Oblíbená kalanchoe ozdobou domácnosti

Mnozí z nás ani netuší, že se jedná vlastně o sukulentní rostlinu tropického a subtropického pásma, která nás každou zimu těší svými krásnými barevnými květy a zkrášluje tak naše domácnosti veselými barvami. Stále častěji ji však můžeme zakoupit v květinářství i během ostatních měsíců v roce.
kalanchoe-kolopejka-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

V zemích tropického a subtropického pásma roste na 200 druhů tohoto sukulentu, který může mít jak nízký vzrůst, tak velikost obrovského stromu. V našich zeměpisných polohách však pochopitelně tyto rostliny takových rozměrů nedosahují a pěstují se pouze jako pokojové květiny, které můžeme v průběhu léta letnit, nikoli však na přímém slunci, aby to nepopálilo jejich tuhé kožnaté listy.

Na rostlině se setkáváme nejčastěji s květy červené a oranžové barvy. Kalanchoe mají však i květy žluté, růžové, purpurové a bílé nebo dokonce výjimečně i zelené. V interiéru je můžeme s úspěchem pěstovat na slunném místě u okna i v polostínu.

Převislé druhy jakými je například Kalanchoe tessa s oranžovými květy vyniknou zvláště dobře v závěsných nádobách. Kalanchoe tomentosa se pěstuje zase pro atraktivní měkké plstnaté bělavé listy s načervenalými špičkami. Pěstitelsky nejméně náročná je zcela určitě Kalanchoe blossfediana, kterou někteří znají pod názvem kolopejka. Její růst je spíše zakrslý. Rostlina obvykle tvoří keříčky, rozkvétá v průběhu zimy a brzy zjara. Pokud bychom jí však upravovali světelné podmínky, tak může rozkvést prakticky kdykoli během roku. Proto této odrůdě spíše vyhovuje stín nebo polostín. K přezimování jí naprosto postačuje teplota okolo 10°C a omezená zálivka. Na jaře ji pak můžeme přesadit do lehčí zeminy a postupně jí začít zvyšovat množství zálivky. Je možné ji dokonce i množit,  a to vrcholovými i stonkovými řízky.

Někdy se může stát, že rostlinu napadnou svilušky anebo mšice listová. To jsou nejčastěji se vyskytující škůdci, kteří rostlinám odsávají z listů jejich šťávu. Napadené listy pak změní barvu a postupně odumírají. Rostlinu se nám podaří zachránit pouze v případě, že ihned při prvním výskytu škůdců zasáhneme tak, že rostlinu postříkáme vhodným insekticidem a v případě potřeby pak postřik ještě zopakujeme.

Přes léto je vhodné rostliny občas přihnojit organickým hnojivem bez přídavku vápna, odkvetlé stvoly odštípnout a pěstební substrát celoročně nepřemokřovat. Pokud rostlinu budete od poloviny srpna do konce září přistiňovat, je možné dočkat se u kalanchoe opětovného kvetení. Protože to však většina pěstitelů nedělá, pěstuje se u nás Kalanchoe blossfediana pouze jako jednorázová květina.

Text: Zuzana Bohdalová

6.11.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist