Odkud se berou pekanové ořechy?

Na jednoduchou otázku jednoduchá odpověď. Možná si řeknete, že pekanové ořechy se berou na váhu v obchodě:-) I když svým způsobem je to pravda, my se dnes zaměříme na strom, na kterém tyto nevídaně velké exotické ořechy vyrůstají.
orechovec-pekanovy-carya-illinoinensis-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Obliba pekanových ořechů v jiných oblastech

V případě pekanových ořechů se jedná s největší pravděpodobností o nejrozšířenější ořech v anglosaské oblasti světa. Zde se využívají v takovém rozměru, jako u nás ořechy vlašské nebo lískové. Pekanové ořechy jsou plodem ořechovce pekanového (Carya illinoensis).

Mrazuvzdornost ořechovce pekanového

Ořechovec pekanový je poměrně mrazuvzdorný. Uvádí se v jeho případě mrazuvzdornost sahající až k -25°C. Je to v dospělosti statný vysoký a také dlouhověký strom. Tyto stromy mají značný význam v přírodě, neboť poskytují potravu pro mnohé živočišné druhy a hlavně vytvářejí specifický krajinný ráz. Velikost těchto stromů je hlavním prvkem, který zabraňuje jejich pěstování v menších a středních zahradách. Olistění ořechovce pekanového ve srovnání s vlašským ořechem je spíše jemnější.

Velmi chutná jádra

Hladké podlouhle vejčité ořechy se snadno sloupnutelnou skořápkou červenohnědé barvy, tak by se ve stručnosti daly charakterizovat pekanové ořechy. Jádra těchto ořechů jsou světle hnědá, velmi chutná a sladká. Chuťově se dají přirovnat k vlašským ořechům s mnohem jemnější chutí. Celé ořechy včetně skořápky měří něco mezi 1,5 až 7 cm. Delikátní chuť těchto ořechů výrazně vylepšuje například chuť čokolády. Ořechy jsou součástí různých cukrovinek a mnoha kuchařských receptů.

Lze pěstovat pekanové ořechy u nás?

To, že ořechovec pekanový je poměrně mrazuvzdorný ještě neznamená, že ho můžeme v ČR pěstovat bez problémů. Problém nastává v tom momentě, kdy potřebuje nejen teplá léta, ale také teplý podzim a dostatečně dlouhé vegetační bezmrazé období, aby byly jeho plody schopny dozrát. Ty nejkvalitnější odrůdy potřebují na dozrátí i 250 bezmrazých dní. Nemá-li strom dostatečně dlouho dobu teplo, vyzrávají velmi špatně i jeho letorosty a ty přes zimu umrzají. Pokud se chcete přesto pustit do pěstování těchto stromů, zkuste vybírat ze skupiny severských pekanů. Dlouhodobá selekce a přes sto let trvající šlechtění si dalo za cíl vypěstovat skupinu ořechovců, kterým bude postačovat 140 až 160 bezmrazých dní v roce, což už je v našich zeměpisných šířkách splnitelná podmínka. Je však nutné počítat s celkově menšími plody u těchto severských pekanů, než mají ty klasické ořechovce pekanové při dobrých podmínkách.

Text: Zuzana Bohdalová

2.12.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist