Okrasné druhy zeleniny

V zeleninových záhonech mnozí vidí pouze neskutečné množství práce, které začíná v předjaří a končí těsně před zimou. Pokud ovšem patříte mezi ty, kteří v údržbě užitkové zahrady spatřují spíše aktivní odpočinek, pak jistě oceníte i druhy zeleniny s okrasným aspektem. Vždyť co je krásnějšího pro pěstitele zeleniny, než pestrobarevná sklizeň od léta do pozdního podzimu? Některé druhy zeleniny jsou navíc opravdovým šperkem celé zahrady a v kráse mohou soutěžit i s okrasnými rostlinami.

Je opravdu škoda, že někteří vnímají užitkovou zahradu jako přítěž a část zahrady, které se musíme neustále věnovat. I užitkovou zahradu lze pojmout jako okrasnou kompozici, za kterou se rozhodně nemusíte stydět. Zeleninovou zahradu dnes vnímáme zcela jinak než naši předci v době renesanční. Tehdy se dokonce zelenina dostala do popředí zájmu zahradníků a nebylo tedy nijak zvláštní, že u šlechtických sídel vznikaly formální zeleninové zahrady, které plnily ryze okrasnou funkci. Zelenina v té době zažívala zlatou éru a byla často předmětem zájmu nejen šlechtitelů, ale také malířských mistrů. Tehdy ještě nikdo netušil, že šlechtění odrůd dosáhne takových rozměrů.

V dnešní době najdete mezi odrůdami zeleniny zajímavé skvosty, které mohou v kráse a barevnosti soupeřit s okrasnými rostlinami. Navíc mají přidanou hodnotu, můžete si je bez ostychu dát na talíř a pochutnat si na nich, což u okrasných rostlin samozřejmě většinou nelze.

Barevné experimenty

Nejde jen o to, vytvořit atraktivní zahradní kompozici, ale také zvolit ty správné druhy a odrůdy. Opravdu zajímavé skvosty najdete mezi tykvemi, nevšední krásou oplývá mangold nebo třeba různé odrůdy rajčat.

Zajímavé možnosti použití umožňují okrasné kapusty, které jsou dostupné v kultivarech s odlišným tvarem listů. Barevná škála se pohybuje od sytě růžové, přes karmínovou až po bílou kresbu na zeleném pozadí listů. Tato kapusta je samozřejmě i jedlá, přeci jenom budete mít ale mnohem větší výtěžek z odrůd, které jsou určeny pro spotřebu. Tato okrasná kapusta se hojně používá pro ornamentální výsadby na podzim. Sice snese menší mrazy, s většími si ovšem zrovna nejlépe neporadí, proto ji považujte spíše za krátkodobou dekoraci do nádob nebo na záhony, kde vám nebude vadit její pomíjivost.

Krásná rajčata

Na předpěstování sadby různých odrůd rajčat je už samozřejmě pozdě, ale už teď si můžete naplánovat, co všechno si vypěstujete v příští sezoně. Rajčat není nikdy dost, tak proč se nepustit do větších experimentů a naše oblíbené odrůdy doplnit i nějakou tou zajímavostí? Z masitých rajčat, které jsou dobrou volbou především pro tepelnou úpravu, protože obsahují méně vody a o to více hmoty, lze určitě doporučit Costoluto Fiorentino, Beefmaster nebo třeba Indigo Blue Beauty. Pokud raději upřednostníte odrůdy vhodné pro konzumaci začerstva, pak neuděláte chybu odrůdou Indigo Red, Black From Tula nebo Zelenou zebrou.

Barevný květák

Pokud patříte mezi milovníky této brukvovité zeleniny, jistě jste se už seznámili s mnoha odrůdami, které se liší především dobou pěstování. Mezi klasiky na trhu patří odrůdy Beta, Ingloory nebo Brilant. Tyto odrůdy se vyznačují bílou barvou, jenže u té to nemusí končit.

Květák stejně jako jiná zelenina neunikl zájmu šlechtitelů, takže se dnes můžeme těšit z odrůd v pestrých barvách. Hráškově zelená odrůda Veronica F1 zaujme zašpičatělými růžičkami. Na trhu je také dostupné osivo směsi odrůd v barvě fialové, žluté, oranžové či zelenkavé. Abyste věděli, co od jakého semínka můžete očekávat, je osivo zbarvené podle barvy vzrostlé rostliny.

Náhrada špenátu v mnoha krásných barvách

Mangold má celou řadu výhod, takže nebudete na pochybách, zda si tyto jedlé listy vypěstovat či nikoli. Lze ho připravovat na mnoho způsobů. Díky velkým výtěžkům je to ideální náhrada klasického špenátu. Dokonce přezimuje, takže se i během mírné zimy či v předjaří dočkáte čerstvé sklizně, sice nebude tak velká jako v létě, přesto jistě potěší.

Mangold ovšem také zkrášlí každý zeleninový záhon, odrůdy totiž mají odlišně zbarvené listy a jejich řapíky. Barvy se pohybují v tónech bílé, žluté, růžové, zelenkavé, tmavě zelené nebo v různých odstínech červené. Za zkoušku stojí odrůdy White Silver, Rhubarb Chard či Bright Yellow.

Foto a text: Lucie Peukertová

8.8.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist