Okrasné papričky ve vaší zahradě

Svět přírody nám nabízí bezpočet různých druhů paprik a papriček. Prodávají se jako koření nebo nakládané a plněné, určené ke konzumaci. Španělská paprika, chilli, ozdobná paprička nebo feferonky různých tvarů a barev, které pěstujeme pro jejich pronikavou vůni a nádherný vzhled jsou používány i jako vkusná ozdoba.
pestitele-u-jednotlivych-odrud-uvadeji-take-stupne-palivosti-1100x618.jpgCelá galerie 4 Zdroj: Lucie Peukertová

Ve světě znali pálivé papričky daleko dříve než v Evropě.Třeba indická či mexická kuchyně se bez nich neobešla. Pro Evropany objevil  tuto ostrou lahůdku slavný mořeplavec a objevitel Kryštof Kolumbus při svých plavbách do Karibiku na přelomu 15. a 16.století. Španělé si je o něco později doslova zamilovali a začali úspěšně pěstovat. Po vlnách k nám toto koření putovalo také z Mexika, Číny, Thajska, Indonésie a ze země snad největšího producenta chilli – z Indie. Okrasné papričky (Capsicum annuum) sázíme od ledna do dubna, a to do bedniček nebo secích misek. Klíčí při teplotě kolem 20 ° C. Vyklíčí za 15 až 20 dnů, po vytvoření dvou děložních lístků rostlinky přepichujeme. Po vytvoření čtyřlístků rostliny přesazujeme do květináčů o průměru 100 až 110 mm. Během růstu je třeba vydatně hnojit univerzálním hnojivem. Substrát v nádobě by neměl vyschnout a měl by být přiměřeně vlhký. Papričky nikdy nepolévejte shora a ani přímo na listy. Kořeny nesmí vyschnout, protože tím by se papriky předčasně scvrkly. Na druhé straně příliš vlhka také škodí, protože se objevují plísně. Rostlina snáší suchý vzduch, jestliže se pravidelně rosí.

Pokud pěstujete okrasnou papriku venku, před zimou ji nezapomeňte přenést dovnitř do světlé a dobře větrané místnosti. Nejlépe přezimuje při teplotě 10 °C. Zálivku a hnojení v tomto období omezte. Okrasná paprička nemusí přezimovat, ale každoročně si ji můžete vypěstovat ze semínka nebo koupit.

Odrůdy okrasných papriček:

FIPS – je nižšího vzrůstu, má světle zelené listy. Vytváří hustý keř s protáhlými, štíhlými plody, s hroty na jejich koncích. Na jedné rostlině se vytvoří 30 až 40 plodů, které mívají voskově žlutou barvu, později se pak zbarví do karmínové barvy. Je nejen okrasnou, ale i užitkovou rostlinou. Semeno si udržuje klíčivost dva roky.

Bhut Jolokia – Vědci z Mexické státní univerzity v tzv. Scovilleho testu pálivosti stanovili, že Bhut Jolokia obsahuje jeden milion Scovilleho jednotek pálivosti (SHU). Red Savina habanero, která byla doposud považována za nejpálivější papriku na světě přitom obsahuje 557 000 SHU. Pro srovnání maďarské feferonky mají „pouze“ 4000 a pepřový sprej 5 milionů SHU.

Red boy – velmi oblíbená dekorativní paprička, která vytváří nízký, bohatě rozvětvený keřík, s drobnými tmavozelenými listy a velkým počtem malých kulatých plodů. Při dozrávání se plody mění od žluté po fialovou, až do oranžovočervené barvy. Na jedné rostlině se vytvoří kolem 50 plodů. V mnoha zemích jsou okrasné papričky oblíbené jako vánoční květiny. Pokud si je chceme uchovat pro toto zimní období, výsev necháváme na podstatně pozdější dobu – koncem dubna, nebo až začátkem května. Nejvhodnější je zvolit si několik postupných výsevů, čímž si zajistíme plody okrasných papriček po celý rok. Jsou vhodnou dekorací i jako sušené, při vytváření suchých květinových aranžmá.

Zulu – od předchozích dvou druhů se liší procesem růstu i zbarvením celé rostliny. Dorůstá do podstatně větších rozměrů a má tmavě fialové listy. Olistění této papričky je řidší, vytváří méně květních os. Na jedné rostlině bývá asi 12 až 15 plodů, které jsou vzpřímené, větší, mají fialové zbarvení, které se při dozrávání  semen mění na oranžovočervené až rudé plody. Kultivar Zulu není jedlý, jako dekorace je však naprosto okouzlující. Okrasné papriky pěstujeme pro jejich dekorativní plody, které když dozrávají mění barvy. Pochází z Jižní Ameriky. Milují světlé a slunné stanoviště. Okrasné paprice zajistíme vydatnou zálivku. Za teplých dní zaléváme denně, při nasazování plodů zálivku omezíme na 2 – 3x týdně. Zajistíme vysokou vzdušnou vlhkost, květináč můžeme postavit do misky  s vlhkými oblázky. Listy mlžíme. Suchý vzduch způsobuje opadávání listů. Jednou za 14 dní hnojíme standardním tekutým hnojivem. Paprice prospívají teploty kolem 13°C

Text: Lucie Sýkorová

29.12.2010 6:52

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist