Nevšední pestrost afrických fialek zaujme každého

Africké fialky má většina z nás spojené s tradičním druhem pokojových rostlin, které si oblíbily již naše babičky a prababičky. Tehdy ještě k nejčastěji pěstovaným druhům patřila Saintpaulia ionantha. Kvetly nejčastěji modrofialovými, růžovými nebo bílými květy, zatímco dnešní moderní odrůdy a jejich hybridy překvapují plejádou odlišných tvarů i barev květů a také listů, které mohou být jak jednobarevné, tak panašované.
shutterstock_1289557690-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

Africké fialky jsou oblíbené po celém světě

Kromě dvaceti botanických druhů Saintpaulií nám v současnosti mohou Saintpaulie nabídnout již více než 25 000 kultivarů. Tyto kultivary jsou registrovány u americké společnosti pěstitelů afrických fialek The African Violet Society of America.

Ovšem africké fialky si získaly velkou oblibu nejen v Americe, ale i u pěstitelů z Ruska, Ukrajiny, Běloruska, Litvy, Lotyšska a pochopitelně i v Holandsku a dalších skandinávských zemích. Česká republika v tomto směru není žádnou výjimkou.

Proč jsou tak oblíbené

Saintpaulie jsou přímo obdařeny mnoha přednostmi. Snadné je nejen jejich pěstování, ale i jejich množení. Daří se jim i v bytech s ústředním topením, což je obrovská výhoda pro všechny, kteří chtějí i v panelových domech pěstovat krásné pokojové rostliny plné květů.

Mimo velmi krátké období vegetačního klidu jsou africké fialky schopny kvést takřka po celý rok a navíc nemusí prožít klidové období v chladném prostředí. Prosperují jak pod přirozeným světlem, tak pod umělým osvětlením. Nádherně jim to sluší na okenních parapetech.

Odlišné velikosti i tvary

Věděli jste, že kromě běžných listových růžic vytvářejí některé africké fialky i olistěnou lodyhu? Takové druhy se pak pěstují jako rostliny převislé.

Rostliny s klasickými listovými růžicemi leze rozdělit do několika skupin podle velikosti. Těm s průměrem růžice do 6 cm říkáme mikrominiatury, s průměrem růžice mezi 6–15 cm bývají označovány jako miniatury, od průměru 15 do 20 cm se jedná o polominiatury a nakonec jsou tu rostliny s průměrem růžice 20–40 cm, které jsou považovány za standardy a odrůdy velké pak mají průměr 40–60 cm.

Dělení květů podle jejich tvaru a velikosti

Květy afrických fialek jsou nejen barevně, ale i tvarově natolik pestré, že u nich rozhodně nestačí dělit je na květy prosté, kulaté, hvězdovité a zvonkovité. Patří k nim i neobvyklý, takzvaný vosí květ, který je rozdělen na dva horní a tři spodní protáhlé korunní plátky od sebe odděleném větší mezerou. Květy můžeme dělit podle tvaru jejich okrajů na hladké, třepenité a zvlněné.

Fantasy zbarvení

Pojmenování Fantasy u afrických fialek znamená jemné stříkání nebo skvrnky způsobené tmavou barvou na světlejším podkladu. Barevně se pak projevují například jako tmavě modré skvrnky na světlemodrém podkladu nebo fialové, případně modré skvrnky na růžovém podkladu.

Pestrolisté a další odrůdy fialek

Také listy afrických fialek mají různé tvary i barvy. K nejběžnějším listům u fialek řadíme list kulatý jednoduchý, další variantou je protáhlý nebo prošívaný list, to znamená, že na povrchu listu jsou jakési plastické polštářky, které jsou ohraničeny žilnatinou a připomínají vzhledem prošívanou deku. Dalším typem listu je takzvaný girl list, který je zpravidla kulatý, výrazněji zoubkovaný.

Mezi další tvary a typy listů řadíme zvlněný, zoubkovaný, prolamovaný a lžicovitý, zřásněný nebo složený. Pestrolisté odrůdy fialek jsou tvořeny panašováním. Často se jedná o kombinaci zelené a bílé nebo smetanové a zelené barvy. Méně častá je pak narůžovělá a nachová barva listu.

Chiméry se nedají množit listovými řízky

Pokud bychom chiméry (vznikající srůstem dvou různých barev) chtěli jednoduše množit listovými řízky, pravděpodobně bychom si vypěstovali vždy jen jednoho rodiče, který byl nositelem genetického materiálu pro vzniklou chiméru. Proto se pro množení chimér využívají dceřiné rostlinky. Velkou nevýhodou je to, že se na rostlině tvoří jen velmi málo, a tak je jako další množitelská možnost známo odebírání řízků z květních stvolů s palístky.

27.2.2019 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist