Nenáročné pokojové i venkovní okrasné rostliny pro začátečníky

Nenáročné rostliny pro začátečníky jsou takové, které vydrží i péči opravdu nezkušených pěstitelů. Ti v dobré víře chtějí svým pokojovým rostlinám dopřát plné slunce, bohatou zálivku nebo to nejlepší hnojivo a čerstvý vzduch. Každá rostlina je ale specifická, měli bychom tedy vědět, co která pokojovka potřebuje ke svému spokojenému růstu.
depositphotos_9145032_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Pro začátečníky vybíráme opravdu nenáročné rostliny

Nenáročné rostliny pro začátečníky

Nenáročné rostliny pro začátečníky jsou vhodné pro úplné nováčky v oboru pěstitelství. Každý jsme nějak začínali. A s pěstováním rostlin také. Mnozí naši čtenáři ještě pamatují dobu, kdy se ve škole vyučovaly základy pěstitelství (mnohdy nenáviděné), ale které děti naučilo rozeznat kopretinu od sedmikrásky, pohrabat se trochu v hlíně na školním pozemku a jásat nad první vlastnoručně vypěstovanou ředkvičkou. Doma se potom děti vrhaly na africké fialky, aby si vyzkoušely kouzlo řízkování a obdivovaly první klíčky řeřichy na vatovém podkladu.

Pěstitelskou potřebu si pak přenášíme do dospělosti, a pokud máme nějaký kousek volného pozemku, už se zase hrabeme v hlíně a zkoušíme sázet okrasné rostliny nebo sazenice zeleniny. V bytech pak pěstujeme pokojové rostliny a těšíme se z jejich přírůstků a květů. Ne všechny rostliny jsou ale vhodné pro začátečníky, kteří oplývají sice chutí do pěstování, ale mají pouze (a mnohdy ani to ne) teoretické znalosti. Nevědomky tak svým rostlinám připravují krušné chvilky, když se jim snaží dopřát slunce, vodu i čerstvý vzduch. Ne každá rostlina totiž touží po plném slunci, ne každá vyžaduje plnou misku vody, a ne každá ocení průvan a čerstvé povětří.

Tchynin jazyk (Sansevieria)

Tchynin jazyk je naprosto ideální rostlinou právě pro začínající pěstitele. Zahubit ji totiž není úplně snadné. Tato rostlina se dokáže přizpůsobit prakticky všemu, čemu jí vystavíte. I když samozřejmě ocení ideální podmínky, přežije v podstatě kdekoliv a cokoliv. Snese jak hluboký stín, tak i krátkodobý nedostatek zálivky a vzdušné vlhkosti. Jediné, co ji může sprovodit ze světa, je přemokření a náhlá změna stanoviště. Vždy proto zalévejte až po vyschnutí substrátu. Ideální teplota je pro tchynin jazyk 18 °C, dobře ale rostlina snáší i teploty od 10 °C. Nižší teploty jim v zimním období dokonce více vyhovují, stejně tak i zimní omezení zálivky. Pokud rostlině dopřejete alespoň trochu luxusu, dost možná vás potěší i drobnými květy, které sice krásy moc nepobraly, ale své kouzlo mají. Pozor ale na malé děti nebo domácí mazlíčky v její společnosti. Tchynin jazyk je totiž jedovatý.

Mezi další nenáročné rostliny pro začátečníky patří Monstera skvostná (Monstera deliciosa)

Monstera je velmi nenáročná na pěstování, dokonce i při minimální péči může brzy dorůst do opravdu obřích rozměrů. Při výběru stanoviště je tedy třeba zohlednit, že dorůstá až do výšky tří metrů a jedná se o popínavou rostlinu, která potřebuje oporu. Monstera skvostná vám bude dělat radost desítky let a dost možná, že vás obdaruje i velmi chutnými plody. Monstery je lepší nechat trochu přeschnout, než je nadbytečně přelévat. Nikdy nesmí stát ve vodě, raději jí tedy dopřejte krátkodobé sucho. Zalévejte ideálně jednou týdně, po proschnutí substrátu. Vzdušnou vlhkost ale tyto rostliny naopak milují, proto je vhodné stavět květináč do misky s vodou na kamínky nebo keramzit. Monstery mají raději polostín, stanoviště přímo u okna ideální není. Vyhovuje jim teplota okolo 20 °C, v zimě by teplota v místnosti neměla klesat pod 10 °C. Z listů občas setřete prach a plazivé vzdušné kořeny, které mají často bohaté přírůstky, zasunujte do květináče. I monstera ocení, pokud ji jedenkrát za čtrnáct dní přihnojíte tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.

Šplhavnice (Epipremnum)

Další nenáročnou rostlinou pro začátečníky je šplhavnice. Tuto rostlinu, známou také pod nesprávným označením potos nebo scindapsus, bychom si měli představit trochu obsáhleji. Brzy se můžete těšit na článek. Šplhavnice je rod rostlin, do kterého patří asi dvacet druhů mohutných lián. V letním období snese rostlina i vydatnější zálivku, přesto ale musíme dávat pozor na přelití. Trvalé přemokření způsobuje hnilobu kořenů. Jedenkrát za čtrnáct dní je vhodné jí přihnojit tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Šplhavnice mají rády vyšší vlhkost vzduchu, pokud ji ale rostlině neposkytneme, přežije, jen poroste pomaleji. Ideální teplota je 20–24 °C a v zimě by teplota neměla klesnout pod 10 °C.

Datlová palma (Phoenix)

Vděčná a přizpůsobivá rostlinka, kterou snadno vypěstujete i ze semínka, ovšem jednodušší je pořídit si sazenici přímo z květinářství. Poměrně rychle roste a za pět let již můžete mít v pokoji 1,5 m vysokou palmu. Ideální je jako pokojová dekorace, miluje vyšší teploty vzduchu a vyžaduje pravidelnou zálivku. V letních měsících je vhodné ji občas přihnojovat. Dobře se přizpůsobí i nedostatku světla a nevadí ji ani přímé slunce.

Dracena – Dračinec (Dracaena)

Díky svým charakteristickým listům ve tvaru meče a minimálním požadavkům na péči je dracena téměř dokonalá nenáročná pokojová rostlina pro začátečníky. Většina druhů toleruje slabší světelné podmínky, ale zaručeně zaznamenáte zvýšený růst, pokud přesunete rostliny na slunečná místa. Pozor! Nedávejte je na přímé slunce, protože listy se mohou spálit. Pokud špičky listů začnou hnědnout, postříkejte listy vodou každých pár dní nebo umístěte květináč na podnos naplněný kamínky s vodou.

Zelenec (Chlorophytum)

Zelenec je nenáročná pokojová rostlina, kterou zvládnou pěstovat i začátečníci. Dokáže čistit vzduch, navíc rychle roste a dokonce zvládne, pokud ji občasně zapomenete dát vodu. Pěstování zelence není náročné, rostlině se daří na světlých místech, kde může být i polostín. Přímé sluneční světlo zelenci příliš nesvědčí. Standardní pokojová teplota je pro rostliny vyhovující, nesnese však teploty nižší než 7 °C. V létě je ideálních 20 až 25 °C, v zimě postačí 10 až 15 °C.

Pokud je zapomínáte pravidelně zalévat, zvolte pokojové rostliny nenáročné na zálivku i péči. Na to, aby prospívaly, nemusíte vynakládat velké úsilí.

25.4.2023 12:30| autor: Martina Pilzová | zdroj: tipio.cz, top.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist