Novinky ze světa úchvatných lilií

Elegantní květiny s nádhernými květy v nekonečné barevné škále a výraznou omamnou vůní jsou nepřehlédnutelnými ozdobami našich zahrad. Domů si je už tolik nepouštíme, ne každý totiž snese jejich vůni. Existují ale nové kultivary, které tuto problematickou vlastnost nemají. Pojďme se podívat, jaké další novinky se mezi liliemi v poslední době udály.

Pro citlivé nosy

Zatímco mnozí sladkou vůni lilií milují, jiným vadí natolik, že je rozbolí hlava, kdykoliv se s nimi ocitnou na pár minut v jedné místnosti. Šlechtitelé, vědomi si této skutečnosti, vyšlechtili celou řadu odrůd, které nijak nevoní. Ale které to jsou? Lilie dělíme na tři kategorie: asijské, dlouhokvěté a orientální.

Lilie bez vůně najdeme mezi těmi asijskými. Ve srovnání s ostatními kategoriemi mají asijské lilie trochu jemnější květy a jsou k dispozici v celé škále barev a barevných kombinací. Takže pokud si chcete užít lilie, ale ne jejich vůni, víte přesně, po kterých je třeba se v květinářství tázat.

Jak odstranit pylové skvrny

Další nevýhodou těchto přenádherných květin, které se tak krásně vyjímají v květinových vazbách, je jejich pyl, který dokáže nepříjemně znečistit oděv. Kdo by měl radost z kytice, která mu poskvrnila malé černé, které si oblékl na slavností událost?

Chcete-li zabránit pylovým skvrnám, máte na výběr ze tří možností:

  • koupit si lilie bez pylu
  • pokud si koupíte lilie s pylovými tyčinkami, odstřihnout tyčinky
  • pylové tyčinky je zafixovat lakem na vlasy

Není to sice pravděpodobné, ale pokud by si i přesto pyl našel cestu na vaše oblečení, pohovku či podlahové krytiny, není potřeba propadat panice! Jenom nepodlehněte prvnímu reflexu vzít do ruky vlhký hard a začít drhnout – to by skvrny jenom zafixovalo a situaci zhoršilo. Nabízí se lepší řešení: Odfoukejte pyl pryč, použijte kartáč a pyl nasucho zameťte, nechte skvrnu vyschnout na slunci, nebo pyl odstraňte tak, že po něm budete zlehka projíždět lepicí páskou.

A víte, že existují lilie s dvojím okvětím? Odrůdy, které mají 12, 18 nebo 24 okvětních lístků namísto obvyklých 6, najdeme mezi asijskými i orientálními liliemi. A navíc mají jednu geniální vlastnost: Nevytváří pyl. Pro vás to tedy znamená dvě výhody: Žádná vůně a žádné pylové skvrny.

Jak se z květů těšit co nejdéle?

Ať už dostane nádhernou kytici s vůní a pylem, či bez nich, jistě budete chtít, aby vám vydržela, co nejdéle. Až ji přinesete domů, šikmo uřízněte dva až tři centimetry stonku a odstraňte všechny listy, které by jinak byly ve váze pod hladinou vody. Ty by začaly zahnívat a voda by se rychle kazila. Vázu důkladně vyčistěte a naplňte ji čerstvou vodou. Vaše lilie budou vypadat úžasně!

Podívejte se, jak vypadá moderní květinová výzdoba v interiéru!

Text: iBulb
Foto: iBulb, shutterstock.com

15.6.2016 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist