Novoroční vůně mimózy

Ještě několik dní po Novém roce nás čekají příjemná přátelská setkávání, gratulace, návštěvy. Přijít s kytičkou je vždycky milé, pozorné. Právě teď se báječně hodí žluté veselé kuličky mimózy, zajímavé i svou opojnou vůní. Tahle zvláštní rostlina vám ale udělá radost i v květináči nebo na zahrádce.

Novoroční vůně mimózy
Novoroční vůně mimózy (Zdroj: shutterstock.com)

Pod názvem mimóza najdete ale spíš jen ty větvičky do vázy. Jinak je to s českými názvy rostlin tohoto druhu trochu pomotané, někdy je najdete jako akácie, jindy jako kapinice. V každém případě patří do čeledi citlivkovitých – Mimosaceae – a odtud tedy i český název mimóza. Nejspíš byste neřekli, že jsou vzdálenými příbuznými hrachu a vikve, při pohledu na listy vás ale možná správně napadne, že je můžeme přiřadit k akátům. S jejich květy je ostatně spojuje i výrazná vůně. Nekomplikujme si to ale příliš a pojďme se podívat na dva druhy, které u nás můžeme pěstovat, i když nedosáhnou takového vzrůstu jako ve svých domovských suchých subtropech.

Acacia armata neboli mimóza či kapinice je keřík původem z Austrálie. Má štíhlý tvar, větvičky rychle táhnou do výšky a jsou obsypané drobnými úzkými lístky. Od května do října mezi nimi vykvétají drobné kulaté žluté kvítky. V květináči je rostlina velice dekorativní. Výborně se jí bude dařit v místnosti, kde je dostatek světla a ne moc teplo, docela stačí 15 – 18 °C. V květnu kapinici přeneste ven nejlépe na nějaké na východ orientované místečko, kde bude mít ranní slunce, přes den dostatek světla, ale ne velké horko. Může to být terasa, ale také kapinice pěkně ozdobí truhlík na východním okně. Potřebuje dobře propustný výživný písčitý substrát s přídavkem rašeliny. Dávejte pozor, aby květy nespálilo slunce, pak rychle opadávají. Zelenožlutý keřík je nádhernou ozdobou letního okna a terasy, přes zimu pak odpočívá v nepříliš teplé místnosti. Před zimou ho můžete lehce zastřihnout, aby si udržel hezký tvar. Je to trvalka, která vám při dobré péči vydrží mnoho let, pokud by se vám přestal líbit keřík s dřevitými spodními částmi, snadno si ze semen vypěstujete nový.

Acacia decurrens, česky akácie (mimóza) sivozelená je nejznámější mimózou, právě její větvičky se u nás v zimě prodávají řezané do vázy a vypadají stejně dobře samotné jako ve vazbách. Domovem tohoto druhu je Středomoří, ale vzrostlý stromek odolává mrazům až do mínus 7 °C, takže pokud máte na zahradě nějaké před velkým mrazem chráněné místo, můžete si stromek, předpěstovaný několik let v pokoji, zkusit vysadit. Nedosáhne u nás takového vzrůstu jako v teplých krajích, ale jeho krásné zpeřené listy a trsy žlutých kulatých květů se vám odmění za péči, kterou mu věnujete. Nejsnáze se pěstování venku podaří v atriové zahrádce, někde v koutě u stěny, prohřívané zimním sluníčkem. Kdo nechce riskovat, bude si akácii sivozelenou raději pěstovat v zimní zahradě, tam se jistě dočká toho, že mu v prosinci nasadí na květ a do března bohatě pokvete. V době, kdy jiné rostliny odpočívají, je právě tenhle stromek nádherným barevným a voňavým osvěžením zimní zahrady.

Mimosa pudica má český název citlivka stydlivá a pochází z tropických hornatých krajů jihoamerického kontinentu. U nás se často pěstuje jako pokojový keřík, zajímavý listem i půvabnými fialovými kulatými kvítky, připomínajícími malé jehelníčky. Na ostnitém stonku vyrůstají v růžicích široké bohatě zpeřené listy, jejichž výrazná reakce na denní dobu i na dotyk dala rostlině české jméno. Stačí se lehce dotknout a listy se svěsí. Také navečer rostlina jakoby usíná, svěsí listy, ohne stonek a ráno ji světlo zase přiměje se krásně napřímit. Od března do listopadu citlivka bohatě kvete. K životu potřebuje rašelinový substrát, udržovaný stále mírně vlhký. Další podmínkou dobrého růstu je pak stálá teplota mezi 18 a 20 °C. Venku se tedy citlivce u nás bude líbit jen v létě na vysloveně teplém místě na terase u domu, kde i v noci je zajištěno teplo prohřátou stěnou. Jako pokojovka je pro svou dekorativnost citlivka velice oblíbená. Bez potíží se dočkáte i semínek, ze kterých si můžete vypěstovat nové rostlinky. Budete tak mít stále pěkné mladé bohatě olistěné a kvetoucí keříky. Po dvou letech začnou ztrácet na půvabu, protože vyženou dlouhé větvičky, které nesou listy jen na svých vrcholech. Je tedy lépe s tím počítat a vyměnit nepůvabný keřík za mladý.

TIP

Vůni mimózy najdete i v parfémech a kosmetických přípravcích pro suchou, popraskanou a zanícenou kůži. Silice totiž nejen krásně voní, ale má také protizánětlivé a hojivé účinky.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 04.06.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování mini rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o pěstování mini rostlin, popis jednotlivých mini rostlin, jak o ně pečovat, jak je zalévat.

Pěstování rozmarýnu

Pěstování rozmarýnu

Řízkování rybízu a josty

Od července do října můžeme řízkovat rybíz a jostu. Jak vybrat správný výhon, jak by měl vypadat řízek k zasazení a jakou půdu a péči vyžaduje se dozvíte v novém videu Lídy a Honzy.

Jak na ošetření kanadských borůvek

Víte, jak pečovat o kanadské borůvky, aby se jim dařilo a mohly správně plodit?

Jak se správně starat o buxusy

Víte, jak se správně starat o tolik oblíbené buxusy?

Známé i méně známé druhy tymiánů

S panem Šimonem Pachlem si představíme několik méně známých druhů tymiánů.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!