Netkané textilie využijte na zahradě i ve sklepě

Možnosti využití netkaných textilií je opravdu pestré.Tento druh superlehké tkaniny se vyznačuje mnohými přednostmi. Způsob její výroby jí zajišťuje velmi dobré fyzikální vlastnosti, jako jsou: pevnost, odolnost a stálost vůči povětrnostním vlivům.
zazimovane-rostliny-zazimovani-rostlin-geotextilie-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Struktura vlákna umožňuje velmi dobrou propustnost pro vodu, vzduch, teplo a světlo. Na trh se dostává v několika druzích odlišujících se barvou a hmotností. Netkané textilie se rozlišují buďto podle barvy, nebo podle gramáže. Rozhodující při nákupu je způsob, jakým budete netkanou textilii používat.

Bílé netkané textilie bývají vyráběny v nejnižší gramáži a jsou tedy celkově jemnější a řidší. Používají se k přikrývání rostlin jako mechanická obrana proti škůdcům, například v období kladení vajíček běláska zelného. Bílá barva dobře odráží sluneční paprsky, a tak může ochránit třeba kmeny mladých stromů před jarním sluncem. Nižší hustota tkaniny zaručuje jak dostatek průniku světla k rostlinám, aby mohly růst, a zároveň může působit jako prostředí skleníku, který urychlí zrání zeleniny.

Textilii lze položit přímo na oseté anebo osazené záhony a to volně, bez napnutí aby nebránila rostlinám v růstu. Okraje můžeme buďto zahrnout zeminou anebo zatížit laťkami. Lze ji natáhnout na malé konstrukce, jako jsou pařeniště. Jestliže však chceme zabránit létajícímu hmyzu, aby se pod textilii dostal, musíme textilii zahrnout po celém obvodě.

Při zakrývání rostlin textilií musíme počítat s rezervou, jelikož dochází ke zvětšování rostlin při jejich růstu. Nedostatkem místa bychom mohli omezit jejich růst a způsobit tak jejich deformaci.

Netkanou textilii můžeme využít i k přikrytí zásoby brambor uložených ve sklepě na zimu. Netkaná textilie je totiž prodyšná a brambory se pod ní nezapaří.

Hnědé netkané textilie se používají vlastně jako mulčovací materiál. Mají vyšší gramáž, jsou tedy hustější než bílá varianta. Hnědé jsou proto, aby splynuly s barvou zeminy. Využívají se nejčastěji na okrasných záhonech, aby zabránily plevelům v prorůstání. Po položení jsou ještě zasypány mulčovací kůrou, a tak dokonale splynou s okolím.

A nakonec se zmíníme o černé variantě netkané textilie. Je také vyráběna ve vyšší gramáži. Černá barva napomáhá ohřevu půdy, a tak rostliny, které pod ní vyrůstají, mají dobré klimatické podmínky a dobře prospívají. Hodí se například k jahodám, kterým se do textilie vyřízne otvor křížovým řezem v místě sazenice. Ta tudy proroste a v okolí ji neobtěžuje žádný vyrůstající plevel, zrající plody se pak nemáčejí v bahně, pokud před sběrem jahod prší, a jahody tudíž nezahnívají.

Jak je vidět, netkané textilie mají opravdu široké uplatnění, a tak snad závěrem už jen zmíníme, že koupit se dají dnes již i na internetu a nejen ve specializovaných zahradnických potřebách a velkých nákupních centrech.

Text: Zuzana Bohdalová

2.1.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist