Neotřelý půvab pryšců. Nechte se jimi okouzlit na vaší zahradě

Pryšce mohou vypadat nenápadně, často bývají ve výsadbách opomíjeny, ale jejich druhová rozmanitost je tak pestrá, že pro svůj neotřelý půvab si nakonec získají mnohého pěstitele. Získají si i vás?
prysec-4-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

K pryšcům řadíme i všem velmi dobře známou „vánoční hvězdu“, některé druhy se pěstují u nás běžně jako pokojové květiny, jako například pryšec zářivý nazývaný „Kristova koruna“.

Odkud mají své jméno aneb Dlouhá historie

Druhové označení pryšců – Euphorbia má velmi zajímavou historii. Dozvídáme se o ní blíže z historických záznamů římského válečníka a filozofa Pliniuse. Numidijský král Juba II., který žil v 1. století př. n. l., měl lékaře jménem Euphorbus. Byl to boubelatý Řek. Ten jedenkrát svému králi doporučil na střevní potíže užívání tučnolisté rostliny, pryšce pryskyřičného neboli lékařského, o kterém se již tehdy vědělo, že má projímavé účinky.

Toto znamenité projímadlo králi velmi pomohlo, ulevilo se mu po něm. Vzhledem k tomu, že se král navíc zajímal o botaniku, dal rostlině jméno po svém lékaři – Euphorbia. Král Juba II. si také liboval ve slovních hříčkách a lékařovo jméno k tomu přímo vybízelo. Předpona eu- znamená v řečtině dobře a phorbe znamená krmit. Takže dobře krmený lékař dal tučnolisté rostlině své přiléhavé jméno.

Liší se barvou i tvarem

Již na první pohled i laik pozná, že jednotlivé druhy pryšců se od sebe liší vzrůstem, zabarvením listů i celkovým vzhledem. Mnohdy omylem považujeme různě zabarvené listeny pryšců za květy. Jejich květy jsou však nenápadné, jednopohlavní. Podle různých druhů mohou tvořit barevné listeny pryšců zářivé deštníčky, koule a jinak tvarovaná květenství. Olistění mají však velmi jednoduché a obvykle spíše jemné. Plodem pryšců jsou tobolky, které mají tu vlastnost, že se po dozrání explozivně otvírají. Semena některých druhů jsou olejnatá.

Jak je pěstovat?

Vzhledem k druhové pestrosti těchto půvabných rostlin jsou i podmínky jejich pěstování odlišné. Celkově jsou však poměrně nenáročné a vzhledem k šlechtění jejich stále nových odrůd si můžeme vybírat z rostlin vhodných do stínu i na slunce, jednobarevných i pestrobarevných.

Dávají přednost vápenité půdě. Podle druhu se dají vysazovat jak na sušší místa, tak k okrajům jezírek a vodních ploch – pryšec bahenní (Euphorbia palustris), jako obruby záhonů, některé druhy vyniknou jako solitéry, například pryšec statný (Euphorbia characias).

Čtěte také:

Jako skalničku můžeme využít pryšec myrtovitý (Euphorbia myrsinites). Jako trsnatá letnička se v záhonech dobře uplatní pryšec vroubený (Euphorbia marginata). Vzhledem k brzkému jarnímu kvetení je do blízkosti cibulovin vhodný k výsadbě pryšec mnohobarvý (Euphorbia polychroma). V přírodních trvalkových i podrostových partiích zahrad se nejlépe uplatní pryšec Griffitův (Euphorbia griffithii).

Nebezpečí, které hrozí

Bylinné i dřevnaté pryšcovité rostliny ve svých pletivech obsahují latex. Při poškození roní bílé mléko. Řada pryšcovitých rostlin obsahuje alkaloidy, kyanogenní sloučeniny, dráždivé pryskyřice a jedovaté bílkoviny či organické kyseliny. Proto latex přicházející do kontaktu se sliznicemi může být spouštěčem bolestivých zánětů. Nejnebezpečnější může být při zasažení očí. V tom případě neprodleně postiženou část těla omyjte a raději kontaktujte lékaře. Některé druhy pryšců mají také trny.

Text: autorská článek Zuzana Bohdalová, foto: shutterstock

14.9.2022 7:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist