Okrasná zahrada v únoru je plná příprav

Každá okrasná zahrada se již třese nedočkavostí, až zase slunce prohřeje zem, kterou pokryjí květiny všech barev a vůní a koberec zelené trávy se rozprostře po celé její ploše. Za takto barevným a svěžím začátkem jara stojí však tvrdá práce a mnoho příprav – a s těmi je nutné začít právě teď!

Okrasná zahrada v únoru je plná příprav
Okrasná zahrada v únoru je plná příprav (Zdroj: Lucie Peukertová)

​Květiny, byliny a trvalky

Nedejte se odradit silnými mrazy a vyrazte na svou zahradu v plné zbroji.  Bude totiž zapotřebí, aby po tuhé zimě měly rostliny, půda i stromy dostatek síly.  Například už teď, začátkem února je vhodné začít s výsevem rostlin, které vyžadují dlouhou dobu předpěstování. Výsev se týká především lobelek, hledíků, petúnií, aster čínských ale i begónií. Semena dejte do misek a umístěte je na okenní parapet.

Obvykle do 14 dnů začnou semena klíčit. V době, kdy vytvoří 2 – 3 lístky, je přepichujeme do truhlíků a jakmile se rostlinky uchytí, ani se nenadějete a budete je přesazovat z truhlíků do záhonku. Jakmile bude sníh na ústupu, nezapomeňte po jeho roztátí zastřihnout trvalky. Pokud mráz vytáhl rostliny ze země, pečlivě je zatlačte zpět! Trvalky, vyžadující přemrznutí, jako například omějhořec je nejlépe vysázet také v tomto chladném měsíci. Čeho se naopak chceme zbavit je plevel.  Chcete-li tomuto nezvanému hostu zabránit, aby hyzdil vaše okrasné zahrádky, obraťte půdu v prostředku února, nejlépe kolem desátého. A následně totéž zopakujte koncem února (zhruba kolem 24.).

Růže – samostatná kapitola

Na únorových přípravách závisí také to, do jaké krásy vám později pokvetou růže. Koncem února, v bezmrazém počasí můžete začít s řezáním. Nejprve začněte s ořezem u těch růží, které byly přes zimu nechráněné. U sadových druhů růží, rovněž jako u botanických odrůd se nemusíte bát vzít ořezávání „z gruntu“. Popínavým druhům a odrůdám výhony obměňujte – když některý příliš zestárne, vyřízněte jej nízko nad zemí. Keříkové růže, které mohou být příliš přehoustlé i jejich slabé a poškozené výhonky byste také měli pečlivě probrat. Ale pozor! U keřovitých odrůd postupujte s citem, obzvláště ty, které kvetou jen jednou do roka.

Okrasná vinice po zimě

Pakliže jste se nechali inspirovat naším článkem „Pustíte se do pěstování vinné révy?“ a máte na své okrasné zahradě soukromou vinici, či „viničku“, rozhodně se zaměřte na následující předjarní kontrolu a ošetření. V první řadě veškeré spadané a tlející listí pod ustupující sněhovou peřinou shrabejte a dejte do popelnice, listy mohou totiž obsahovat zárodky plísní, což je pro révu nebezpečné. Do obřezávání révy se můžete pustit ihned! Ponechaná očka se tím posílí a réva neslzí. Po řezu postříkejte větve i půdu pod keřem směsí z vápenného mléka s přídavkem 10% roztoku kainitu. Brzy na jaře pak postřik zopakujte. Zabráníte tak plísním i hnilobám, protože roztok podpoří imunitu révy, která po zimě nebude tolik oslabená.

Okrasná zahrada v únoru je plná příprav
Okrasná zahrada v únoru je plná příprav (Zdroj: archiv redakce)
Okrasná zahrada v únoru je plná příprav
Okrasná zahrada v únoru je plná příprav (Zdroj: archiv redakce)
Okrasná zahrada v únoru je plná příprav
Okrasná zahrada v únoru je plná příprav (Zdroj: archiv redakce)
Okrasná zahrada v únoru je plná příprav
Okrasná zahrada v únoru je plná příprav (Zdroj: archiv redakce)

Nechte vaše jezírko znovu se nadechnout

Zahradní říčky, potůčky, ale i jezírka je po zimě nutné pročišťovat od odumřelých částí rostlin, listívětví. U menších jezírek je velmi důležité prorazit led (klidně i opakovaně), aby se voda v něm „neudusila“ a dostal se do ní kyslík i sluneční paprsky.

Dřeviny a tráva

Pozornost si zaslouží také jehličnany, které byte měli zkontrolovat, zda jim nánosy sněhu nezohýbaly větve. Větší rány, například nalomené větve, ošetřete stromovým balzámem, latexem nebo štěpařským voskem.  Koncem února bývá pro stromy nebezpečné slunce, a to nejen stálezeleným listnáčům, ale i jehličnanům. Paprsky mohou listy a jehlice popálit. Poškozené rostliny se sice postupně zotaví, ale nevypadají pěkně. Choulostivější stromky, stejně jako nově vysázené dřeviny chraňte před ostrými paprsky rohožemi, geotextilií nebo slámou. Kůru mladých stromů můžete natřít bílou barvou. Nezapomínejte na stálý přísun vody kdykoli, když nemrzne, nesněží a neprší. Tutéž kontrolu proveďte u dřevin živého plotu. A dokonce ani okrasné traviny by neměly uniknout vaší pozornosti. Ještě než začnou rašit nová stébla, je vhodné trávy seřezávat, porostou pak rychleji a ve větší hustotě.

Základem je půda

Půda by měla být plná živin a látek, potřebných k růstu a správnému vývoji rostlin. Pokud vaší půdě něco schází, je dobré přijít na to, o co se jedná. Tak například pokud vám na zahradě rostliny málo kvetou, mají nevyvinuté plody špatné kvality, které opadávají,  pak je to znamení, že vaší půdě chybí FOSFOR. Problém s hnijícími sazenicemi po jejich uskladnění může mít na svědomí nadbytek DUSÍKU. V předčasném opadávání listůmechovatění trávy má zase prsty nedostatek VÁPNÍKU, který je důležitý pro zdravý růst vrcholů a kořenů rostlin. V příliš vápnité půdě nelze pěstovat rostliny, které vyžadují kyselou půdu např. rododendrony. Pozorujete-li u okrasných dřevin na vaší zahradě větší citlivost na mráz a že jejich výhony namrzají? Potom vaší zemině schází dostatek DRASLÍKU. Nadbytek draslíku omezuje příjem hořčíku a vápníku, takže je třeba zajistit optimální rovnováhu těchto živin.  Kvalitu a vyváženost živin v půdě výrazně ovlivňuje HOŘČÍK, takže bychom na něj při hnojení také neměli zapomínat.

S prvními posly jara si pak už můžete oddychnout

Zmíněnými „předskokany“ jarního pučení nejsou jen sněženky, bledulečarodějná čemeřice. Pod posledními zbytky případného sněhu můžete spatřit také šafrány (Crocus), a to v nádherném tónu žluté či oranžové a sytě fialové barvy. V podrostu listnatých keříkůstromů může na vaší zahradu „přijít“ zvěstovat jaro rovněž krásně zbarvený talovín (Eranthis).  Jakmile se alespoň některá z prvojarních květin vyskytne i u vás na zahradě, neměli byste trávník šest týdnů po jejich odkvětu sekat, aby listy stihly zásobit půdu a půdní organismus dostatkem živin.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 20.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.