Novinky ze světa úchvatných lilií

Omamná vůně prozradí přítomnost elegantních lilií dávno před tím, než je spatříte. Jejich odér je tak intenzivní, že ne každý ho snáší a pustí si tyto vznosné královny do bytu. Tento problém již šlechtitelé vyřešili, když přišli s kultivary bez této problematické vlastnosti. V záhonech ale tuto ztepilou krásku neodmítne nikdo.
lilie_shutterstock_1892797057-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

Někteří omamně sladkou vůni lilií milují, jiným vadí natolik, že je rozbolí hlava, kdykoliv se ocitnou v jejich blízkosti. Šlechtitelé na tuto jejich kontroverzní vlastnost reagovali a vyšlechtili celou řadu odrůd, které nijak nevoní. Které to jsou? Lilie totiž dělíme na tři kategorie: asijské, dlouhokvěté a orientální.

Lilie bez vůně najdeme mezi těmi asijskými. Ve srovnání s ostatními kategoriemi mají asijské lilie trochu jemnější květy a jsou k dispozici v celé škále barev a barevných kombinací. Takže pokud si chcete užít lilie, ale ne jejich vůni, víte přesně, po kterých je třeba se v květinářství tázat.

Jak na pylové skvrny

Přenádherné lilie mají ještě jednu nepříjemnou vlastnost, a tou je  je jejich pyl, který dokáže nepříjemně znečistit oděv. Kdo by měl radost z kytice, která mu poskvrnila malé černé, které si oblékl na slavností událost?

shutterstock-434925079.jpg

Zdroj: archiv redakce

Chcete-li zabránit pylovým skvrnám, máte na výběr ze tří možností:

  • koupit si lilie bez pylu
  • pokud si koupíte lilie s pylovými tyčinkami, odstřihnout tyčinky
  • pylové tyčinky je zafixovat lakem na vlasy

Není to sice pravděpodobné, ale pokud by si i přesto pyl našel cestu na vaše oblečení, pohovku či podlahové krytiny, není potřeba propadat panice! Jenom nepodlehněte prvnímu reflexu vzít do ruky vlhký hard a začít drhnout – to by skvrny jenom zafixovalo a situaci zhoršilo. Nabízí se lepší řešení: Odfoukejte pyl pryč, použijte kartáč a pyl nasucho zameťte, nechte skvrnu vyschnout na slunci, nebo pyl odstraňte tak, že po něm budete zlehka projíždět lepicí páskou.

A víte, že existují lilie s dvojím okvětím? Odrůdy, které mají 12, 18 nebo 24 okvětních lístků namísto obvyklých 6, najdeme mezi asijskými i orientálními liliemi. A navíc mají jednu geniální vlastnost: Nevytváří pyl. Pro vás to tedy znamená dvě výhody: Žádná vůně a žádné pylové skvrny.

Aby dlouho zdobily váš byt

Ať už dostane nádhernou kytici s vůní a pylem, či bez nich, jistě budete chtít, aby vám vydržela, co nejdéle. Až ji přinesete domů, šikmo uřízněte dva až tři centimetry stonku a odstraňte všechny listy, které by jinak byly ve váze pod hladinou vody. Ty by začaly zahnívat a voda by se rychle kazila. Vázu důkladně vyčistěte a naplňte ji čerstvou vodou. Vaše kytice lilií bude vypadat dlouho skvěle.

shutterstock-407723239.jpg

Zdroj: archiv redakce

Text: iBulb
Foto: iBulb, shutterstock.com

7.6.2021 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist