Okrasné česneky vyzdobí každou zahrádku

Ne, opravdu nejsme v zeleninové zahrádce. Právě naopak – okrasné druhy česneku patří na dobře viditelné místo záhonu letniček, protože jsou skutečně velice dekorativní. Navíc pěstování zvládne každý začátečník, jsou to rostliny odolné a nenáročné.
shutterstock_648239338-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Pěstování česneku kuchyňského (Allium sativum) patří do zeleninového koutku. Pokud ovšem stojíte o vlastní zásobování kuchyně kvalitní zeleninou, na česnek rozhodně nezapomeňte. Zejména proto, že naše obchody jsou bohužel zaplaveny čínským česnekem, který je chuťově proti českému naprosto nevýrazný. Ale dost o kuchyni, vraťme se na okrasnou zahradu, kde nám hýří barvami nádherné květy česneků více méně nejedlých.

Krása bez nároků

Ploché talířky s roztřepenými okraji nebo kulaté bambule hustých okolíků složených ze stovek droboučkých kvítků vyrůstají na pevných stoncích do výšky 20 – 100 cm. Při zemi je „zajišťuje“ růžice silných dužnatých listů, propůjčující každé jednotlivé rostlině dojem hrdého samostatného jedince. Nejlépe ovšem vypadají ve skupinách, jinak to ale skutečně jsou statečné odolné rostliny. Snad kromě příliš promáčené špatně propustné půdy se jim daří úplně všude.
Na podzim po prvních mrazech (ale můžete i na jaře, jen květů se nejspíš dočkáte pozdě v létě nebo až za rok) usadíte cibulku do země asi dvojnásob hluboko, než je její velikost. Co dál? Už jen čekat, až vyraší listy a objeví se zárodek květu, který nakonec vyžene do výšky a rozzáří se růžově, fialově, bíle, červeně nebo žlutě pro potěšení vašeho oka. Vyndávat cibulky po odkvětu ze země ani nemusíte. Spokojeně se budou množit pod povrchem a v dalších letech vám přinesou zase více mladých rostlin. Nebo cibulky vykopete, rozdělíte, uskladníte v suchu a temnu a na podzim v listopadu zasadíte tam, kde se vám česneky budou líbit příští rok.

Ve všech výškách a barvách

Od skalničkových nízkých druhů až po dominantní obrovské koule na silném stonku vysokém přes metr – to všechno nabízí okrasný česnek. Něžná bílá, veselá žlutá, elegantní růžová, vínová, fialová a dokonce sytě modrá barva může právě tak vynikat samostatně, jako vytvářet doplněk k jiným letničkám.
Vyšší druhy vyniknou nad nízkými rostlinami s dekorativními zelenými listy. Hodí se k nim i proto, že listy česneku poměrně brzy uvadají, zatímco stonek s květem je ozdobný nakvítající, v plném květu i postupně přecházející do střapatého odkvétání, zkrátka na záhonu vyniká několik týdnů. Další dobrá vlastnost? Když vám odkvetou poslední pozdní pestré tulipány, česnek se teprve na svou sezónu chystá. A když vysadíte různé druhy, pokvetou vám na záhonu od května do července, ty pozdní pak zdobí záhon ještě v srpnu. Z více než 500 druhů se u nás na zahradách pěstuje něco okolo deseti.

Vybírejte s námi

Česnek karatavský (Allium karataviense) patří mezi nejnižší a hodí se výborně mezi kameny do skalky. Koule hustých kvítků o průměru 5-10 cm jsou krémové nebo světle fialové a rozkvétají od května na stonku vysokém jen 15-20 cm. Dekorativní je i růžice plochých silných listů. Česnek zlatožlutý (Allium flavum)trochu připomíná divoký česnek medvědí, ale na rozdíl od tohoto bíle kvetoucího druhu vykvétají koncem června na 30-60cm vysokém stonku okolíky kvítků na nepravidelně dlouhých stopkách v barvě žluté, někdy i sladce růžově. Maximálně 60 cm výšky dorůstá také v květnu vykvétající česnekmodrý (Allium caeruleum)) s hustými paličkami kvítků sice drobnějších, zato překrásně azurově modrých.
Světle modrý nebo fialový je také stejně vysoký česnek Christophův (Allium Christophii), jeho květenství je ale obrovské, v průměru má hustá koule kvítků až 25 cm a záhon ozdobí od května až do července. Dokonce až v srpnu pak rozkvétá o něco vyšší a drobnější purpurový nebo fialový česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon). Naopak velmi brzy v květnu už můžete obdivovat jeden z nejkrásnějších a nejoblíbenějších druhů, česnek aflatunský nebo také perský (Allium aflatunense). Zvlášť sytě růžová odrůda Purple Sensation nádherně rozzáří záhon se zelenými nižšími trvalkami.

Chcete, aby česnek dorostl do výše plaménků nebo ostrožek a doplnil tak letničkový kvetoucí záhon? Pak je tu pro vás česnek obrovský, zvláště pak jeho kultivar Globmaster, vysoký až 180 cm s fialovými a růžovými koulemi květů o průměru až 25 cm. Jako solitér vypadá naopak skvěle třeba nízký střapatý česnekSchubertův(Allium Schubertii).

TIP

Pažitka a medvědí česnek

Víte, že i pažitka (Allium schoenoprasum) je česnek? Podle růžových hlaviček kvítků to jistě poznáte, pokud ovšem chcete přísun této vynikající ostře vonící a pikantní zeleniny plné vitaminů a stopových prvků do pomazánek a polévek, pak trsy pažitky, kterými můžete klidně olemovat třeba záhon letniček, vykvést nenechte. V květu totiž ztrácí většinu své chuti. Stejně dekorativní jako pažitka je i divoký česnek medvědí (Allium ursinum), nizoučká rostlinka, která vám v květnu ozdobí podrost pod stromy šťavnatými lístky a záplavou bílých kvítků. Pro kuchyňské zpracování se hodí jak cibulky tak listy. Vyplatí se nať i nasušit, protože je nejen velmi chutná, ale její léčivé účinky na nemoci z nachlazení i vysoký krevní tlak jsou ještě vyšší než u kuchyňského česneku.

Text: Gabriela Koulová

17.3.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist