Nesmrtelné kvítky – slaměnky

Většina drobných kvítků, kterým obecně říkáme slaměnky, a jsou určené k sušení, pochází z Austrálie. Avšak nejsou to jen smily a smilky, jak jim česky říkáme, které jsou určené k sušení. Existuje spousta dalších druhů překrásných kvítků, které si rovněž můžeme sami vypěstovat a pak usušit. Následně z nich pak můžeme vytvářet různé dekorace, jednoduché kytice, ale i složitější věnce atd.
slamenky-smil-listenaty-xerochrysum-bracteatum-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Pramáti všech slaměnek

Rhodante manglesii je první z pěstovaných australských slaměnek. Angličtí pěstitelé ji nabízeli již před 180 lety. Tento druh je takovou pramáti všech slaměnek. Do dneška bylo vyšlechtěno mnoho druhů rostlin, které jsou vhodné k sušení. Mohlo by se zdát, že čas slaměnek nastává až po jejich usušení, ale to není tak docela pravda. Slaměnky jsou krásné už v době vegetace, ještě kvetoucí na záhonech.

Jak na výsev

První květiny k sušení, jako jsou smilek, nevadlec, pestrovka, statice, molucela (čili irský zvonek) nebo šalvěj pomoučená je třeba vysít již v únoru, aby pěkně kvetly v létě. V průběhu měsíce března nejpozději dubna je zapotřebí začít s výsevem a předpěstováním slaměnek, static, zaječích ocásků, suchokvětu, kraspédie, chrpy a pestrovky.

Kdy je třeba řezat květenství

Jestliže jste se rozhodli pro sušení těchto květin, je nezbytně nutné řezat je v době plného vybarvení úborů, které jsou dosud ještě uzavřené. Později řezané, již otvírající se úbory překvétají a někdy se i rozpadají. Svazky slaměnek se správně suší v dobře větraných prostorách, ne na přímém slunci, aby nevybledly. Někdy se stane, že jsou žluté terče slaměnek napadeny mikroskopickými plísněmi. Prevencí tohoto onemocnění je síření květů ještě před sušením.

Každá květina má své specifikum

Slaměnka má své poslání napsáno přímo ve svém názvu. Květy řežeme, dokud jsou poupata uzavřená, avšak již plně vybarvená. Smilek patří mezi nejčastěji pěstované rostliny k sušení. Květy řežeme ihned po rozvinutí. Nejvhodnější je odpoledne, neboť večer se již zavírají. Limonka chobotnatá patří také k často pěstovaným slaměnkám. Kvetoucí stonky trháme, jakmile rozkvetou, a sušíme je zavěšené květy dolů. Statice se řeže v době, kdy dokvétají poslední kvítky. Naopak plně rozkvetlý se řeže řebříček, zlatobýl nebo vratič.

Jak sušit

Nařezané rostliny svažte do přiměřeně velkých svazků a pověste je do vzdušného prostoru květy dolů. Ideální je například chodba či půda. Kromě vysokých teplot může květy poškodit také intenzivní světlo. Na sušené rostliny nesmí svítit ani slunce, krásné barvy květin by vybledly a bílé květiny by zhnědly. Optimální teplota k sušení je v rozmezí 18 – 22°C. Dejte pozor na přehřátí prostoru k sušením, například na půdě umístěte rostliny blíže vikýře, proudící vzduch jim jen prospěje.

Text: Zuzana Bohdalová

13.8.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist