Neviditelné obrubníky najdou v zahradách široké uplatnění

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány rostliny nejrůznějšího typu, jsou obrubníky. Obrubníky představují zajímavý prvek exteriérové architektury, který nachází své uplatnění nejvíce v té zahradní.
intenzivne-udrzovany-travnik-dokaze-podtrhnout-krasu-zahrady-jeho-krasa-je-ale-vykoupena-narocnou-peci-1100x618.jpg Zdroj: Lucie Peukertová

Neviditelným plastovým obrubníkem se rozumí obrubník z kvalitního UV stabilního plastu, který je na náš trh dodáván nejčastěji ve dvou odstínech zelené barvy. Neviditelný obrubník může v zahradě i v okolí domu plnit hned několik užitečných funkcí. Pomůže nám například udržet stále stejný tvar záhonu anebo je díky němu možné zamezit prorůstání trávníku směrem do záhonů.

Kromě přírodních obrubníků, pojezdových obrub a obrubníků typu L se můžeme v současnosti na trhu setkat i s neviditelnými obrubníky. Jedná se o plastové obrubníky univerzálního typu, všestranně využitelné, které vynikají svými mnohými přednostmi. Jednou z nich je rovněž UV stabilita.
Tam, kde se na travnatou plochu napojuje nezpevněný záhon nebo skupina keřů, či tam, kde začíná zahradní svah, případně, kde je zapotřebí oddělit okrasný záhon od užitkového, všude tam poskytuje použití neviditelného obrubníku zaručené ulehčení práce. Plastové neviditelné obrubníky jsou top v současné nabídce obrubníků na našem trhu. Už žádná dřina s betonem, plast je lehký a velmi snadno se s ním manipuluje.

K čemu slouží neviditelné obrubníky?

Obrubník umožňující sekání trávníku odděluje užitkovou zahradu od dekorativní, nebo od travnaté plochy. Tráva se v tomto místě může pohodlně sekat až k hraně trávníku. Na jedné straně je sekačka vedená přes tento prvek, čímž dochází k přesnému sekání až k hraně. Pokládka obrubníku je navíc snadná, a tak se tento prvek stává ideální součástí udržované zahrady.

Kromě tvarové stálosti a pevnosti, UV stability mají plastové obrubníky také další množství nejrůznějších výhod. Například oproti betonovým obrubníkům jsou neviditelné plastové obrubníky několikanásobně výhodnější, neboť jsou lehké, tudíž se s nimi snadno manipuluje. Jejich cena je příznivější než u jiných typů obrubníků, montáž je rychlá a zvládne ji každý zručný zahradník, zahrádkář či domácí kutil.

V jakých rozměrech a materiálovém provedení se u nás dodávají plastové obrubníky na trh?

Neviditelné obrubníky včetně plastových hřebů jsou vyrobeny z polypropylenu. Tento materiál je odolný, lehký a velmi trvanlivý. Délka obrubníku je stanovena vždy na metry. Výšky jsou od 4,5 cm, přes 6 cm, 8 cm až po 10 cm. U obrubníku s výškou 6 cm je možné i ukládání jednoduchých typů zahradní elektroinstalace nebo vodoinstalace.

K dalším výhodám neviditelných plastových obrubníků patří to, že k jejich instalaci je zapotřebí až o polovinu méně nářadí než při instalaci betonových obrubníků. Navíc je jejich instalace možná za jakýchkoli povětrnostních podmínek a prakticky v kteroukoli roční dobu. Snad pouze v zimě, když je půda promrzlá, je instalace neviditelného obrubníku obtížnější. Po instalaci je obrubník z plastu ihned funkční a není zapotřebí čekat na vyzrání jako u betonového obrubníku. Ukotvení se provádí pomocí hřebů, není třeba dalšího materiálu k jeho ukotvení v půdě.

Text: Zuzana Bohdalová

30.4.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist