Odvodnění zahrady je nutné dobře naplánovat

Každá ze zahrad se potýká s vodním režimem v jiné podobě. Některé zahrady jsou zbudovány na suchých místech, jiné naopak potřebují odvodnění. Na základě toho, jaký si naše zahrada vytvoří vodní režim, pak vybíráme i rostliny a pro ně vhodná stanoviště, budujeme zahradní jezírka a chodníčky a další náležitosti.
sud-na-destovku-nadoba-na-destovku-sud-destova-voda-1100x618.jpgCelá galerie 5 Zdroj: shutterstock.com

Než však začneme vypracovávat plány na úpravu zahradního vodního režimu, je nutné se seznámit s tím, jakými cestami se při deštích na zahradě pohybuje voda, kde se případně shromažďuje a také je nezbyté vědět, jak tyto cesty mohou být ovlivněny.

Především pevné plochy musejí být navrhovány tak, aby voda odtékala směrem od budov, z pevných povrchů směrem k půdě, kde má možnost se vsáknout. Nejproblematičtější bývá otázka vodního režimu a jeho vyřešení tam, kde se jedná o pozemky na svazích s příliš těžkou půdou, ta totiž hůř absorbuje vodu.

Vzhledem k tomu, že cena vody ve všech směrech neustále stoupá a v některých oblastech je doslova vzácná, je dobré, pokud zahradu naplánujete opravdu pečlivě, abyste se mohli samozásobovat pitnou vodou ze studny anebo alespoň mít dostatek dešťové vody na zalévání vaší zahrady. Rostliny vždy v zálivce uvítají vodu dešťovou.

Zahradní jezírko je jednou z nejobvyklejších forem zadržování přebytečné srážkové vody. Zároveň je ideálním prostředím pro pěstování bahenních a vodních rostlin. Tato možnost je ideální všude tam, kde to není s možným přemokřením pozemku vážné a kde stačí odvést povrchovou vodu právě do jezírka anebo jen do příkopu. Jestliže je riziko zaplavení zahrady podstatně vyšší, je rozhodně vhodnější variantou zbudování podzemního drenážního systému. Tuto práci je nejlépe zadat odborné firmě.

Také vysoká hladina podzemní vody může být jistý problém, ale zároveň i příležitost, jak tuto plochu využít k výsadbě vlhkomilných rostlin. Lokalita, která je přirozeně vlhká, je ideální k vytvoření zahradního mokřadu. Jakmile je osadíte řadou nádherných vlhkomilných rostlin, kterým se zde bude skvěle dařit, uvidíte, jak vás tohle místo na vaší zahradě bude těšit.

Obecně platí, že do těžkých jílovitých půd voda vsakuje špatně a pomaleji než do půd písčitých, lehkých a štěrkovitých. Jestliže zvolíte k odvodnění zahrady například podpovrchové drenážní trubky širšího průměru, může se vám podařit zachycování přebytečného množství podpovrchové vody v takovém množství, že to může pomoci ovlivnit i vyšší hladinu podzemních vod. Pokud vlastníte zahradu na svažitém pozemku, dobře si před realizací zahradních prvků systém odvodnění promyslete.

Například terénní práce související s budováním jezírek, se svahovými úpravami anebo s instalací drenáže jsou často technicky hodně náročné. Izolace, elektrické kabely vodní a kanalizační trubky, to vše bývá vedeno pod zemí, takže než započnete na zahradě s výkopovými pracemi, vždy se obeznamte s plánem domu a okolí a přesvědčte se, že na zvoleném místě nevede elektřina ani jiné sítě. Minimálně konzultace s odbornou firmou je vždy na místě.

Text: Zuzana Bohdalová

16.4.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist