Okrasná kapusta – ozdoba vaší zahrady

Okrasná kapusta Brassica oleracea (Brukev zelná) je ideální ozdobou jakékoliv zahrady. Můžete si z ní vytvořit překrásně barevné aranžmá a nebo se její originální barevností těšit ve vašem zahradním záhonku.
okrasna-kapusta-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Okrasná kapusta nebo také okrasné zelí – i tak se přezdívá rostlině, která se seje v červnu a červenci a která si i v zimě zachovává a udržuje nádherně barevné listy s vůní květáku a ředkvičky.

V pozdním létě si jí možná na záhonku ani nevšimnete, ale od listopadu se začíná okrasná kapusta krásně vybarvovat, přičemž největší pestrosti dosahuje s poklesem teplot až do minus deset stupňů Celsia.

Toto zbarvení působí na záhoně i v truhlíku na okně velmi dekorativním dojmem. Přispívá k němu i celkový vzhled rostliny se zvlněnými okraji listů, které jsou jemně vykrajované a kudrnaté.

Barevná škála listů je velmi široká, od modrofialové přes krémovou, bílou, lososovou, karmínovou až po okrovou.

Pěstování okrasné kapusty je jednoduché. Koupit lze totiž již hotové rostliny, jinak vlastní sazenice je nutné na příští rok začít pěstovat už v červnu-červenci (tedy nyní). Okrasná kapusta je na pěstování nenáročná a bude vám zdobit okenní parapet i v době, kdy opadne listí ze stromů a nastoupí podzimní sychravé období či bílá zima.

Zajímavé aranžmá
Pakliže máte okrasnou kapustu již na své zahradě zasetou, neváhejte a udělejte si z této rostliny třeba zajímavou kytici. Ačkoliv, že je tato zelenina jedlá, byla by škoda takovou krásu sníst. Samozřejmě to neplatí v případě, že se chystáte vytvořit překrásné menu pro vaši zahradní party.

Směs květinovocem nebo zeleninou je v oblasti aranžérství přímo hitem. Listová zelenina svým kulatým tvarem vytváří dobrý základ pro moderní kulaté kytice. Místo tradičních váz lze použít i vydlabaný meloun nebo dýni. Okrasné kapusty se mohou buď vázat, nebo přímo aranžovat do speciální hmoty.

Text: Lucie Sýkorová

6.7.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist