Okouzlující květiny v nádobách – tipy na osázení

Krásně osázené velké nádoby, květináče, terakotové nebo hliněné, případně i plastové nádoby, či nádoby z kovu a plechu, různé džbery anebo dřevěné soudky se dají velmi vhodným způsobem využít pro různá volná místa v zahradě anebo na terase.
kamelie_shutterstock_522661768-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

V našich zeměpisných šířkách bohužel nelze pěstovat poměrně velké množství půvabných exotických rostlin venku celoročně, neboť by nám tato vzácná krása mohla vymrznout. Proto velmi často volíme právě pro exotické rostliny pěstování v nádobách. Nemusí to však být pouze olověnce, oleandry, bouganvileje, citroníky, kamélie, které budou přes zimu potřebovat bezmrazé prostředí, v nádobách můžeme pěstovat i velké množství půvabných letniček anebo trvalek, které pouze občas přesadíme do větších nádob anebo nádobám pořídíme dalším rokem jako společnost zase nové zajímavé druhy letniček. Velmi krásně se bude doplňovat například buxus a petrolejově modrá nádoba. Do nádob lze vysazovat také menší keříky anebo zakrslé dřeviny.

Keramické a hliněné nádoby jsou na jedné straně krásné a ušlechtilé, na druhé straně však bohužel finančně náročné na pořízení a náchylné k rozbití při užívání. Přičemž platí, že čím více jsou pálené keramické nádobyzdobené, tím jsou dražší. Keramické nádoby také nejsou často odolné proti mrazu. U terakoty jsou jistě i na první pohled často patrné rozdíly v kvalitě i v ceně. Ke světoznámému sortimentu terakoty se dlouhodobě řadí terakota z Wichwoodu v Anglii anebo z Kréty v Řecku případně z Imprunety v Itálii. Pro všechny bez rozdílu je však nutností, aby v zimním období byly podložené dřevěnými lištami anebo stály na nožkách a dešťová voda z nich mohla odtékat. Pokud by byl odtokový otvor ucpán anebo neprůchodný, voda v keramice by mohla zmrznout a nádobu roztrhnout, což by byl a velká škoda.

Pro výsadbu rostlin však můžete využít také zinkové nádoby a nádoby z ocelového plechu, například i z lakovaného, ty jsou vzhledově velmi zajímavé. K osázení rostlinami se stejně dobře hodí kamenné žlaby, které například dříve sloužily k napájení dobytka nebo na malé vodní nádržky. Staré originály dnes spatříte pouze zřídka, ale výrobci moderního provedení žlabů se dnes s úspěchem snaží do svého sortimentu řadit jejich zdařilé napodobeniny. Nejpodobnější původním žlabům jsou masivní nádržky z přírodního nebo umělecky opracovaného kamene podlouhlého tvaru a také nejrůznějších velikostí. V některých případech je možné, takový větší žlaby rozdělit na dvě časti, do jedné z nich nechat přitékat vodu z pumpy poháněné elektrickým čerpadlem a v druhé části vytvořit prostor pro rostliny a osadit ji těmi, které si zvláště libují ve vlhčím prostředí. Velmi působivě vypadají nejrůznější kombinace velkých a malých žlabů, které umístěny na vhodné místo v zahradě nebo na terase působí velmi esteticky.

V naší fotogalerii se nechejte inspirovat náměty, na to, jak takové okouzlující nádoby osadit velmi zajímavým způsobem.

Text: Zuzana Bohdalová

24.7.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist