Není zelí jako zelí

V čase podzimu se stává králem květinových záhonů a balkonových truhlíků okrasné zelí (Brassica oleracea var. capitata). Jeho kudrnaté růžice se totiž teprve v chladu výrazně zabarvují. A barvy jsou to opravdu překrásné: od nejrůznějších tónů karmínové, růžově fialové až po lososové a smetanové barvy.
okrasne-zeli-2-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

V době růstu je však zapotřebí se o ozdobné zelí starat jako o každou jinou květinu a také jej pravidelně přihnojovat. Nedostatek živin vyvolává žloutnutí listů od spodu a jejich následné opadávání. V době, kdy se začínají listové růžice zabarvovat je nutné naopak přívod živin omezit. Jinak by totiž bylo vybarvení nedostatečné.

Bohatá růžice kadeřavého zelí doslova zaplní svými jakoby nabíranými sukněmi celý květináč nebo i truhlík. Pokud s nádobou doladíte i zápich, dekorace bude na světě. Není dnes již žádnou výjimkou, že se tyto rostliny objevují i ve svatebních kyticích.

Květináč z terakoty je velmi vhodnou nádobou pro pestrobarevné kadeře okrasného zelí.  Sazenice je nejlepší vysázet přímo do nich a pak už si je můžete různě přenášet a používat tak, jak se vám zrovna hodí. Své uplatnění najdou stejně tak na terase, jako třeba na stole při podzimní zahradní slavnosti, kdy je umístíte mezi plody mochyně a světýlka rozžatých svíček. Vyzkoušejte krále podzimu v netradičních kompozicích.

Pokud si zakoupíte v květinářství zelenou aranžovací hmotu ve tvaru věnce, můžete si z růžic okrasného zelí naaranžovat věnec. Růžice pestrobarevných listů se na něm budou fantasticky vyjímat. Před započetím práce namočte aranžovací hmotu do vody na tak dlouho, dokud celý věnec dostatečně nenasákne a jeho barva se změní na tmavě zelenou. Poté už jen vpichujte zelí, květy hortenzií, různé lístky, plody mochyní anebo jiné podzimní květy.

Smetanové růžice – světlé středy okrasného zelí vypadají dobře i v kontrastu s červenými květy jiřin a korálky dozrálých jeřabin. Takováto kompozice určitě upoutá pozornost každého návštěvníka, pokud ji budete mít na stole právě u vás doma. Navíc aranžmá laděné do červených a oranžových barev vyzařuje energii, která nám někdy ubývá zároveň s tím, jak přichází konec léta a nastupuje podzim.

Stejně tak, jako existuje okrasné zelí, pěstuje se i okrasná kapusta (Brassica oleracea var.acephala). Její stejně krásně panašované volné hlávky se dobře dají využít k zajímavým výsadbám a k dekoracím podobně jako okrasné zelí.

Text: Zuzana Bohdalová

11.10.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist