Od rostlin až k medu aneb včelařské rostliny na zahradách

Rozkvetlá louky a zahrady plné kvetoucích rostlin, to je ten pravý ráj pro všechny včely. Je to bohatý zdroj jejich potravy, která se posléze včelí usilovnou prací a pomocí zapálených včelařů, mění zase na chutnou potravu a lék pro nás, pro lidi. Med, propolis a mateří kašička, to vše už si lidstvo oblíbilo velmi, velmi dávno.
pampeliskovy-med-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

Včela, ač velmi drobný živočich, je pro přírodu i pro lidstvo nepostradatelná. Říká se, že až vyhyne na zemi poslední včelstvo, bude to zároveň i konec lidstva, a tak bychom se měli nad těmito slovy zamyslet a tomuto drobnému, usilovně pracujícímu druhu hmyzu pomáhat, jak jen bude v našich silách.

Tím hlavním, co pro ně může člověk udělat, je vysazovat včelařské rostliny a tím podporovat zdravý vývoj včel a dopřávat jim tak plnohodnotnou výživu, kterou včely využijí jako hlavní zdroj bílkovin. I pro člověka je totiž v pylu skryto mnoho blahodárných účinků. Pyl obsahuje spoustu vitamínů a užitečných minerálních látek. Výzkumy prokázaly, že pyl na lidský organismus má natolik dobrý vliv, že může zlepšovat paměťové schopnosti, snižovat cholesterol, posilovat obranyschopnost organismu a také zlepšovat funkci jater. Pyly jsou k dostání přímo u včelařů a také ve specializovaných prodejnách zdravé výživy.

O přírodním medu a jeho léčivých účincích již toho bylo napsáno tolik, že nemá smysl nosit dříví do lesa. Věnujme se tedy raději tomu, na jaké druhy rostlin by se měli milovníci včel, květin a zahrad při výsadbě zaměřit, aby podpořili včely ve sběru pylu.

Ze zeleniny jmenujme například tykve, ty patří mezi výborné nektarodárné rostliny, pylová zrnka rostlin patří k jedněm z největších a protože mají na svém kulatém povrchu ostny, dobře se na včelách zachytávají.

Z květin mají velký včelařský význam violky, u nichž se nektar hromadí v ostruze a je tvořen hlavně sacharózou. Zvonky rovněž patří do skupiny nektarodárných rostlin, ačkoli mnoho záznamů o této skutečnosti nenalezneme. Zvláště zvonek broskvolistý, zahradní, zvonek klubkatý a zvonek karpatský a  řepkovitý jsou z včelařského hlediska velmi významné rostliny. V období, kdy se rodí generace zimních včel, tvoří významný bílkovinný zdroj výživy pro včely třezalka tečkovaná. Ta sice nemá nektaria a je tedy jen rostlinou pylodárnou, ale i tak pro včely velmi důležitou.

Z léčivých bylin je dobré pěstovat například yzop lékařský, který je vytrvalý, bohatě větvený a kromě toho, že patří mezi léčivé byliny využívané již od biblických dob, jedná se o rostlinu pylodárnou i nektarodárnou. Zvlášť účelné je jeho pěstování v kulturách.

I skalničky mohou mít pro včely významné místo v jejich životě. Například trávnička obecná má velká pylová zrna. Je známo, že hlavně v přímořských oblastech na západě Evropy patří trávničky k významnému zdroji druhových medů. Jejich med je světlý a velice sladký.

Z dalších včelařských bylin, které mohou najít dobré uplatnění i na našich zahradách, jmenujme některé alespoň ve zkratce: třemdava bílá, tužebník jilmový, tařice skalní, topolovka růžová, šanta kočičí, sedmikráska chudobka, sadec konopáč, kuklík městský, slunečnice roční, koniklec jarní, kosatec sibiřský, hořec tolitovitý, koriandr setý, jetel luční, divizna velkokvětá atd.

Zvláště v období plánování výsadby zahrad je tedy dobré zamyslet se nad tím, jakým rostlinám dáme na své zahradě přednost, abychom zabezpečili pro včely dostatek potravy a stavebního materiálu.

Text: Zuzana Bohdalová

18.3.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist