompozici květin společně s bělotrny (Echinops ritro) a krásenkami (Cosmos). Rdesno objímavé do záhonu přidá tenké krvavě červené soukvětí. Kvete v létě a pokračuje i na podzim až do zámrazu. Vydatně houstne, do další sezony vytvoří velký trs s lehce zvlněnými listy. Velmi vydatně kvete. Rostliny můžete zakoupit ve dvou barevných variantách. S růžovými květy je to varianta Rosea a s bílými květy varianta Alba.

Hadí kořen příbuzný (Bistorta affinis) ‘Donald Lowndes‘ se rozrůstá kobercovitě. Klidně zvládne samotný vytvořit i jednodruhový záhon. Invazivnosti tohoto druhu se však obávat nemusíte. Na podzim se listy zbarvují do červena, což je v záhonech velmi efektní. Ve většině případů se využívá jako spanilá půdopokryvná trvalka.

Rdesno hadí kořen ‘Superba‘ (Bistorta officinalis ‘Superba‘) je dalším druhem s velkou odolností vůči škůdcům i chorobám vytvářející okouzlující záplavu květů. Jeho doutníkovitá válcovitá květenství předvádějí na odiv svou pudrově růžovou barvu květů. Jakmile začnou odkvétat, přebarvují se do karmínově červené. Jsou usazena na vzpřímených, přibližně 30 cm vysokých stoncích. Jedná se o velmi vitální druh rdesna. Tato rdesna jsou vhodná ke společné výsadbě s bohyškami (Hosta), vínově olistěnou vrbinou ‘Firecracker‘ (Lysimachia ciliata) nebo s půvabnou čechravou (Astilbe).

Letničkou mezi rdesny je rdesno východní (Persicaria orientalis). Strhává na sebe pozornost díky své výšce a výrazným růžovočerveným květenstvím, která se mihotají na samém vršku rozeklaného keříku rostliny. Vyjímat se bude nejlépe ve vzdušném prérijním záhonu ve společnosti šalvěje (Salvia), fenyklu (Foeniculum) a rozkvetlých hortenzií (Hydrangea). Rostliny rdesna východního mohou na výšku dosáhnout až dvou metrů, za silného větru a jinak nepříznivého počasí je vhodné poskytnout jim dostatečnou oporu.

5.9.2019 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist