Zahrada > Rostliny > Květiny > Nostalgie jemných macešek
Nostalgie jemných macešek
Jen u málokteré květiny byste hledali tak pohnutý osud jako právě u této dvouletky. Dlouhou dobu se totiž potýkala se zažitým stereotypem, podle kterého se k ní přistupovalo s velkou rezervou jako ke hřbitovní rostlině, která se k ničemu jinému vlastně nehodí. V posledních letech se ale na trhu objevuje neskutečně bohatý sortiment jak violky rohaté (Viola cornuta), tak i velkokvěté violky zahradní (V. x wittrockiana), které na podzim opět potkáte v městských parcích, na rodinných zahradách, i jako součást pestrých zahradních dekorací. Hlavní období prodeje nastává koncem září a pokračuje téměř do konce října. S největší nabídkou se setkáte hlavně u specializovaných pěstitelů, kteří pěstují macešky ve velkém.
Kam se hodí
Violka rohatá je typická svými drobnými, ale za to dost četnými, květy. Je poměrně dost prošlechtěna a v sortimentu proto najdete rostliny v neuvěřitelně pestré barevné škále. Stejně tak seženete kultivary s kompaktním růstem vhodné na obruby záhonů nebo do ornamentálních výsadeb, ale i s mírně převislým habitem, který naopak oceníte v závěsných koších nebo jiných nádobách. Stejně tak i velkokvětá violka zahradní prošla dlouhodobým šlechtěním a výsledek určitě okouzlí i nejnáročnějšího zahrádkáře. Variabilitu ale najdete především ve velikostech květů nebo v barevné kresbě. Své místo najdou v ornamentálních záhonech i květinových obrubách.
Oba druhy macešek se pak výborně hodí jako jarní podrost pod cibuloviny. Svými květy zaplní záhon již na podzim a na jaře pak spolu s cibulovinami rozehrají barevný orchestr coby jemný podrost. Skvěle se také kombinují oba druhy macešek v jedné výsadbě. Odlišné velikosti květů totiž vytvoří zajímavou gradaci. Možná jste také v poslední době zaznamenali nový trend jedlých květů, věřte či ne, květy macešek jsou opravdu jedlé a dokonce i chutné. Pokud se rozhodnete pro jejich konzumaci, nepoužívejte na jejich ošetření chemické přípravky, ale raději je pěstujte čistou přírodní cestou.
Výsadba cibulovin a macešek v jednom záhonu
Macešky patří spolu s cibulovinami do skupiny sezonních výsadeb. Jejich hlavním úkolem je vytvoření výrazného barevného efektu během krátkého období. V dalším roce se pak tyto rostliny vymění za jiný sortiment. Pokud se rozhodnete spolu vysadit jarní cibuloviny a macešky, dobře si promyslete osazovací plán. S maceškami se perfektně kombinují hlavně tulipány a narcisy. Postupy při této kombinované výsadbě se mohou výrazně lišit, my vám představíme jeden z možných způsobů:
- Před výsadbou ze záhonu plošně odstraňte asi 15 centimetrů zeminy, kterou si stranou uložíte na plachtu mimo záhon.
- Povrch půdy uhrabte hráběmi a následně rozmístěte cibulky. Pokud máte naplánovaný ornament z různých barevných kultivarů cibulovin, vytyčte si jeho okraje třeba bambusovými tyčkami nebo provázky napnutými mezi tyčky. Po rozmístění cibulky zahrňte zeminou a urovnejte.
- Macešky vyjměte z květináčů a rozrušte jim kořenový bal. Pokud byste narušení kořenů vynechali, rostliny nebudou příliš ochotné prokořenit do okolní půdy a budou omezeny na příjem živin pouze v rámci svého balu.
- Macešky rozmístěte stejným způsobem jako cibuloviny a nakonec vysaďte.
- Vysazené rostliny zalijte a vyndejte ze zeminy bambusové tyčky.
Protože se macešky pěstují většinou ve velkoplošné monokultuře, jsou stejně jako jiné zahradní rostliny náchylné na různé choroby a škůdce. V posledních letech jsou čím dál častější houbové choroby, které snižují estetické působení pestrých květů. Pokud tedy nepoužíváte rostliny ke konzumaci, preventivně výsadbu ošetřete postřikem proti houbovým chorobám.