Okouzlující bílo-zelené zahrady

Není snad přirozenější barevné kombinace pro zahradu, jako je zeleno-bílá. Možná i vás příklady takto barevně vyladěných zahrad okouzlí natolik, že se rozhodnete v příští zahradní sezóně zaměřit právě na tuto barevnou kombinaci. Již nyní si můžete připravit podrobný plán změn ve vaší zahradě. I mnohé věhlasné zahrady světa věnují často alespoň některou ze svých částí právě bílo-zelené rostlinné kompozici. Svou bílo-zelenou zahradu mají například v Hidcote Manor v Gloucestershiru.
kalina-1100x618.jpgCelá galerie 14 Zdroj: shutterstock.com

Stylovost a elegance

Stylovost a elegance, to jsou nejzásadnější prvky, které z takto kompozičně laděných zahrad vyzařují. Bílo-zelená kompozice v zahradě působí vždy přirozeně a svěže. O nějaké fádnosti nemůže být ani zmínky, neboť pestrost tvarů listů, kontur dřevin a různorodosti bílých květů je nadmíru veliká. Bílá barva působí něžně a tak není divu, že si získala velkou oblibu již dávno a stala se součástí nejrůznějších typů královských, ale i venkovských zahrad po celém světě.

Fascinující příklad Bílé zahrady naleznete v Británii

Příkladným inspiračním zdrojem pro tvorbu zahrady v zeleno-bílém ladění by se pro vás mohla stát Bílá zahrada v Gloucestershiru, která je součástí zahrad Hidcote Manor. Na tuto právem označovanou vzorovou britskou venkovskou zahradu se vztahuje myšlenka tvůrců zahrady jako řady tematických místností, kde jednou z nich je právě Bílá zahrada.

Bíle kvetoucí keře

Výběr keřů či nízkých stromků, které po určitou část roku zdobí bílé květy, rozhodně není malý. Snad nejširší výběr bude mezi remontantními růžemi k nimž patří například keřová odrůda ‚Schneewittchen‘. Dosahuje výšky i přes 1,5 m. Půvab bílých listenů svídy japonské Cornus chinensis vás jistě také okouzlí. Dosahuje výšky až k 7 metrům. Nezapomeňte na bíle kvetoucí šeřík, kaliny, vajgélie, tavoly a tavolníky a nádherné hortenzie a v bílém rozkvétající komule, které na vaší zahradě budou těšit nejen vás, ale i celá hejna motýlů, která se na nich budou přes léto zdržovat. Z užitných rostlin jmenujme alespoň maliníky a ostružiníky.

Bíle kvetoucí rostliny

Doslova nepřeberné množství nejrůznějších druhů květin, které mimo jiných barev mohou samozřejmě nabídnout i bíle kvetoucí odrůdy, to je radost z výběru. Kalokvět, řebříček, sasanky, plesnivka, kopretiny, floxy, koniklece, lilie, tulipány, narcisy a mnohé další a další rostliny, které vám pomohu vytvořit bílo-zelenou oázu krásy ve vaší zahradě. Chce to jen zvolit správnou bíle kvetoucí variantu.

Rostliny s bílo-zelenými listy

Hosty, čili bohyšky mají rovněž mnoho variet, které se mohou pochlubit bílo-zelenými listy. Hodí se do vlhčího zastíněného prostředí. Brslen, vajgélie a vlastně veškeré panašované druhy keřů a rostlin mají bíle-zelené listoví, které vaši zahradu krásně v tomto bílo-zeleném duchu dozdobí.

Text: Zuzana Bohdalová

19.12.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist