Okrasné stromy a keře ve čtyřech ročních obdobích

Okrasné listnaté stromy vysazujeme do zahrad, aby nás těšily svou krásou květů, zajímavým olistěním anebo pěkně zbarvenými podzimními plody. Zkrátka, aby v průběhu celého roku poutaly pozornost. S tím ohledem je rovněž do zahrad vybíráme. Pojďme se dnes společně podívat na ty druhy okrasných listnáčů, které nám všechnu tu krásu celoročně dopřejí a my můžeme na nich pozorovat doslova zázračnou proměnu jednotlivých období roku.
shutterstock_380427157-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

JARO

Již během února a března se můžeme dočkat rozkvětu u některých dřevin, které půvab zahrady ozvláštní často ještě nad sněhem. K prvním jarním otužilcům patří vilíny, jasmín nahokvětý, kaliny, lýkovce a dříny.

Při výsadbě nových okrasných dřevin je nutné pamatovat na to, že kořeny se nesmějí ohýbat do stran ani směrem vzhůru, celá rostlina by měla stát hezky rovně. Kořeny zasypáváme zásadně kvalitní povrchovou půdou nejlépe promíchanou s kvalitním proleželým kompostem a až teprve nahoru můžeme přidat zbývající spodní půdu. Nově vysazené dřeviny nehnojíme a v žádném případě jim nepřidáváme čerstvý hnůj ani průmyslová hnojiva.

LÉTO

Léto nás zásobuje květinami dostatečně, a tak o ně nepociťujeme nouzi. Zkušení zahrádkáři však vědí, že později kvetoucí dřeviny nabízejí přinejmenším stejný estetický požitek, jako nejpůvabnější jarní keře. Skupiny okrasných dřevin mají ještě zajímavější efekt v případě, že se mezi nimi objeví některé druhy kvetoucí v létě a na začátku podzimu. Mnohé z nich se sice spíše uplatňují jako solitéry, nejčastěji vysazené v trávníku anebo na různých exponovaných místech v zahradě.

Zvlášť oblíbené jsou v tomto směru letní šeříky čili komule Davidova. Komule rozkvétají podle odrůd od července do října. Jejich květy voní mírně, ale i silněji a celá jejich květenství jsou přímo zázračnými lákadly pro motýly. Značnou oblibu si získaly také zahradní hortenzie , k jejichhž oblibě přispělo neobyčejně vytrvalé kvetení. Ze středně vysokých keřů jmenujme alespoň ibišky syrské, které kvetou již jako mladé rostliny. Milují slunná a dobře chráněná místa.

PODZIM

Podzim je obdobím, kdy opadavé listnáče nabízeji zahradě spooustu barev. Některé dřeviny se proměňují barevně pozvolna, jiné téměř ze dne na den. Intenzita podzimního vybarvení je u některých druhů neměnná, u jiných se postupně stupňuje do zářivých barev, jejich proměnu ukončí až první mrazíky. Okrasou keřů jsou i zajímavě zbarvené plody , které v této době efektně nahradí pomalu mizející květy. Kromě barev listů potěší zahradu a pěstitele některé keře i pozdním kvetením, například ořechoplodec klandonský a plamének tangutský. Od července do října kvetou i mnohé druhy dřevitých třezalek a rovněž již zmíněné ibišky syrské.

ZIMA

Dokonce ani po celé zimní období nekončí krása mnoha dřevin a dalších rostlinných druhů. I v zasněžené zahradě se najde mnoho krásy. Ojíněné trávy a zamrzlý sníh na větvích keřů vytvářejí zmrzlou krásu. K oživení různých partií zahrad poslouží v průběhu zimy poměrně velké množství stálezelených listnatých dřevin. Jejich využití se v zahradách mnohdy podceňuje. Rozhodně by to tak nemělo být. Tak vděčné keře by měly zvyšovat půvab celého prostředí zahrad častěji. Stálezelené dřeviny do zahrad zahrnují hlavně početný sortiment dřišťálů. Mají několik vynikajících odrůd, které mohou doplnit zahradu díky svým různým vzrůstovým vlastnostem.

Text: Zuzana Bohdalová

22.8.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist