Od semínka ke kvetoucí nádheře

Nechejte se zlákat velkou rozmanitostí v možnostech výsevu a vyzkoušejte si pro nadcházející sezónu pěstování rostlin ze semen.
vysevem-ziskate-male-rostliny-ktere-ale-brzy-zesili-a-jiz-prvni-sezonu-se-muzete-tesit-na-sklizen.-1100x618.jpg Zdroj: Lucie Peukertová

V regálech supermarketů, na pultech květinářství, v zahradnických centrech a v prvních katalozích semen, které naleznete ve své schránce, všude na vás čeká inspirace. Při nákupu rozhodně dejte přednost kvalitnímu osivu, i když je někdy dražší. Jen kvalitní osivo je totiž základem pro bohaté kvetení rostlina také pro jejich silný růst. Ke klíčení potřebují semena teplotu zeminy obvykle mezi 15 až 25 °C.

Pamatujete, že mnoho rostlin na vaší zahradě je schopno samovýsevu. Využijte toho, pokud se jedná o zajímavé kvetoucí rostliny, neboť právě ty dokazují, že s jejich pomocí lze zabránit zbytečnému vyrůstání plevelů na volných zahradních plochách.

K tomu, aby spolehlivě vyklíčila některá semena, je zapotřebí takzvaná stratifikace. Týká se to hlavně semen dřevin jako například růží, či kamélií. U těch je nutné, aby semena prošla minimálně jedním až dvěma chladnými obdobími, než vůbec začnou klíčit. Stratifikace se provádí tak, že se osivo navrství dlouho před výsevem do beden s navlhčeným pískem a pak se umístí ven, nebo do chladných prostor. Menší množství semen lze stratifikovat i v chladnici. Pokud se v písku ukážou první napučené klíčky, umístěte bednu s pískem a semeny ven, někam na stinné místo a tam ji ponechejte až do přepichování. Po přemrznutí klíčí také semena bříz, olší, buků, jedlí, smrků a mnoha dalších dřevin, která se v přírodě přirozeně množí tak, že je roznáší vítr.

 

Protože mnohé druhy trvalek pocházejí z vysokohorských oblastí, příroda se musela postarat o to, aby jejich semena na podzim předčasně neklíčila. Teprve až teploty blízké bodu mrazu a srážky ukončí zdržování klíčení. To se týká například chrastavců, violek, kontryhele, hořce alpského, mnoha druhů prvosenek, žluťuchy, upolínů, hlaváčku jarního a mnoha dalších rostlin. U těchto rostlin není pro vyklíčení nezbytně nutné, aby prošla jejich semena mrazem. Stačí, když projdou obdobím s teplotami mezi až 5°C.

Až tedy uvidíte na své zahradě brzy zjara kvést okouzlující žlutá sluníčka květů hlaváčku jarního, vzpomeňte si na to, jaký vývojový proces tato něžná rostlinka musí mít za sebou, aby takto nádherně vykvetla.

Jak je vidět, od semínka ke kvetoucí nádheře rostlin vede často poněkud zdlouhavá a strastiplná cesta, kterou ale příroda stále dokola zvládá překonat. Díky tomu nám každoročně dopřává spoustu krásných pohledů do zahrad plných okouzlujících květin, keřů a stromů, které nás vždy potěší svou fascinující krásou.

Text: Zuzana Bohdalová

16.1.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist