Okenní truhlíky v jarní náladě

V současné době se květinové truhlíky těší velké oblibě. Téměř neexistuje balkon, který by nebyl ozdoben truhlíky plnými krásných květin s bohatými květenstvími. Vy je ještě nemáte? Možná je načase to změnit.
shutterstock_397940161-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

Právě truhlíky jsou snad nejobvyklejšími pěstebními nádobami. Současný trh nabízí asi největší množství truhlíků plastových, ale na výběr jsou i truhlíky, kameninové, keramické, dřevěné či proutěné. Každý z materiálů, z nichž jsou truhlíky vyráběny, má své klady, ale i negativa. Plastové truhlíky mají snad největší problém z hlediska stability, kdy zvláště při vyschnutí zeminy uvnitř mohou být velmi nestabilní a při větrném počasí se pak snadno převrátí, či dokonce spadnou z okna.

Naproti tomu keramické truhlíky mají nejen vyšší stabilitu, ale rovněž nesporně vyšší estetickou hodnotu. Jejich vyšší hmotnost však může zkomplikovat snadnost manipulace, zvláště po osazení rostlinami a doplnění zeminy.

Jak jsme se již zmínili, jarní náladu v okenních truhlících zcela zaručeně přivolají cibuloviny, kvetoucí v těch nejveselejších barvách právě na jaře. Sázkou na jistotu jsou v tomto případě hyacinty, narcisy, tulipány, krokusy a modřence. Pro pěstování cibulovin v truhlících je třeba použít takový objem zeminy, aby to zaručilo rostlinám co nejstálejší teplotu kořenové soustavy. Pokud by byly truhlíky příliš malé, teplota okolního substrátu, případně i nádoby by mohla být při silném jarním slunci tak vysoká, že by cibule rostlin mohly být trvale poškozeny. A to by byla jistě škoda.

K osázení truhlíků je samozřejmě možné použít nejrůznější druhy květin, cibulovintrvalek, ale také dřevin. Malá vrba jíva, brslen, nebo zlatice budou vysazené v truhlících společně s cibulovinami naprosto kouzelné.

Pro ty, kteří se domnívají, že jejich prsty nejsou zrovna „zelené“ a mají pocit, že si s osázením truhlíků sami neporadí, máme nápad: nechejte si okenní truhlíky osázet v některém zahradnictví. Sdělte jim, které rostliny máte nejraději, na kterou stranu je okno určené pro truhlík orientované a odborníci si s tím hravě poradí za vás. Nebo vyzkoušejte služby prvního online zahradnictví  v Čechách Truhlíkov.cz Objednáte si truhlíky plné květin až domů a úplně bez práce.

Text: Zuzana Bohdalová

27.3.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist