Okrasné jabloně, nenáročné krásky s dekoračním charakterem

Třeba netoužíte zrovna po celém ovocném nebo jabloňovém sadu, ale rádi byste na své zahradě každé jaro vídali okouzlující narůžovělé květy jabloní. Proto nepotřebujete ani užitkovou zahradu, stačí zasadit si dvě tři okrasné jabloně a můžete se na jaře kochat kvetoucími ovocnými stromy. Okrasné jabloně jsou takové nenáročné krásky, s nimiž si nebudete muset dělat velké starosti.
08_shutterstock_676384432-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Pro okrasné účely se pěstují jak jabloně s bílým, tak s růžovým nebo červeným květem. A s jarem atraktivita zdaleka nekončí, na podzim se od nich dočkáme spousty krásných a na pohled atraktivních plodů, které se dají skvěle využít i k aranžování.

Kdy se pustit do výsadby

Stromky vysazujeme buďto na podzim nebo v předjaří. Rostliny kontejnerované pak můžeme vysazovat kdykoli během roku, pokud není půda zamrzlá. Po výsadbě je třeba každý stromek dobře ukotvit a také seříznout. Zkracujeme jak hlavní větve, tak všechny překážející výhonky.

Aby se nám podařilo u okrasných jabloní co nejdříve vytvořit pravidelně rostoucí korunu, provádíme výchovný řez pravidelně i v dalších letech. Rovnoměrné rozvětvení je základem pro to, aby stromky bohatě kvetly a násada jejich plodů byla co nejbohatší. Především je velmi důležité odstraňování takzvaných vlků, které vrůstají do ušlechtilé části koruny. Zbytečně ji zcela zahušťují.

Vyplatí se také občasné doplnění živin. Vpravujeme je do půdy v okolí stromků. Ideálním řešením je hnojení dobře rozleželým kompostem. V suchých letních obdobích neváháme se zálivkou. Jen tak si zajistíme na podzim dostatek barevných plodů, které nás potěší již při pouhém pohledu.

Výsadbu můžete kombinovat

Ve městech i na vesnicích mohou okrasné jabloně společně s dalšími dřevinami, například s hlohy zdobit ulice nebo parky. Již dříve se sázely okrasné jabloně jako alejové dřeviny a není důvod v tom nepokračovat.

Dnes se sice vysazují okrasné jabloně spíše jako atraktivní solitéry, ale existuje celá řada dřevin, které jim mohou dělat vhodnou společnost. Jsou to například: dříny (Cornus), pustoryly (Philadelphus), tavolníky (Spirea), hroznovce (Exochorda), kdoulovce (Chaenomeles), skalníky (Cotoneaster).

Výsadba do nádob

Okrasné jabloně je možné vysazovat i do nádob, pak spolehlivě slouží jako mobilní zeleň, jež snadno využijete na místech v zahradě, která právě neposkytují zajímavý pohled, anebo je jednoduše umístíte na terasu či balkon, kde je můžete obdivovat pěkně zblízka. Vždy se jim bude dařit spíše na dobře osluněných místech, kde budou bohatě kvést a krásně se vybarvovat.

Jakou odrůdu vybrat

Před výsadbou je dobré rozhodnout se, zda máme zájem pouze o pohledově krásný stromek například s deštníkovitým typem růstu – odrůda ‚Elise Rathke‘ nebo nám půjde i o využití plodů pro interiérové vazby, případně pro adventní nebo dušičková aranžmá – odrůda ‚Red Jade‘ s tmavočervenými vejčitými plody o velikosti 1,5 cm.

Neméně záleží i na tom, zda máme pro jabloň dostatek místa. Například odrůda ‚Pomzai‘ dorůstá jen do výšky 1,5 metru, což znamená, že je vhodná i pro pěstování v nádobě. Tato odrůda vám na jaře nabídne bílé květy a na podzim ji začnou zdobit půvabné drobné oranžové plody, které na stromě vydrží až do zimy.

Krásné tmavočervené listy i plody nabídne odrůda ‚Royalty‘. Její výhodou je, že dorůstá pomalu, ale ve výsledku může dosáhnout na výšku až 6 metrů. Její tmavočervené plody mívají okolo 2,5 cm. Malus bacata má naopak drobné plody velké asi 1 cm. Ta dorůstá do výšky 3–6 metrů.

Chcete-li mít celou škálu barev na očích v jedné odrůdě, zvolte jabloň mnohokvětou (Malus floribunda). Okouzlí vás růžovými květy a žlutými plody s červeným líčkem. Dorůstá do 5 metrů. Z hybridů má velký úspěch jabloň purpurová Malus x purpurea nebo jabloň japonská (Malus x zumi).

17.10.2022 5:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist