Okrasné vrby k jezírku i na skalku

Máte část pozemku promáčenou pramínky? Nezoufejte, právě tady můžete pohodlně založit přírodní rybníček. Jeho břeh ozdobí smuteční vrba a možná si k vám najde cestu i nějaký ten pohádkový hastrman. Jinými druhy vrb můžete ozdobit i další místa v zahradě, některé dokonce snesou i sušší místa.

Okrasné vrby k jezírku i na skalku
Okrasné vrby k jezírku i na skalku (Zdroj: shutterstock.com)

Proměnlivost druhu vrba (Salix) je dokonalou ukázkou toho, jak si příroda dokáže poradit s nejrůznějšími klimatickými i půdními podmínkami. Vrby zabydlely celý svět s výjimkou Austrálie a Nového Zélandu. Taxonomie udává velmi proměnlivé číslo přirozených druhů, něco mezi třemi a šesti sty, je však vždy velmi obtížné je bezpečně zařadit, protože se snadno kříží mezi sebou. Pro pěstitele okrasných zahradních variet je to samozřejmě velká výhoda. Jarní kočičky a jehnědy s oblibou řežeme i do vázy. Vrby mají pro rychlý přírůstek dřeva v oblibě i pěstitelé bonzají.

Zakrslé keříky

Než začnete vybírat některý z exotických druhů, zkuste se podívat, co nabízí naše příroda. V Čechách je totiž přirozeně domovem kolem 25 druhů vrb od těch nedrobnějších až po statné vykotlané strážkyně rybníků. V horských oblastech najdete například miniaturní vrbu bylinnou (Salix herbacea), která své starší větve skrývá v dutinách skal a vyráží z nich jen nízkými sytě zenými výhonky s kulatými síťkovanými lístky. V červenci vykvétá červenými jehnědami. Je přísně chráněná, pokud ji však objevíte v zahradnictví, může být zejména pro zahrádky u horských chalup půvabnou ozdobou skalky ve společnosti polštářů mechů, které udržují pro keřík potřebnou vláhu. Nízké keře vzrůstu okolo 1 metru s šedozelenými plstnatými listy vytváří vrba plazivá (Salix repens) nebo vrba rozmarýnolistá (Salix rosmarinifolia). Na rašeliništích roste další skutečně zakrslý keřík vrby borůvkovité (Salix myrtilloides) s větvičkami jen asi 30 cm dlouhými, olistěnými okrouhlými modrozelenými lístky. Na zahradě mu musíte dopřát stále vlhkou kyselou půdu s převahou rašeliny, pak se mu bude dobře dařit.

Keře a stromy

Přechod mezi keři a stromy je postupný. Vrba košíkářská (Salix viminalis) je mohutný keř se vzpřímenými výhony až osm metrů dlouhými. Pokud máte mokrou louku, přs níž vede potůček, můžete jeho břeh osázet právě touhle rychle rostoucí vrbou, vytvoří houští přívětivé pro první jarní nasycení hmyzu na jehnědách a pro hnízdění ptáků. Vrba jíva (Salix caprea) má jak keřovou tak stromovou podobu. Poradí i si na sušších stanovištích a hustě se rozroste v širokém pruhu, je třeba ji spíše omezovat. Stromové formy dorostou až do výšky 12 metrů. Stejně mohutná je pak vrba bílá (Salix alba), u nás nejznámější ve své „smuteční“ šlechtěné podobě s převislými větvemi. Oba stromy vyžadují dostatek prostoru a stanoviště s dostatkem spodní vody, do výšky narostou velice rychle, poté už jen přibývají v dřevu kmene. Na břehu jezírka jsou vznosnou dominantou kopírující styl naší přirozené domácí krajiny.

Kultivary pro zahrádky

V podmínkách menší zahrady je třeba rychle rostoucí vrby udržovat řezem, u keřů pak i odstraňováním postranních výhonů, vyrážejících od kořenů. Nebo můžete zvolit některý na kmínku roubovaný keřík, kterému pak budete tvarovat jen korunu. Kompaktní a velmi dekorativní je například vrba zlatá (Salix erytroflexuosa) s výškou kmínku okolo 2 metrů s korunou pokroucené zlatorůžových větví visících k zemi a olistěných zlatozelenými lístky. Oblíbená je také vrba japonská (Salix integra) Hakuro Nishiki, jejíž korunu vzpřímených větví řezem postupně zahustíte a můžete vytvarovat do kuželu i koule. Zakrslý kultivar Gracilis vrby nachové (Salix purpurea) je oblíbeným asi půl metru vysokým keříkem do skalek. Má zvláštně vybarvené červené letorosty a hnědé lesklé mladé výhonky s na rubu modrozelenými lístky.

Přírodní aspirin

Z kůry vrby bílé byla v roce 1838 izolována kyselina salicylová, v roce 1899 pak z ní byl poprvé synteticky vyrobený aspirin – protizánětlivý a analgetický lék. Odvar z vrbové kůry nemá ale vedlejší účinky aspirinu – nesnižuje srážlivost krve a nedráždí žaludeční sliznici. Mírní bolesti hlavy, ulevuje při artritických bolestech kloubů, snižuje horečku a má uklidňující účinky, takže pomáhá neurastenikům překonat potíže s nespavostí. Ve formě obkladů se odvar používá na špatně se hojící rány, přidaný do koupele omezuje pocení nohou.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování okrasné vrby

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

I na zahradě lze pěstovat vrbu, pokud víte, kam ji umístit a jak se o ní postarat.

Pěstování a druhy vrb

Pěstování a druhy vrb

Roubování vrb

Roubování vrb

Karlozor a pokácený smrk místo vrby

Víte jak se řekne rusky vrba? Vrba. A jak se řekne rusky smrk? Smrk. Hmmm. Ale i tak se řemeslníkům podařilo místo vrby pokácet smrk. A to nějak Karel nemůže rozdýchat. No ani se mu nedivíme.

Okrasná vrba

Vše o okrasné vrbě. Její pěstební nároky, jak ji zasadit, hnojit, zastřihnout a jaké druhy jsou u nás na trhu.

Pomlázky

Přemek Podlaha si povídá se svým hostem o pomlázkách a z jakých proutků je uplést.

ČTĚTE DÁLE

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.