Nevěstina zahrada aneb bílá krajková mozaika z květů

xxx
shutterstock_1226700817-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

název zahrady: Lace Garden / Bride‘s Garden
zahradní architekt: Anouk Vogel
lokalizace: Amsterdam, Holandsko
realizace: 2010

Zahradní architektka a umělkyně Anouk Vogel vytvořila v obyčejném amsterdamském dvoře neobyčejnou zahradu, jež je právem přezdívaná jako ‘Nevěstina zahrada‘.

V rozsáhlé travnaté ploše jsou na pozemku nepravidelně rozesety ostrůvky záhonů, které přirozeně vytvářejí v zahradě rozličné zálivy a zákoutí. Po zelené pěšině z trávníku linoucí se mezi záhony lze pohodlně projít celou zahradou. Ze stávajících i nově vysazených stromů jsou zde vizuálně nejvýraznější břízy, jejichž bílé kmeny jednoznačně dominují celé zahradě. Ostrůvky záhonů jsou s nevšedním citem a smyslem pro detail osazeny různými druhy bíle či krémově kvetoucích keřů, trvalek, okrasných travincibulovin, které doslova září ze zelené plochy trávníku a dávají tak vyniknout něžné krajkové mozaice, kterou společně vytvářejí.

Dojem jemné krajky ještě umocňuje plot jižním v lemu zahrady, který je pojatý v podobném duchu, jako samotné výsadby, a odděluje tak zahradu od okolní ulice. Drátěné pletivo je zde utkané do jemné pavučiny, která vytváří květinový motiv s několika většími oky. Těmi je možné do zahrady nahlédnout a sledovat tak poetickou krajinu uvnitř.

Zahrada se brzy stala oblíbeným pozadím pro focení svatebních fotografií a zanedlouho poté začala být přezdívána jako ‘Nevěstina zahrada‘.

Příklady rostlin použitých v zahradě: hortenzie, okrasné česneky, metlice, kavyly, máčky, lilie, náprstníky, liliochvostce, rdesna, sasanky aj.

Autor: Klára Stachová

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

 

11.3.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist