Okrasné obrubníky v zahradě – tipy

Zlobí vás fakt, že jakmile trochu zaprší, nacházíte hromádky hlíny na chodnících? Hledáte zajímavý okrasný prvek do vaší zahrady, něco, co by neměl každý? Zkuste si vyzdobit zahradu okrasnými obrubníky.
obrubniky_shutterstock_1168943974-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Rozčlenění zahrady na sekce a tvorba cestiček, to jsou hlavní prvky zahradního designu. Když však prostor rozdělíte, cesty vydláždíte, nebo jinak upravíte, nakonec je stejně musíte oddělit od travnaté a osázené plochy. Pokud jsou  cesty níž než tráva a záhony, budete se potýkat s tím, že za  dešťů vám bude hlína stékat a zbytečně znečišťovat chodníčky a dlažbu. Co s tím? Můžete se vydat cestou klasiky a zvolit kameny, cihly, dlažbu, zapichovací bordury s umělé hmoty v mnoha barvách, nebo lemovací obrubníky, které můžete tvarovat do atypických tvarů. Výhodou je, že pokud nevyužijete služeb zahradního designéra, podle návodu jste schopni okrasné obrubníky nainstalovat  na svou zahradu sami. Nevýhodou naopak je, že ke klasice se uchyluje mnoho lidí a tak se vytrácí ze zahrad osobitost.

Tipy na okrasné obrubníky

Láhve od piva

Nemusí to však být jen láhve od toho zlatavého moku, použijte klidně láhve od jiné tekutiny, podmínkou však je, že musí být skleněné. Hrdlem je zapíchejte do hlíny a vytvoříte si tak obrubu. Vyberete-li si však průhledné láhve s větším hrdlem např. od mléka, můžete si je nejdříve naplnit malými kamínky, nebo mušličkami z dovolené, kamínkovou barevnou drtí, pak je uzavřete a vtlačíte do zeminy. Kamínková drť se prodává v mnoha barvách, nebo se dá pořídit i umělá drť do váz ve výrazných barvách. Pokud budou láhve naplněné růžovou drtí obklopovat růžově kvetoucí rododendron, vaši sousedé budou žasnout nad  takovou designovou vychytávkou.

Talíře

Porcelánové talíře, které jsou odštípnuté, nebo jinak poškozené se také hodí na okrasné lemování záhonu. Do hlíny se lépe vsunují než do trávníku, ale i tak si můžete trochu pomoci rýčem. Talíře na ozdobu zahrady používají designéři nejčastěji, když tvoří zahrady v country looku. Zahrady potom dozdobí nádobami na mléko a trakařem se senem.

Bambusové tyče

Bambus se používá na stavbu plotů a zahradního sezení a tak není problém ho použít na základ obruby.  Tyče z bambusu si zkrátíme tak, aby po zapíchnutí čněl jejich druhý konec maximálně 15 cm nad zemí. Množství a rozestupy tyčí jsou pouze na vás. Zahradním lanem nebo silnějším provazem tyče ve stejné výšce omotejte a svažte. Toto je spíše designová záležitost, protože při dešti bohužel žádnou zeminu nezastaví.

Designéři se nebojí ničeho a proto v zahradách některých odvážlivců použili na  okrasnou obrubu obrovské mořské mušle (mohou být i umělé), bowlingové koule, kola od  zahradních trakařů nebo zednických koleček, dřevěná ramínka na oblečení a pokličky ze starého nádobí. Otevřete skříně, půdy nebo garáže a určitě také najdete něco, co se bude na zahradě krásně vyjímat jako okrasný obrubník.

Sabrina Harisová

14.9.2010 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist