Ochraňte rostliny před vymrznutím

Mnohdy si přineseme na zahradu ze zahradnictví rostlinu, kterou vysadíme třeba do nádoby na terasu. Po zimě se ovšem nestačíme divit, že si rostlinka nedokázala poradit a zimu nepřežila. Na vině často ale nebývá nekvalitní rostlinný materiál od zahradníka, ale špatně zazimovaná nádoba, ve které rostlina jednoduše promrzne. I když budete rostlinu sázet do nádoby třeba i v létě, již tehdy je nutné myslet na to, že se nejedná jen o krátkodobou dekoraci, nýbrž o prvek, který by nám měl dělat radost dlouhá léta. Nádobu je proto třeba dostatečně vybavit materiály, které přezimování rostlinám ulehčí.
shutterstock_1808896228-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Některé okrasné dřeviny se perfektně hodí pro výsadbu do nádob na balkony či zahradní terasy. Při jejich výsadbě ovšem jen málokdy přemýšlíme nad tím, jak v takových podmínkách vůbec dokáží přezimovat.

Na jaře se pak divíme, že rostlinka schne, což většinou nebývá důsledek nedostatečné zálivky, ale poškození kořenového systému nízkými teplotami. Ačkoliv se tak možná nezdá, právě kořeny jsou na změny teplot hodně citlivé, zvláště kořenové vlášení zodpovědné za vstřebávání většiny vody s rozpuštěnými živinami. Pokud se tedy chcete těšit z rostlin v nádobách po více let, je třeba na zazimování myslet ještě před finální výsadbou do nádoby.

Nejjednodušší řešení se najde pro nádoby pravidelných tvarů

Asi nejlépe můžete před vymrznutím rostliny zabezpečit nádoby a květináče o pravidelném tvaru. Kvádr nebo krychli lze zazimovat tak, že si toho při pohledu ani nevšimnete. Tento systém je vhodný hlavně tam, kde si chcete krásu výsadby užít i přes zimu a zazimování zvenčí by příliš nelahodilo vašemu oku.

K tomuto účelu se perfektně hodí například keramické nebo sklolaminátové nádoby, kterým obložíte vnitřní stěny polystyrénovými deskami. Na dno nasypete drenáž ze štěrku nebo keramzitu, kterou překryjete filtrační vrstvou z geotextilie nebo z mulčovací netkané textilie. Stejně tak polystyrénové desky překryjete v místě styku se substrátem vrstvou silné geotextilie, která tak vytvoří další izolační vrstvu. Takto zajistíte opravdu jen ty nádoby, které je možné vyložit polystyrénovými deskami. Zcela jiné řešení vyžadují květináče s oválným či kruhovým půdorysem.

Řešení pro nádoby nepravidelných forem

Řešení se samozřejmě najde i pro ostatní typy nádob, jen nebude tak esteticky nenápadné. Nádoby samozřejmě lze zajistit i jednou nebo dvěma vrstvami geotextilie na vnitřní stěně, ale stejně ještě budete muset nádobu zajistit zvenku.

Nejlépe uděláte, když nádobu zabalíte do silné geotextilie nebo jutového pytle. Horní část substrátu s rostlinou necháte volnou, aby bylo možné i během zimy provádět zálivku. Aby byl tento materiál dobře zafixován, upevněte ho v horní části ke květináči například provázkem.

Péče o některé rozkladité rostliny

Některým rostlinám sice nehrozí až tak moc vymrzání, ale přesto se na nich zima může do jisté míry podepsat. Řeč je o vzrůstných okrasných travinách nebo některých sloupovitých keřích, které by si neporadily s větší nadílkou sněhové peřiny.

Tyto keře, zvláště ty sloupovitých kultivarů, a okrasné trávy zafixujte zahradnickým drátkem nebo silnějším provázkem. U dřevin je mnohdy nemožné silné rozklesnutí mnohdy dodatečně napravit. Jedinou možností je radikální prořez poškozených větví, který je ovšem u těchto dřevin dlouho zřejmý na první pohled.

 

12.10.2022 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist