Okrasný tabák do záhonů i do truhlíku

Tabáku rozeznáváme několik druhů. Každý je pěstován za jiným účelem, každý má jinou podobu. Tabák křídlatý aneb jasmínový je jedním z těchto druhů. Pěstujeme jej pro okrasu svých zahrad. Ovšem i v truhlících a jiných nádobách nadělá velkou parádu a může se stát okrasou teras a okenních parapetů.
okrasny-tabak-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

O původu rostliny

V roce 1560 přivezl první listy a semena tabáku do Evropy francouzský lékař a diplomat Jean Nicot. V následujících letech se postaral o rozšíření informací o tabáku a jeho pěstování pro lékařské účely. Jako léčivou bylinu používali tabák a kouřili jej při růžných náboženských rituálech již domorodci v Jižní Americe.

Užitkové formy tabáků

Pro kuřáky se sklízejí, fermentují a suší listy z tabáku virginského neboli obecného (Nicotiniana tabacum). Ten má sytě růžové květy. Dále se k těmto účelům využívá tabák selský (N. rustica) se zelenožlutými květy. Okrasné tabáky však mají zcela jiný původ, vznikly prošlechtěním jiných druhů. V tropické jižní Americe, ve své oblasti původu, se tabák vyskytuje v padesáti různých druzích. Má navíc nejrůznější podobu, může mít vzhled bylin, a to vytrvalých, nebo jednoletých, keřů či polokeřů.

Okrasné tabáky

Okrasné tabáky  Nicotiniana alata (Nicotiniana affinis) vyséváme již začátkem dubna do truhlíků. Vzrostlé sazenice přepichujeme do nádob, v nichž je ponecháme do konce května. Po zmrzlých mužích je můžeme vysazovat ven. Vysazujeme buďto volně do záhonů anebo do okrasných nádob umístěných na terasách i jinde. Nízké druhy okrasného tabáku v nádobách a květinových truhlících zkrášlí okno či terasu. Skvěle vypadají v kombinaci s hlazencem, lobelkami anebo petúniemi.

Jak vyniknou v zahradě

Krása vysokých druhů okrasného tabáku vynikne v pozadí rozměrných záhonů. Vyšší formy dosahují výšky i přes 1 m, například Nicotinana sylvestris. Jeho bílé květy se dají velmi dobře kombinovat s kteroukoli další barvou v okolí pěstovaných rostlin, zvláště dobře vyniknou ve výsadbě červených jiřinek.  Ve skupině vyšších letniček anebo také jako atraktivní solitéra vynikají vysoké argentinské tabáky lesní.  Bílé rourkovité květy těchto rostlinných druhů nádherně a velmi intenzivně voní. Otevřené jsou vždy jen ve dne.

Různé další odrůdy

Podle načervenalého žebra na velkém listu a hlavně podle jeho obřího vzrůstu poznáte až čtyřmetrový polokeřovitý tabák Nicotiniana tomentosa (Nicotiana colossea). Dorůstá někdy až do výšky 4 metrů. Poznáte jej nejen podle obřího vzrůstu, ale i podle načervenalého žebra na velkém listu. Původně byl vyhledávanou rostlinou pro zámecké zahrady. Nízké druhy okrasného tabáku, jako odrůda Havana, stejně jako odrůda Nicky, jsou hybridy, které dokážou v krátké době vytvořit  třapatý lem doslova obalený květy. Odrůda „Havana Appleblossom“ má květy velké, růžově nadýchnuté a tmavnoucí směrem k okrajům. Může nám tedy připomínat jabloňové květy.

Odrůda pro nádoby a truhlíky jako ulitá

Odrůda Rosa Gnom je ideální pro květinové truhlíky, nádoby, případně i do skalek, dorůstá totiž výšky pouhých 25 cm. Doslova nádhernou kombinaci vytvoříte jejich spojením s dalšími balkonovými rostlinami kvetoucími v pastelových tónech.

Krásné květy i příjemná vůně potěší

Okrasný tabák a jeho silně vonící sametové květy vnesou do zahrad opravdu příjemnou atmosféru slunných exotických zemí.  Tabáky jsou rychle rostoucí letničky.  Kvetou nepřetržitě od července do zámrazu. Stavbou rostlinného těla jsou poměrně rozložité a hustě olistěné. Na zahradách mohou pomoci vyplnit méně vzhledná místa, stejně tak půvabně zaplní prázdný pruh vedle plotu, garáže nebo místa na popelnice. U rostlin okrasného tabáku jsou všechny části jedovaté, musíme být tedy při jeho pěstováním opatrní, hlavně tam, kde jsou malé děti, psi a kočky.

Text: Zuzana Bohdalová

26.6.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist