Objevte znovu pozapomenutou krásu a vůni šeříků

Jakmile se vzduchem začne šířit sladká vůně šeříků, je jasné, že tady už máme začátek května. Jen výjimečně šeříky vykvetou už ve druhé polovině dubna. Vzhledem k jejich kráse, vůni a snadnému pěstování původních druhů je rozhodně škoda nemít je také na své zahradě.
syringa-meyeri_shutterstock_661593151-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Šeříky patří k jedněm z nejkrásnějších keřů v zahradách. Jen v nemnoha případech dosáhnou velikosti stromů. Nevyžadují tedy ani příliš mnoho prostoru. Daří se jim na slunci i v polostínu. Ty umístěné v polostínu však méně pokvetou. Pokud už šeřík (Syringa) na své zahradě máte, na jaře jej přihnojte hnojivem se zvýšeným obsahem vápníku a fosforu. Podruhé je vhodné přihnojení po odkvětu, kdy se na keřích šeříku zakládají květní pupeny na příští rok.

Šeříků existuje na třicet druhů, takže je rozhodně z čeho vybírat. Největším zástupcem tohoto druhu je šeřík obecný (Syringa vulgaris). Kvete v široké škále barev od temně modrofialové, přes růžovou až po sněhově bílou. Po odkvětu odstraňte zasychající květní laty, což je dobré pro bohaté kvetení v příštím roce. Jinak keř řežte, jen když potřebujete prosvětlit starší rostliny.

Nádherné květní laty šeříků lákají většinu z nás k utržení do vázy, abychom si jejich omamnou vůni užili nejen na procházce, ale také v interiéru svých domovů. Tady však mnozí z nás spatřují jisté úskalí, šeřík ve váze brzy uvadá a často nepomáhá ani výměna vody za čerstvou. My vám ale poradíme, jak zachovat svěžest větviček kvetoucích šeříků ve váze co nejdéle. Ještě dříve, než větvičky vložíte do vázy s vodou, odstraňte z nich ve spodní části listy a sloupněte z nich také asi 10 cm kůry. Dřevo podélně nařízněte. Šeříkům prospěje také vařící voda, věděli jste to? Ponořte do ní konce čerstvě nařezaných větviček a okamžitě po vytažení je zchlaďte studenou vodou. Vodu ve váze pro šeříky udržujte spíše vlažnou, než studenou a přidejte do ní výživu pro řezané květiny.

Z šeříků si můžete vytvořit domů nebo na zahradní posezení překrásná aranžmá. Postačí trošku fantazie anebo inspirace z naší fotogalerie u článku. Ať už šeřík naaranžujete do jednoduché konvičky nebo do průhledné sklenice od mléka, vyzdobíte jím skleněnou nebo porcelánovou mísu po babičce anebo skupinku miniaturních váziček, které jste si přivezli z návštěvy Ikei, ve všem budou šeříky vypadat přímo úchvatně. Jsou krásné samy o sobě a jednoduché nádoby jejich krásu ještě podtrhnou.

Šeřík je možné také kombinovat s jinými právě rostoucími květinami. Okouzlující spojení vzniká z něžného hrachoru v lila barvě a podobně zabarvených šeříkových květních lat. Můžete vyzkoušet také kombinaci s pivoňkami, které jsou však také silně aromatickými květinami, takže pozor na silnou vůni, kterou bude taková kytice vydávat. Nikdy si ji nestavte do ložnice. Podobně jako z vůně hyacintů by vás z ní mohla rozbolet hlava.

Text: Zuzana Bohdalová

10.3.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist