Okrasné a ovocné keře, které stojí za pozornost

Blížící se podzim není spojován jen s pestře zbarvenými listy dřevin, dříve to bylo také období výsadby rostlin na zahrady i do parků. Není to ani tak dávno, kdy byly rostliny běžně dostupné na podzim a na jaře, kontejnerované rostliny přišly do „módy“ až v době, kdy jsme příliš nerespektovali přírodní procesy a s nimi spojené počasí. Na podzim se i v dnešní době značně rozšiřuje nabídka různých typů rostlin, pojďme si ukázat některé z těch okrasných i ovocných.

Pokud chcete využít příznivé podmínky pro výsadbu, které spočívají především ve větším úhrnu srážek a v mnohem příznivějších teplotách, než tomu bylo ještě před několika měsíci, pak je pro vás podzim přímo stvořený. Toto období bylo již dávno pro výsadby nejpříznivější. Právě na podzim se totiž z půdy vydobývají prostokořenné a balové rostliny, které jsou dostupné ve vysoké kvalitě. Díky výhodným podmínkám se rostliny dobře ujímají. Nedochází k tak výraznému výparu vody, protože jsou tyto balové a prostokořenné rostliny již opadané, takže to nemusíte přehánět ani se zálivkou.

I na podzim ovšem lze využít lákavou nabídku dřevin kontejnerovaných, které bývají většinou kvalitně zapěstované. Je jen na vás, jakému sortimentu dáte přednost. Patříte mezi milovníky domácích druhů nebo rádi vyzkoušíte i cizokrajný sortiment? Na podzim se také setkáme s lákavou nabídkou keřů ovocných, které v českých zahradách často nacházejí uplatnění.

Vždyť je to plevel, který roste všude!

Ještě před několika lety byste možná kroutili hlavou and nabídkou dřevin, které v našich podmínkách rostou na okrajích lesů, na lesních pasekách nebo kolem neudržovaných cest. Jenže tento sortiment listnatých keřů má něco do sebe, zvláště pokud se zajímáte o zahrady přírodní nebo permakulturní, kde mají tyto keře hlavní slovo.

Milovník striktně upravené okrasné zahrady si na svůj pozemek jen těžko vysadí trnitou růži šípkovou (Rosa canina), trnku obecnou (Prunus spinosa), která informované zahrádkáře zajímá čím dál tím více, dřín obecný (Cornus mas) nebo třeba bez černý (Sambucus nigra), který před sta lety nesměl chybět u žádného statku kvůli přesvědčení, že v jeho koruně žijí dobré víly a duchové. Dnes jsou tyto rostliny opět aktuální, ale jak bylo již naznačeno, spíše se jejich pěstování věnují zasvěcení zahradníci, milovníci domácích rostlin, které přináší nejen netradiční krásu, ale také užitek.

Pravdou je, že naši předci uměli tyto dřeviny perfektně využít, jak až moc to bylo, vypovídá o prakticky celoplošné likvidaci dřínu obecného, jehož dřevo se hojně používalo na výrobu topůrek k sekyrkám. Trnka obecná je skvělou volbou do nově vznikajících remízů, které mají za úkol zabránit půdní erozi, ale stejně tak jsou užitečné pro zachycení vody do půdy. Plody jsou navíc velice zdravé, nejlépe chutnají po přemrznutí.

Bez černý zase řadíme mezi tradiční léčivé dřeviny, z nichž jsou nejoblíbenější bílé vonné květy. Mají potopudný účinek, takže snižují horečku. Je to jeden z univerzálních léků proti nachlazení a chřipce. Použití plodů je otázkou, nedoporučuje se totiž jejich konzumace v čerstvém stavu kvůli vyššímu obsahu alkaloidů. Po tepelné úpravě jsou ovšem považovány za bezpečné. Možná by se mohlo zdát, že tyto ve volné přírodě běžně rostoucí dřeviny budou k dostání v každém zahradnictví, opak je pravdou. Seženete je spíše u specialistů, pěstování bezu černého se u nás věnuje jen pár zahradníků. Orientujte se na ta zahradnictví či pěstitele, kteří se zaměřují na rostliny vhodné pro krajinářské úpravy.

Zdravé drobné ovoce

Výše zmíněné druhy lze zaškatulkovat do souboru dřevin označovaných jako drobné ovoce. Tato skupina je oblíbená především díky jejich produkci zdravých a chutných plodů. Jsme totiž v takové etapě, že si skoro každý něco rád vyrobí svépomocí od marmelád až po zdravé sirupy.

Kromě domácího sortimentu můžete zabrousit i do sortimentu introdukovaných keřů. Borůvku chocholičnatou (Vaccinium corymbosum) zná téměř každý zahrádkář pod označením kanadská borůvka. Mírně matoucí je také název borůvky kamčatské (Lonicera kamtschatica), která vlastně ani žádnou borůvkou není, jedná se totiž o zimolez. Z drobného ovoce je možné volit také starou dobrou klasiku mišpuli obecnou (Mespilus germanica), kterou mnohdy považujeme za novinku posledních let, jedná se ale o druh, který v sadech mezi jabloněmi pěstovaly již naše babičky.

Na ovocných keřích jistě oceníte i okrasný efekt. Například borůvka chocholičnatá na podzim přebarvuje své listy do růžově karmínových tónů. Podobné barevné kouzlo připraví i temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa), která je mnohdy považována spíše za rostlinu okrasnou.

Okrasné, ale přesto užitečné

Není samozřejmě možné v tomto textu představit všechny okrasné keře, které stojí za pozornost, proto vybereme jen několik. Okrasné keře lze do jisté míry považovat za užitečné, pokud se tedy nejedná o rostliny alergenní nebo expanzivně se šířící do krajiny. Některé tyto druhy mohou na své květy lákat opylovače v čele se včelami či čmeláky. Tento případ se týká třeba oblíbené komule Davidovy (Buddleia davidii).

Ořechokřídlec clandonský (Caryoptreris x clandonensis) na své modré květy láká kromě motýlů a čmeláků i další druhy užitečných hmyzích opylovačů, navíc si skvěle poradí i se suchem či méně kvalitní půdou.

Podobně tomu je u perovskie lebedolisté (Perovskia atriplicifolia), kterou mnohdy v zahradnictví seženete v sortimentu trvalek. Plně mrazuvzdorná je totiž spíše v teplých oblastech nebo na chráněném stanovišti

Foto a text: Lucie Peukertová

5.9.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist