Okrasná zahrada z kamenů

Kameny a skály hrály v mytologii důležitou roli. Byly symbolem síly, nezlomnosti ducha, stálosti, pevnosti a i v současnosti se o nich mluví jako o nevyčerpatelném zdroji energie. Máte-li okrasnou zahradu, kameny by vám v ní neměly chybět.

Zakomponovat kameny do designu zahrady není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. K určitým druhům kamenů se hodí pouze některé rostliny a navíc jistě chcete, aby byl vzhled zahrady vyvážený, musíte tedz najít vhodné místo, kde kompozice opravdu vynikne.

Kvalitní půda

Jedna z nejdůležitějších věcí, na které je nutné se zaměřit je kvalitní půda. Potřebujete dobrý mix zeminy bez plevele. Jakmile totiž kompozici usadíte na místo a osadíte rostlinami, nebudete s ní moci hýbat. A i tak budete muset vynaložit trochu úsilí a „skalku“ udržovat. Doporučuje se stávající zeminu pokrýt netkanou tkaninou a posypat pískem a štěrkem.​

Výběr kamene

Vybrat si ten správný kámen je opravdu stěžejní. Můžete ho pojmout jako solitér a v tom případě bude středobodem vaší kompozice. Kolem něho můžete poklást osázené nádoby. Vyberete-li si kámen vysoký a členitý s puklinami, můžete do nich zasadit keříky nebo květiny. Máte ale také možnost zvolit si kamenů několik a vytvořit něco jako zátiší nebo kamenný záhon.

Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, je důležité, aby hlavní kameny designové dekorace byly stejného typu. Menší kamínky na obsypání, mohou být jak jiného druhu, tak i kontrastní barvy. Můžete vybírat z nabídky kamenictví v okolí, anebo si pro ty zajímavé a opravdu netradičně tvarované kusy zajeďte do lomu. Velmi oblíbené jsou v zahradní architektuře čedičové bloky, kde jeden metr krychlový váží přibližně 3 tuny. Jedna tuna vás orientačně vyjde na 350 – 400 korun a v dobrém lomu, jehož součástí je kamenictví a opracování kamene, vám kámen připraví i tak, abyste ho mohli využít jako neobvyklý sloup.

​Umístění kamene

Před instalací kamene je nutné vyhloubit jámu, která bude mít asi tak 45 – 50 centimetrů. Její zadní strana, o kterou se bude kámen opírat, by se měla kopcovitě svažovat dolů. V případě nějakých větrných kalamit, zůstane kámen na místě. Pokud by stál kolmo, mohl by se při velkém tlaku větru pohnout.

Rostliny

Vybírejte velmi pečlivě rostliny, kterými kámen osadíte. Berte v úvahu, že budou neustále na slunci, vystaveny jakémukoliv počasí. Také platí, že čím výš jsou květina nebo keř umístěny, tím menší by měly být. Velmi dobře se v kontrastu kamene vyjímají jehličnany, hosta a kapradiny.

V okrasné zahradě by kameny neměly chybět. Dodávají jí styl a jedinečnost. Tak jako každý kámen je originál, stane se jím i vaše zahrada.

Sabrina Harisová

8.10.2010 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist