Neotřelý půvab pryšců

Pryšce mohou vypadat nenápadně, často bývají ve výsadbách opomíjeny, ale jejich druhová rozmanitost je tak pestrá, že pro svůj neotřelý půvab si nakonec získají mnohého pěstitele. K pryšcům řadíme i všem velmi dobře známou „vánoční hvězdu“, některé druhy se pěstují u nás běžně jako pokojové květiny, jako například pryšec zářivý nazývaný „Kristova koruna“.
euphorbia-umbellata-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Druhové označení pryšců – Euphorbia má velmi zajímavou historii. Dozvídáme se o ní blíže z historických záznamů římského válečníka a filozofa Pliniuse. Numidijský král Juba II., který žil v 1. století př.n. l., měl lékaře jménem Euphorbus. Byl to boubelatý Řek. Ten jedenkrát svému králi doporučil na střevní potíže užívání tučnolisté rostliny, pryšce pryskyřičného neboli lékařského, o kterém se již tehdy vědělo, že má projímavé účinky. Toto znamenité projímadlo králi velmi pomohlo, ulevilo se mu po něm. Vzhledem k tomu, že se král navíc zajímal o botaniku, dal rostlině jméno po svém lékaři – Euphorbia. Král Juba II. si navíc liboval ve slovních hříčkách a lékařovou jméno k tomu přímo vybízelo.  Předpona eu- znamená v řečtině dobře a phorbe znamená krmit. Takže dobře krmený lékař dal tučnolisté rostlině své přiléhavé jméno.

Již na první pohled i laik pozná, že jednotlivé druhy pryšců se od sebe liší vzrůstem, zabarvením listů i celkovým vzhledem. Mnohdy omylem považujeme různě zabarvené listeny pryšců za květy. Jejich květy jsou však nenápadné jednopohlavní. Podle různých druhů mohou tvořit barevné listeny pryšců zářivé deštníčky, koule a jinak tvarovaná květenství. Olistění mají však velmi jednoduché a obvykle spíše jemné. Plodem pryšců jsou tobolky, které mají tu vlastnost, že se po dozrání explozivně otvírají. Semena některých druhů jsou olejnatá.

Vzhledem k druhové pestrosti těchto půvabných rostlin jsou i podmínky jejich pěstování odlišné. Celkově jsou však poměrně nenáročné a vzhledem k šlechtění jejich stále nových odrůd si můžeme vybírat z rostlin vhodných do stínu i na slunce, jednobarevných i pestrobarevných. Dávají přednost vápenité půdě. Podle druhu se dají vysazovat jak na sušší místa, tak k okrajům jezírek a vodních ploch – pryšec bahenní (Euphorbia palustris), jako obruby záhonů, některé druhy vyniknou jako solitéry, například pryšec statný (Euphorbia characias). Jako skalničku můžeme využít pryšec myrtovitý (Euphorbia myrsinites). Jako trsnatá letnička se v záhonech dobře uplatní pryšec vroubený (Euphorbia marginata). Vzhledem k brzkému jarnímu kvetení je do blízkosti cibulovin vhodný k výsadbě pryšec mnohobarvý (Euphorbia polychroma). V přírodních trvalkových i podrostových partiích zahrad se nejlépe uplatní pryšec Griffitův (Euphorbia griffithii).

Bylinné i dřevnaté pryšcovité rostliny ve svých pletivech obsahují latex. Při poškození roní bílé mléko.  Řada pryšcovitých rostlin obsahuje alkaloidy, kyanogenní sloučeniny, dráždivé pryskyřice a jedovaté bílkoviny či organické kyseliny. Proto latex přicházející do kontaktu se sliznicemi může být spouštěčem bolestivých zánětů. Nejnebezpečnější může být právě při zasažení očí. V tom, případě neprodleně postiženou část těla omyjte a raději kontaktujte lékaře. Některé druhy pryšců mají také trny.

Text: Zuzana Bohdalová

11.9.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist