Obruby, ohraničení a palisády – zvelebte si zahradu!

Zahrada, ať už je vytvořena v jakémkoli stylu, vždy si zaslouží naši péči, vždyť v ní nacházíme relaxaci a tolik žádaný klid. Můžeme se v ní oddat příjemnému rozjímání, poklidnému odpočinku anebo zahálení. Na oplátku za vzácné chvíle, které nám naše zahrada poskytne, můžeme udělat zase něco my pro ni, například využít nejrůznější zahradní prvky k jejímu vylepšení.
obrubniky_shutterstock_1168943974-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Například palisády představují takový zajímavý prvek venkovní zahradní architektury. Nacházejí široké uplatnění především při řešení výškových rozdílů a tvorbě teras, u schodů a podobně. Mohou se použít stejným způsobem, jako obrubníky. Kladou se těsně vedle sebe a zapouštějí se z jedné třetiny do betonového lože. Vyrábí se z přírodního nebo barevného betonu.

Nezbytným doplňkem každé dlážděné plochy je betonový obrubník, kterým se ohraničují dlážděné plochy. Vibrolisované obrubníky mají perfektní vzhled, vysokou kvalitu a také dlouhodobou životnost. Mezery mezi obrubníky se však nedoporučuje spárovat maltou. Předejde se tím budoucím poruchám a vydrolování betonu ze spár. Některé obrubníky mají vymezovací nálitky, jiné jsou jen tvarovány tak, aby se daly ukládat těsně za sebou.

Běžně se dnes již vyrábějí i obrubníky, které usnadňují práci na zahradě při sekání trávy. Jsou ve tvaru písmene L a pomáhají oddělovat travnatou plochu od okrasné části zahrady. Je možné tedy pohodlně sekat až k hraně trávníku. Obrubníky tohoto typu umožňují snadnou pokládku a jsou tak ideální součástí zahrady, která je běžně udržovaná.

Tam, kde se na travnatou plochu napojuje nezpevněný záhon, skupina keřů případně zahradní svah, může poskytnout použití pojezdové obruby vítané ulehčení práce. Sekačka je na jedné straně vedena právě přes pojezdovou obrubu, a tak dochází k přesnému sekání až k hraně.

Současný trh nabízí i palisády plastové, se kterými se snadno manipuluje a vaší zahradě budou slušet stejně tak jako betonové. Funkčně v zahradě zastanou naprosto stejné úkoly. Mohou vytvořit průchod mezi různými výškami zahrady. Můžete z nich vybudovat nejrůznější spirály, které ohraničí například bylinkové záhony. Jedná se o naprosto bezúdržbové materiály a prvky. Materiál nesaje vodu, takže okolní půda neztrácí vlhkost, nehnije a odolává všem cizopasníkům. Pro jednoduchou instalaci jsou oba konce obrubníku z plastu opatřeny zámky, které do sebe při pokládce zapadnou.

V nabídkách firem lze najít obrubníky v široké škále možností, umožňují vytvářet nejrůznější tvarované obruby – kruhy, oblouky, vlnovky, elipsy a další tvary. Podle charakteru terénu můžete vybírat i mezi různými výškami obrub. Stejně tak jako betonové, nebo platové palisádyobrubníky vyrábějí se i dřevěné, mořené. Navzdory moření je ale jejich životnost podstatně nižší než u betonových anebo plastových obrub, ohraničenípalisád.

A závěrem nezbývá než popřát vám, ať palisádyobruby tvoří ve vaší zahradě funkční a praktický prvek zahradní architektury v takovém rozsahu, jak jste si přáli.

Text: Zuzana Bohdalová

28.8.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist